Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Horník: Niektorí musia odísť do politického dôchodku

Označujú ho za vychádzajúcu hviezdu v SDKÚ - DS. So Stanislavom Horníkom sme sa rozprávali najmä o politike.

Stanislav Horník.Stanislav Horník. (Zdroj: MILAN SUJA)

Hriňovský primátor Stanislav Horník sa obtrel o veľkú politiku, už sa jeho meno dostalo do médií. Na kongrese, na ktorom sa zúčastnil ako krajský predseda strany, sa z neho takmer stal podpredseda. Narazil však na odpor súčasného predsedu Pavla Freša. Ten mu adresoval slová, ktoré si za klobúk nedal – vraj by ho Dzurinda zo strany hnal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odkedy ste v modrom tričku?

- Riadnym členom SDKÚ DS som od roku 2007.

Neľutujete teraz tieto roky?

- Určite nie. Považujem ich za produktívne využité, aj keď na Podpoľaní táto strana a celkovo pravicové myšlienky nemajú hlboký základ. Nálady obyvateľstva boli a aj sú orientované skôr naľavo. Napriek tomu sa nám podarilo dosiahnuť dobré výsledky nielen v Hriňovej, ale aj vo viacerých obciach. V našich pomeroch ale nemožno deliť politiku na pravicovú a ľavicovú. Je len politika pre ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Veď vám Frešo aj hodil do tváre, že by s vami Dzurinda zatočil a vyhnal vás zo strany za to, že do komunálnych volieb idete s podporou Smeru.

- Takýmto spôsobom iba opätoval moju kritiku, ktorá zaznela za zatvorenými dverami na kongrese. Lenže dobrý kolektív by si mal hovoriť veci na rovinu. A to sa aj stalo, no na vkus nášho predsedu som bol úprimný až príliš.

Veľmi ma jeho kritika prekvapuje, veď Frešo poza môj chrbát, ako krajského predsedu, dal súhlas na širokú koalíciu so Smerom v Banskej Bystrici. Dokonca aj na poslancov, čo nemáme ani v Hriňovej.

Ale kandidujete s podporou Smeru?

- Prijal som len slušnú ponuku od strany Smer v našom okrese, ktorá skonštatovala, že chce pri mne stáť vo voľbách na primátora. Vnímam to ako uznanie, že nevedeli nájsť protikandidáta a moju prácu hodnotia kladne. Skôr to vnímam tak, že nechceli pripustiť, aby mali jedinú modrú bodku v červenom mori, ktoré môže vzniknúť po komunálnych voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

hornik1_490.jpg

FOTO: JÁN KROŠLÁK

Útok Freša práve na vás všetkých prekvapil.

- Mne to vychádza tak, že predseda nie je slobodný človek. Mám pocit, že aj on osobne musí trpieť preto, lebo nemôže túto pozíciu opustiť, musí držať líniu aj s tými pár vernými, ktorí za ním stoja a túto tragédiu dohrať dokonca.

Naznačujete, že je za ním „sponzor“, podľa ktorého musí skákať?

- Človek sa ľahko zorientuje, keď si prečíta pár zaujímavých blogov. Niektorí mu vyčítali, že zanedbáva stranu na úkor župy. Myslím si, že zanedbáva aj župu a sú iní ľudia v pozadí, ktorí ju de facto riadia.

Posledné roky míňal energiu iba na to, aby uchopil svoju moc pre prípad, že by došlo k jeho odvolávaniu. Miestne zväzy vo viacerých regiónoch vznikali doslova ako huby po daždi a ich účelom bolo, aby predseda vedel mocensky meniť situáciu v krajoch a v konečnom dôsledku dosiahnuť aj zmenu na najvyššej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto veci ste mu vyčítali aj na kongrese?

- Až takí úprimní sme k sebe neboli. Pavol Frešo nie je človek, ktorý môže so cťou odísť, a to dokázal aj pri takomto jasnom vyslovení nedôvery, keď 160 prítomných delegátov, teda viac ako 76 percent, hlasovalo za jeho odchod. Aj pre tento jeho postoj sa strana potápa.

To najcennejšie, čo máme, sú pritom miestne zväzy, ľudia v regiónoch, ktorí za svoju prácu nikdy nič nepýtali a robili ju z čistého presvedčenia. Vždy ich bude zaujímať osud pravicovej strany, ktorá tak veľmi ovplyvnila dejiny Slovenska.

Nerozutekajú sa vám?

- To skutočne hrozí. Teraz je dôležité situáciu upokojiť a nesťažovať ju tým, ktorí majú odvahu kandidovať pod našou značkou. No po voľbách sa znovu musíme porozprávať, ako so stranou ďalej.

