.
ZVOLEN. Nemenovaný bufet na nemenovanom sídlisku. A nemenovaný človek s fľaškou piva v rukách. Je deväť hodín a vy sa pri pohľade na neho pousmejete. Je nezamestnaný, robí na aktivačných prácach niečo pre mesto, tak prečo by si trochu neskrášlil zamračený deň. Hádam ho nevyhodia z práce, keď v podstate žiadnu prácu nemá. Veď tá pre mesto nie je skutočným zamestnaním. Nedostáva výplatu ale... Úradnícky jazyk má pre ňu rôzne názvy. Napríklad pomoc v hmotnej núdzi. A nezamestnaný je podľa rovnakého jazyka poberateľom tejto pomoci.
Nejde o masový jav
„Pred začatím pracovných činností musia všetci poberatelia pomoci v hmotnej núdzi absolvovať školenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, kde sa dôkladne preberajú aj otázky, týkajúce sa vplyvu alkohol či iných omamných a návykových látok pri práci,“ povedala Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave.
Zároveň sa zaväzujú, že budú dbať na dodržiavanie bezpečnosti pri práci.
„Ak sa klient na pracovnú činnosť dostaví pod vplyvom alkoholu, koordinátor prípadne zástupca samosprávy spíše zápis, ktorý podpíše svedok, a klient nesmie začať pracovnú činnosť. V dochádzke koordinátor vyznačí, že klient neodpracoval požadovaný čas,“ vysvetlila.
Podľa Lukáčovej, ak sa situácia opakuje a poberateľ pomoci neodpracuje požadovaný mesačný pracovný čas 32 hodín, v súlade so zákonom je mu dávka znížená.
Kontroly obyčajne robí koordinátor z aktivačného centra (pri úrade práce) a zástupca samosprávy či iných organizácií, ktorí sú organizátormi pracovných činností.
„Pri uplatňovaní paragrafu 10 zákona o hmotnej núdzi ide o veľmi širokú cieľovú skupinu s rôznym sociálnym zázemím a rôznymi stupňami socializácie. Preto sa často vyskytujú aj podobné prípady, aj keď nejde o masový jav,“ doplnila Lukáčová.
Môžu ho vyradiť
Vo Zvolene pomáhajú nezamestnaní najmä pri údržbe a úprave zelene, udržiavaní čistoty na verejných priestranstvách či čistení odvodňovacích kanálov. Vidieť ich tiež pri likvidácii nelegálnych skládok komunálneho a stavebného odpadu a údržbe obecných zariadení, kultúrnych a cirkevných pamiatok, pamiatkových území a pamätihodností.
Ako nás informovala Silvia Husáriková, vedúca organizačného odboru Mestského úradu vo Zvolene, pri týchto prácach im niekedy dávajú fúkať.
„V prípade pozitívneho výsledku požitia alkoholických nápojov postupujeme v zmysle platných ustanovení uzatvorenej dohody medzi úradom práce a mestom Zvolen na vykonávanie aktivačnej činnosti,“ doplnila Husáriková. Inými slovami, previnilec môže byť vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie úradom práce, ktorý je kompetentný tak rozhodnúť.
Nepravidelné fúkanie
Vo Zvolenskej Slatine zamestnávajú nezamestnaných na údržbu verejného priestranstva, miestnych komunikácií a chodníkov, tiež ich využívajú na likvidáciu skládok, údržbu obecného cintorína, starostlivosti o športový areál, monitorovanie problémových častí obce (obecné hliadky) a v zimnom období aj pri údržbe chodníkov.
„Čo sa týka požívania alkoholických nápojov, nepravidelne robíme dychovú skúšku, niekedy ráno, niekedy na konci pracovnej doby. V prípade, že zistíme požitie alkoholu, prvýkrát občana napomenieme, pošleme domov a dáme mu hodiny nadpracovať. V prípade opakovaného zistenia oznámime túto skutočnosť na úrad práce,“ vysvetlila starostka Mária Klimentová.
V minulosti sa už stalo, že takéhoto nespratníka museli z prác vylúčiť a prišiel o dávku v hmotnej núdzi.