?
ZVOLEN. Výhodné či nevýhodné, obecné kompetencie často komunálni politici opisujú ako nespravodlivé pre málo prenesených peňazí. Bežného obyvateľa možno najviac trápi problém kompetencií ku škôlkam a základným školám. Tých kompetencií na zváženie je množstvo, napríklad z oblasti fiškálnej decentralizácie alebo školstva, či sociálnych služieb, miestnych daní, životného prostredia, výstavby, bezpečnosti, dopravy.
Podstatnejšie ako riešiť legislatívne utópie je snažiť sa zo súčasného stavu vyťažiť čo najviac. Lebo všetko sa dá! Zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy dáva obciam takú slobodu, že môžu presúvať prostriedky, meniť povolené prekročenie vo všetkých položkách.
Agentúra Reuters publikovala koncom októbra článok oceňovaného novinára, ktorý posledných 40 rokov písal o ekonomike pre The Economist, Financial Times a The Times of London. Volá sa Anatole Kaletsky. Ponúka zaujímavú analýzu stavu hospodárstiev štátov v kríze, resp. za posledných šesť rokov. Zjednodušene reprodukované: štáty, ktoré nešetrili a nebáli sa prehlbovania verejného dlhu, vyšli z krízy lepšie. Prečo? Rodiny a malé podniky šetrili, aby ich výdavky neprevýšili príjmy. Trh teda stratil dynamiku a iný sektor to musel dorovnať. Tým sektorom bol štát.
Nie som žiadny ekonóm, ale dovolím si tvrdiť, že peniaze, ktoré stoja Zvolenu na účtoch, sú Zvolenčanom na nič. Točia peniaze len bankám, ale nie Zvolenčanom. Skúsenosť z krízy, ktorú opisuje Kaletsky, ma utvrdzuje v tom, že som so svojím názorom v práve. Možno by malo význam vytvoriť legislatívny rámec pre rýchle, voľné, ale zodpovedné manévrovanie s rozpočtom, aby sme peniaze točili a tým podporili prosperitu nášho mesta.