Do volieb teda žiaden útok na predsedu?

- To by mohlo iba viacej pokaziť. Regionálni predsedovia včera (7. októbra) požiadali predsedu o zvolanie prezídia. Budeme mať záujem na tom, aby sa zišla aj ústredná rada, ako jeden z dôležitých orgánov strany. Ešte stále si myslím, že ak vznikne primeraný tlak, pán predseda s odstupom času bude schopný nejakej sebareflexie. Ešte je čas urobiť ďalší krok a postaviť nové vedenie s ľuďmi, ktorí budú prijateľní pre sporné strany. SDKÚ - DS môže byť dobrou značkou, aj keď sme na nej v posledných týždňoch veľmi veľa pokazili.

Väčšina delegátov chce odvolať predsedu, no on vytiahne pravidlo, že rozhoduje trojpätinová väčšina pozvaných a nie prítomných delegátov. Ste zvláštna strana. Kedy sa takéto praktiky začali?

- Naznačovalo to zrušenie už zvolaného kongresu v júni, tam sa diali veci... Niektorých členov vylúčili zo strany úplne v tichosti len preto, lebo nemali načas zaplatené členské. Dovtedy sa to tolerovalo aj za niekoľko mesiacov, no začalo sa hrať na znižovanie počtu pozvaných delegátov. Je to svojvoľný výklad stanov, ktorý sa prieči rozhodnutiu straníckeho súdu spred roka v košickom regióne. Ten jednoznačne potvrdil, že pri odvolávaní a podobných dôležitých rozhodnutiach rozhodujú tri pätiny prítomných delegátov. Prítomných a nie pozvaných.

Prekvapením bolo zverejnenie informácií, že stranu financuje banka, za ktorou je finančná skupina. Na dôveryhodnosti to strane rozhodne nepridalo.

- Nerobím si ilúzie o financovaní strán v tejto krajine. Nájsť toho, kto požičia strane s trojmiliónovým dlhom peniaze, nie je jednoduché. Ak sa niekto taký našiel a dôveroval tomu, že strana môže napredovať a byť úspešná, môžem byť iba rád. Iná otázka by bola, za akých podmienok k tomu došlo. V tomto prípade ide o normálny transparentný úver predchádzajúceho vedenia, ktorý prešiel aj orgánmi strany a bol súčasťou auditu. Mrzieť nás môže, že sa strana do takejto šlamastiky dostala a prečo sa tam dostala. To je ale otázka na predchádzajúcich financmajstrov.

Stali sme sa stranou, ktorá má hlboko do vrecka. Už vôbec nemôžeme hovoriť o nejakej podpore kandidátov v regiónoch a dobrej kampani. Tú si, čo si ja pamätám, financovali vždy sami.

Z čoho môže politická strana splácať úver?

- Jediný transparentný spôsob je úspech v parlamentných voľbách, teda príspevok od štátu.

Čítali ste Gorilu?

- Iba úryvky, zatiaľ som si nenašiel čas na celú knihu. Neprekvapuje ma však, naozaj si myslím, že takto reálne vyzerá slovenská politika.

A napriek tomu sa vám chce v takejto politike pôsobiť?

- Tak ako to už spomenula Iveta Radičová, Slovensko je krajinou hrubých čiar. Som presvedčený, že hrubú čiaru za takýmto druhom politiky treba raz a navždy urobiť. Poslať opotrebovaných politikov do politického dôchodku a začať ju robiť inak. To znamená transparentne a úprimne voči občanom. Bez klamstiev, podvádzania a neférového počínania. Robiť ju s ľuďmi a pre ľudí.

hornik2_490.jpg

FOTO: JÁN KROŠLÁK

Bude ťažké práve v Podpoľaní zlepšiť imidž vašej strany.

- Možno práve naopak. Politika na regionálnej úrovni sa robí trochu inak, straníckej príslušnosti sa neprikladá veľká dôležitosť. Ľudia už nepozerajú na stranu, ale na to, čo kandidát ponúka a to, čo urobil. Keď sa toto dostane aj do veľkej politiky, krajina sa môže posunúť ďalej.

Vo voľbách do krajského parlamentu ste ale išli ako nezávislý kandidát. Viacerí v tom videli špekulovanie, že nechcete mať pri mene SDKÚ - DS.

- Pred tými voľbami sme ako jeden z mála okresov nepodpísali koaličnú dohodu, do ktorej nás naše vedenie tlačilo. Iba preto som išiel ako nezávislý kandidát.

