DETVA. Rozlišovanie samosprávnych kompetencií a preneseného výkonu štátnej správy má silné postavenie v stredoeurópskej tradícií a siaha až k reformám v Prusku (1808). Aj preto boli v pôvodnej stratégii a koncepcii decentralizácie (r. 1999 - 2000), ktoré tvorili základ pre rozdelenie úloh, právomocí a zodpovednosti medzi štátnou správou a územnou samosprávou zohľadnené zásady, aby okruh občanov, ktorí budú mať prospech z kompetencie, musel mať možnosť rozhodnúť o jej zavedení a rozsahu a musel ju vedieť aj finančne pokryť.
Prerozdelenie kompetencií medzi samosprávou a štátom, správou financovania a zmena územnosprávneho usporiadania je súčasťou komunálnej reformy. Za posledné roky sme zažili viacero zmien a reforiem. Dôležité je, aby každá zmena bola takou zmenou, ktorá lepšie slúži občanom. Prechod právomocí zo štátu na samosprávu je správny, ale dôležité je, aby to bolo spojené aj s finančným zázemím. Bez neho je to iba polovičné riešenie, ktoré zaťaží mestský rozpočet a takéto riešenie nepotrebujeme.
Držím sa hesla, že domáce problémy si máme riešiť vlastnými silami. To znamená riešiť veci, ktoré sa týkajú každodenného života. Či majú ľudia prácu, či majú vyasfaltovanú ulicu pred domom, vyhrnutý sneh, čistotu okolo kontajnerov pred panelákmi, či ich netrápi hluk z nákladnej dopravy prechádzajúcej cez mesto alebo či sa cíti v bezpečí s celou rodinou. Toto zaujíma ľudí, a na toto by mali byť kompetencie zamerané, aby boli čo najbližšie k ich potrebám.