DETVA. Národná rada SR schválila novelu banského zákona, ktorá zakazuje metódu kyanidového lúhovania. Oslovili sme Romana Podhradského z občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato.
Je to asi koniec všetkých pokusov o ťažbu zlata. Máte radosť?
- Z avizovanej zmeny sa tešíme a oceňujeme postup poslancov, ktorí zohľadnili vôľu, dovolím si povedať, celého Podpoľania, keďže naše OZ je súčasťou masového a jednotného odporu ľudí, firiem, samospráv a občianskych združení z Podpoľania voči (podobným) zámerom ťažbárov.
Majú ťažobné spoločnosti aj inú možnosť ako je kyanidové lúhovanie?
- Iná ako kyanidová metóda je možná len v teoretickej rovine, v takpovediac laboratórnych podmienkach s testovacími množstvami horniny. Tieto metódy sú však natoľko náročné na technológiu a tak nákladné, že sú na reálnu ťažbu takýchto rozmerov ekonomicky neúnosné a teda nepoužiteľné. Hovoríme o množstve zlata 0,7 gramu na jednu tonu horniny a na získanie jednej tony horniny treba ďalšiu tonu „hlušiny“ premiestniť.
Roman Podhradský. FOTO: MILAN SUJA
Čo toto víťazstvo znamená pre región a čo pre vás osobne?
- Nepokladáme to za víťazstvo, ale za dôležitý a nádejný krok do pokojnejšej budúcnosti nášho životného priestoru. Pre mňa osobne je to potvrdenie, že sme sa pred pár rokmi rozhodli správne. Ten pocit je určite príjemný, aj keď stále mám v hlave, čo všetko sme museli absolvovať a čo nás aj tak ešte čaká.
Teraz sa zdá, že zlato nám už takpovediac veľmi nehrozí...
- Bohužiaľ, to však pravdepodobne neznamená koniec pokusov ťažbárov. V žiadnom prípade sa nedá tešiť, že nám už „zlato nehrozí“! Ešte musia byť zmenené viaceré zákony, aby ťažobné spoločnosti s takýmito zámermi mali čo najmenší priestor na špekulovanie, ovplyvňovanie a kľučkovanie medzi paragrafmi.
Podpoľanie nad zlato by už mohlo ukončiť svoju činnosť.
- Až keď bude zrušené konanie o dobývacom priestore, až keď bude platný nový územný plán BBSK s ustanoveniami zakazujúcimi umiestňovať na území BBSK banské prevádzky s kyanidovým lúhovaním, až keď úradníci na úradoch budú zastupovať občanov a nie ťažbárov, až keď bude Slovensko kvôli ochrane ŽP na zozname krajín nezaujímavých pre ťažbárov, až potom budeme môcť ukončiť činnosť nášho OZ.
Jeden z protestov proti zlatu. FOTO: MILAN SUJA