Krajský parlament v Banskej Bystrici znamená v súčasnosti novú skúsenosť aj pre poslancov z predchádzajúcich volebných období. Čo potom pre nováčika ako vy?

- Nečakal som, že to bude takéto... Za posledné obdobie sa o nejakej regionálnej politike nedá ani hovoriť. Všetko sa deje v protiklade: zastupiteľstvo a župan. Predseda Marián Kotleba má vlastný pohľad na to, akým smerom sa má župa uberať a absolútne neberie ohľad na vôľu poslancov, čiže zástupcov občanov.

Vy nepočúvate župana, župan nepočúva vás...

- Tie názory sú tak diametrálne odlišné, že je ťažké až nemožné nejakú zhodu nachádzať.

Zvolenská nemocnica by mala mať po prelomení županovho veta znížené nájomné. Ten sa ale rozhodol, že dodatok k zmluve jednoducho nepodpíše čím zrejme dosiahol svoje.

- V tomto je župan skutočne odborník. Teraz je na ťahu prevádzkovateľ nemocnice, ktorý zrejme využije všetky možnosti vrátane súdov. Nemyslím si, že takéto nerešpektovanie rozhodnutia poslancov by mohlo prejsť mávnutím ruky.

O nejakom rozvoji kraja zrejme nemožno hovoriť.

- Vyzerá to zle. Mám pocit, že to všetko smeruje k tomu, aby stranícka centrála Ľudovej strany – Naše Slovensko dokázala akýmkoľvek spôsobom nazbierať dostatok prostriedkov na kampaň do najbližších parlamentných volieb, v ktorých sú rozhodnutí urobiť čo najlepší volebný výsledok.

Nemá svoj podiel viny na tomto stave aj SDKÚ - DS, ktorá nedokázala nájsť kandidáta prijateľného pre voličov?

- Kandidatúra Ľuda Kaníka na župana nebola dobrá, čo sme viacerí aj avizovali. Týmto rozhodnutím sme sa naozaj pričinili o to, že tam teraz sedí Marián Kotleba.

Ľudovít Kaník má síce myšlienkový potenciál a kapacitu ovplyvňovať dianie v krajine skutočne dobrými návrhmi zákonov, ale na druhej strane jeho tvár vyvoláva antipatie v radoch voličov. Podľa nich poškodil dôchodcov, obmedzil sociálne výhody baníkom a podobne. Preto som to považoval za boj vopred odsúdený na neúspech, čo som vopred na straníckej pôde avizoval. Ako strana sme mali ponúkať možno menej známeho, konsenzuálneho človeka, ktorý by bol dobrou protiváhou vtedajšiemu županovi.

Ak sa SDKÚ nedostane do parlamentu, zanikne?

- Je to jedno z logických vyústení. No napravo je konkurencia veľmi slabá a zdecimovaná a pre pravicového voliča možno aj ten najslabší signál, že sa politika dá robiť inak, môže mať veľký význam. Je čestné sa o to aspoň pokúsiť.

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 2. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Myslite na zdravie močových ciest!
 5. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 2. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 5. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 6. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 7. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 900
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 716
 3. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 10 274
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 516
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 521
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 581
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 922
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 513

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
 2. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
 3. Ivan Mlynár: Čo bude ťažiskovou témou volieb
 4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Sú kajúcnici v ohrození? Albáncom ukradli 10 kilogramov kokaínu
 5. Marián Viskupič: Hrozí nám, že prídeme o hotovosť. Pomôže jej ukotvenie do našej Ústavy?
 6. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 7. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 8. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 110 330
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 144
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 884
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 941
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 565
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 720
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 993
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 501
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Prepojili dve pivnice.


17 h
Budova čaká na dokončenie viac ako 20 rokov.

Stavba nie je v zlom technickom stave.


TASR 19 h
futbalisti Kováčovej odišli z Bešeňovej bez bodu - ilustračné foto

Všetko podstatné od IV. ligy po II. triedu a nechýba ani regionálna jedenástka kola.


24 h

Tieto inzeráty nájdete aj v tlačenej verzii novín MY v danom týždni.


5. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
 2. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
 3. Ivan Mlynár: Čo bude ťažiskovou témou volieb
 4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Sú kajúcnici v ohrození? Albáncom ukradli 10 kilogramov kokaínu
 5. Marián Viskupič: Hrozí nám, že prídeme o hotovosť. Pomôže jej ukotvenie do našej Ústavy?
 6. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 7. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 8. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 110 330
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 144
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 884
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 941
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 565
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 720
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 993
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 501
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu