„Nesúhlasíme s tým, aby štát zasahoval do takej intímnej zóny, akou je rodina, a dokonca tak agresívnym spôsobom, ako o tom má pojednávať tzv. referendum o rodine.“ Citujeme z otvoreného listu, ktorý prezidentovi Andrejovi Kiskovi poslala ženská občianska sieť Nás nerozoštvete.
Rodina
Demografické údaje hovoria o tom, že stále viac mladých ľudí ostáva žiť so svojimi rodičmi a neskôr začínajú žiť rodinným životom, ktorý nie je manželstvom. Oproti minulosti je aj omnoho viac slobodných matiek.
„Chápem, že z kresťanského hľadiska to niektorí vnímajú ako niečo neprirodzené a svet podľa nich speje k zlým hodnotám. Rešpektujem názor kresťanov, ja si rodinu ctím, no na druhej strane to, prečo takto ľudia žijú, má nejaké príčiny a keď tu máme nejakú krízu rodinného života, mali by sme sa zaoberať jej príčinami a neváľať vinu len na menšinu a diskriminovať ľudí na základe ich sexuálnej orientácie,“ hovorí jedna z iniciátoriek napísania listu Ingrid Kosová. Je projektovou manažérkou združenia Quo vadis a zastupuje ju navonok.
Ženy podpísané pod listom sú smutné z toho, že sa rodina redukuje na politickú otázku, že sa v nejakom imaginárnom mediálnom priestore vytvára „názor na rodinu“ bez akéhokoľvek súvisu s realitou života, ktorej každodenne čelíme. „Sme presvedčené, že otázky, ktoré má riešiť toto referendum, nie sú prostriedkom k skvalitneniu či obohateniu našich životov,“ píšu v liste.
Bez otca
Mnohé zo žien vychovávajú svoje deti samy, ako matky – samoživiteľky. Neprítomnosť otca v rodinách môže mať viacero príčin, napríklad, že je otec od rána do večera v práci, aby rodinu uživil, alebo odchádza na týždne mimo republiky, alebo nebyť súčasťou rodiny je jednoducho jeho slobodné rozhodnutie.
„Chceme pripomenúť, že to, čo sa týka nás, sa zároveň týka aj našich detí. Tento fakt nijakým spôsobom neznižuje význam nášho poslania vychovať budúcu generáciu, schopnú čeliť prekážkam a plnohodnotne sa uplatniť v živote. Aj my so svojimi deťmi predsa tvoríme rodinu,“ dopĺňa Kosová.
Nás nerozoštvete
Ženská občianska sieť vznikla iba v septembri, v rámci platformy, ktorá má vytvoriť strategickú víziu a určiť, aké nástroje používať na presadzovanie zrovnoprávnenia žien v Banskobystrickom kraji a prioritne na postavenie Rómskej ženy.
„Idea Nás nerozoštvete je taká silná a taká pekná, že by bolo smutné nedať aj širokej verejnosti najavo, že tento boj sa neodohráva iba na národnej úrovni, ale že máme čo urobiť aj na lokálnej úrovni,“ hovorí Ingrid Kosová.
Ženy spájajú rovnaké problémy, v prvom rade sú matkami, ktoré vychovávajú svoje deti v tejto spoločnosti.
„Názov Nás nerozoštvete vznikol viacmenej spontánne, boli sme nadšené, že sa k nám pripája veľa žien, ktoré cítia diskrimináciu či už v súkromnom, alebo verejnom živote,“ dodáva Kosová. List prezidentovi vznikol podľa nej tiež spontánne.
Kosová: K feminizmu sa hrdo hlásim
Spoločnosť si viacej cení komerčné a mocenské pozície, ktoré vo väčšine zastávajú práve muži.
ZVOLEN. Niektoré z podpísaných žien sú členkami združení a mimovládok, ktoré sa zaoberajú ženskou problematikou a tiež aj problematikou feminizmu.
Podľa Ingrid Kosovej sa slovo feminizmus na Slovensku skloňuje v dosť negatívnych konotáciách (konotácia - významový alebo štylistický odtieň doplňujúci základný význam), pretože len málokto vie, čo feminizmus vlastne znamená.
„Feminizmus je filozofia a myslím si, že keby nebolo feminizmu, tak ženy dnes nemajú volebné právo. Hovorí o tom, že všetci sme rovnocenné bytosti, no či chceme alebo nie, musíme si priznať, že postavenie ženy v dnešnej spoločnosti nie je rovnocenné s postavením mužov. Netýka sa to len toho, že zarábame o dvadsaťpäť percent menej, ale sme aj segregované do nízkopríjmových zamestnaní ako sú učiteľky, predavačky, upratovačky či opatrovateľky alebo zdravotné sestry,“ hovorí.
Zdôrazňuje, že sú to obyčajne ženy, kto vychováva ďalšiu generáciu a stará sa o chorých ľudí.
„Táto spoločnosť si ale viacej cení komerčné a mocenské pozície, ktoré vo väčšine zastávajú práve muži, a preto majú reálne aj väčšiu moc v spoločnosti. To následne plodí aj diskrimináciu v súkromnom živote,“ dodáva.
A k feminizmu? „Myslím si, že máloktorá z podpísaných žien vie, že je feministka. Ja sa k tomu hrdo hlásim, zastávam feministickú filozofiu vo svojom pracovnom aj súkromnom živote. Na druhej strane vás môžem ubezpečiť, že žijem šťastný partnerský život a nijakým spôsobom mi to nenarúša moje vzťahy s okolím a ani s mužmi,“ vysvetlila Ingrid Kosová.
Milan Suja