Každoročne v Týždni vedy a techniky na Slovensku pripravujú pracovníci Ústavu ekológie lesa SAV vo svojich priestoroch vo Zvolene deň otvorených dverí. Tohtoročný program je ešte pestrejší ako v minulých rokoch.
Tí, ktorí sa rozhodnú zúčastniť, získajú informácie z pravej ruky. Program totiž budú svojimi prednáškami, prezentáciami, zaujímavými ukážkami (aj rôznych prírodnín prinesených z lesa) napĺňať samotní vedeckí pracovníci ústavu.
Celkom ochotne opustili svoje počítače, laboratóriá, výskumy v teréne, aby sa pokúsili pretlmočiť do reči zrozumiteľnej bežným občanom to, čo sa im podarilo vedecky vyskúmať v oblasti ekológie lesa. Prípadne upozorniť na to, čo je dosiaľ nepreskúmané.
Japonci, kraby a evolúcia
Deň otvorených dverí bude 11. novembra. Dopoludňajší blok (od 9. do 11. h) je určený deťom základných škôl, otvorí ho prednáška. Už jej názov znie neobyčajne: Japonci, kraby a evolúcia. Pripravil si ju mladý vedecký pracovník.
Ďalšie prezentácie pre školákov v podaní doktorandov ústavu zodpovedajú na otázky typu: Čo je to tu za rastlinu? Načo slúži termokamera? Dá sa vidieť neviditeľné? Ako rastie strom? Sú tieto lieky rovnaké a je vôbec citrón kyslý? Načo sú nám včely a hmyz? Pri odpovediach pomôžu rôzne ukážky, prezentované prístroje, literatúra, aj materiál prinesený z lesa.
Zo života motýľov
Popoludní od 15. h bude program popularizujúci ekologickú vedu pokračovať pre dospelých návštevníkov. Vedeckí pracovníci ústavu budú hovoriť o meniacich sa podmienkach prostredia z pohľadu fenológie, o prirodzenej obnove bukových porastov, návštevníkom odhalia tajomstvá v živote motýľov.
Bude sa diskutovať o tom, aký úžitok i škody prinášajú motýle ľuďom. V osobitnej prednáške sa návštevníci dozvedia aj o financovaní Slovenskej akadémie vied na Slovensku.
Vedecká kaviareň
Súčasťou popoludňajšieho programu bude populárna vedecká kaviareň. Začne o 15.30 h pod názvom Smart governance: globálne zmeny – navigácia, adaptácia. Hosť, Tatiana Kluvánková-Oravská, pracovníčka bratislavského pracoviska Ústavu ekológie lesa SAV, predstaví smart governance ako moderný vedecký prístup, ktorý modeluje a predvída zmeny ľudského správania v podmienkach globálnych zmien.
Využitie nachádza táto metóda pri testovaní alternatívnych politík a nových nástrojov rozhodovania v oblasti ochrany klímy, agro-biodiverzity, zdravia, energetiky, prírodných zdrojov.
Kluvánková-Oravská spolu so svojimi kolegami sprostredkuje aj interaktívne ukážky modelov rozhodovania zamerané na ekosystémové služby. Vzbudili veľkú pozornosť pri ich predstavení počas tohtoročnej Noci výskumníkov v Starej tržnici v Bratislave. Očakáva sa bohatá diskusia.
Pracovníci ústavu veria, že pútavý spôsob prezentovania poznatkov uspokojí všetkých návštevníkov dňa otvorených dverí. Vstup je voľný, stačí prísť, sadnúť si a počúvať.
Oznámenie účasti vopred je povinnosťou len pre väčšie skupiny. Program bude pokračovať až do 18. h. Príjemnú atmosféru doplní malé občerstvenie.