BANSKÁ BYSTRICA. Transplantačné centrum Rooseveltovej nemocnice s poliklinikou (NsP) v Banskej Bystrici je jediným na Slovensku, ktoré má kontinuálny program transplantácií pečene. Uviedol to na tlačovej besede pred slávnostnou konferenciou pri príležitosti vykonania stej transplantácie pečene v tomto centre riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Vladimír Baláž. „Máme udržateľný transplantačný program, môžeme sa denno-denne postaviť za stôl a pomôcť nejakému pacientovi zachrániť život. To je naša výhoda, na iných centrách sú to také ojedinelé záblesky fungovania tohto programu,“ povedal Baláž.
Programy transplantácií pečene sú podľa neho jedným z ukazovateľov úrovne zdravotníctva v tej-ktorej krajine a program v Rooseveltovej nemocnici predstavuje jeden z úspešných príbehov slovenského zdravotníctva. „Transplantačná liečba predstavuje jeden z vrcholov medicíny. Je pri nej nevyhnutné zapojenie mnohých odborností a ich dokonalá súhra. Náš úspešný transplantačný program je založený na entuziazme ľudí,“ uviedol Baláž s tým, že na jednej transplantácii pečene sa podieľa až 50 zdravotníkov z viacerých odborov.
Transplantačné centrum Rooseveltovej nemocnice, ktoré vykonáva aj transplantácie obličiek, rozbehlo program transplantácií pečene v roku 2008. Ako uviedol vedúci chirurg tohto centra František Hampl, kým prvá transplantácia pečene im trvala osem hodín, v súčasnosti je priemerný operačný čas 3,5 hodiny. Pripomenul, že z hľadiska dlhodobého prežívania pacientov sú transplantácie pečene najlepšie z transplantácií, pretože na rozdiel od iných orgánov sú reakcie neprijatia tohto orgánu telom príjemcu ojedinelé a menej závažné.
Stú transplantáciu pečene dosiahlo Transplantačné centrum Rooseveltovej nemocnice ešte začiatkom leta. Dosiaľ poslednú, devätnástu v tomto roku a celkovo 109-tu, tam urobili v stredu. V budúcnosti centrum podľa Hampla plánuje vykonávať aj transplantácie rozdelenej pečene od jedného darcu dvom príjemcom. „Našou ambíciou je obohatiť transplantačný program aj o transplantácie pankreasu, ktoré sme už vykonávali v roku 2000 až 2003,“ dodal Hampl.