Česko-Slovensko ako spoločný štát Čechov a Slovákov by ste dnes našli iba na starých mapách.
ZVOLEN. Pre Čechov štátny sviatok, pre Slovákov pamätný deň. Taký je dvadsiaty ôsmy október.
Napriek rozdielnemu pripomínaniu si, je ten z roku 1918 pre oba národy rovnako významný a mená ako Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik sa zapísali do našich spoločných dejín.
Máme štyri roky
Pripomínať kroky, ktoré viedli ku vzniku štátu, nie je jednoduché.
Bol koniec prvej svetovej vojny, rozhodovali víťazi a tí nevideli význam v pokračovaní porazeného Rakúsko- -Uhorska. Zaň síce položili svoje životy desaťtisíce ľudí z našich krajín, no, paradoxne, práve porážka vo vojne bola nakoniec víťazstvom pre nás všetkých.
Tohtoročné sté výročie začiatku prvej svetovej vojny nám iba pripomína, že o štyri roky už budeme oslavovať jej koniec. Ak sa dovtedy na spoločný štát nezabudne úplne, možno budeme oslavovať aj výročie jeho vzniku.
Veľká októbrová? No určite!
Naša zvolenská rýchloanketa celkom korešpondovala s pozvánkami na oslavy vzniku spoločného štátu. Vo Zvolene a jeho okolí by ste ich hľadali márne.
„Dvadsiaty ôsmy október? To bola predsa veľká októbrová...“ hovorí Jaroslava. Ani ju nenecháme názov revolúcie vysloviť.
To snáď nie! Naozaj už nie je pre nás tento dátum dôležitý? Keď Jaroslave pripomenieme, že vtedy sa „narodilo“ Česko-Slovensko, zamrmle si, že už vie a dodá: „Kto si má všetky tie dátumy pamätať.“
Žiaden sviatok
Skúsili sme znovu, no ani náš druhý pokus nebol úspešný. „Vtedy sa narodila moja svokra,“ odpovedala s úsmevom na našu otázku Mária. Potom, už s vážnejšou tvárou dodala, že ona dobre vie, čo znamená tento dátum. „Ja som už staršia generácia, ja si tieto dátumy ešte pamätám.“
Do tretice býva všetko dobré, no v našom prípade nie. „Aký sviatok?“ odpovedá prekvapene Zuzana. Podľa nej 28. októbra predsa žiaden sviatok nie je. Aspoň nie taký, že by sme boli doma a nemuseli pracovať. Mala v podstate pravdu.