ZVOLEN. Ukázať druhové bohatstvo a krásu húb v našej prírode a zároveň naučiť praktických hubárov bezpečne poznať smrteľne jedovaté druhy húb, ktoré si každoročne vyberajú svoju krutú daň, je zámer výstavy, ktorú 1. – 3. októbra sprístupnia v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene.
Súčasťou už 17. ročníka výstavy Objavujeme huby a ich tajomstvá bude aj tentoraz súťaž o najväčší počet prinesených druhov húb.
„Do súťaže sa môže zapojiť ktokoľvek,“ hovorí pracovník múzea Marek Vanga. Súťažiť sa bude o knižnú odmenu.
„Každý druh huby treba osobitne zabaliť do papierového vrecka alebo novín a priniesť počas výstavy do múzea. K jednotlivým nálezom je tiež potrebné pripojiť údaje o nálezisku, napríklad najbližšiu obec, pohorie, tiež presnejšie určenie miesta nálezu (napríklad lúka, les, dreviny v okolí) a dátum zberu,“ dodáva.
Niektoré huby uložia v herbári múzea a údaje o náleziskách pomôžu pri mapovaní rozšírenia húb na Slovensku.
Tradičným sprievodným podujatím bude žiadaná mykologická poradňa. Každý výstavný deň od 16. do 17. hodiny budú mykológovia Stanislav Glejdura, Ján Gáper a Vladimír Kunca z Technickej univerzity vo Zvolene radiť hubárom, odpovedať na ich otázky a určovať prinesené huby.
„Po tohtoročnom mokrom, na huby nesmierne bohatom lete dáva jeseň nádej na ďalšie pekné úlovky, preto veríme, že s pomocou hubárov sa nám podarí vytvoriť hodnotnú výstavu,“ doplnil Vanga.
V stredu bude výstava otvorená od 10.00 do 17.00 h, v ostatné dva dni od 9.00 do 17.00 h.