Nedeľa, 25. august, 2019 | Meniny má Ľudovít

Paulíková: Chatári v Slatinke zákon neporušujú

Pobúrilo ich tvrdenie, že na nich doplácajú obyvatelia obce.

Martina Paulíková.Martina Paulíková.(Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

Viac ako desať rokov si odpad riešili chatári zo Slatinky svojpomocne. Pobúrilo ich preto tvrdenie, že na nich doplácajú obyvatelia obce. Dlhé roky totiž ani nemali aký poplatok platiť.

SLATINKA. Nájomcovia nehnuteľností v Slatinke neporušujú a neporušovali nájomné zmluvy ani zákony, hovorí Martina Paulíková zo Združenia Slatinka. Združenie má v dedinke, ktorá má byť zatopená, prenajatú bývalú školu.

Paulíková reaguje na podnet, ktorý sme do redakcie dostali a ktorý tvrdil, že niektorí chatári poplatok za odvoz komunálneho odpadu obci Zvolenská Slatina neuhrádzajú.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Ignorovaním svojich povinností spôsobujú obci problémy. Pokiaľ obec nechce, aby sa zo Slatinky stalo smetisko, musí zabezpečiť odvoz odpadu za obecné peniaze. Za čistotu Slatinky tak platíme všetci daňoví poplatníci,“ konštatoval náš zdroj.

Rozhodoval daňový úrad

Problémy s chatármi v súvislosti s poplatkom nepotvrdila ani starostka Zvolenskej Slatiny Mária Klimentová.

„Keď nezaplatia, prípad postúpim na daňový úrad,“ povedala starostka, keď sme o probléme písali prvý raz.

Koľko chatárov poplatok neplatí, starostka konkretizovať nevedela. „Ten počet sa každý rok mení. Skalní chatári, ktorí ho odmietali zaplatiť, už pochopili, že im daňový úrad túto povinnosť potvrdí, takže platia,“ konštatovala vtedy.

Martina Paulíková pripomína, že prvýkrát výmer za vývoz odpadu doručila obec niektorým nájomcom domov v Slatinke v roku 2010. „Niektorí vlastníci, nie nájomcovia, si vymohli od obce vývoz odpadu. Po nejakom čase obec asi usúdila, že ak chodí smetiarske auto pre 2 – 3 smetiaky, mohlo by chodiť aj pre odpad ostatných,“ hovorí Paulíková.

„Je to však iba domnienka, pretože v Slatinke sa nikto nič nedozvedel, iba zrazu prišli na jeseň 2010 niektorým nájomcom výmery - bez akéhokoľvek sprievodného listu či informácie. Združenie Slatinka dostalo výmer v polovici novembra 2012, pričom sa týkal obdobia od januára do decembra 2012. Nikto pritom nájomcov neinformoval, aký spôsob vývozu odpadu je zavedený, kto a kedy môže službu využívať a za akých podmienok a či sa bude vyvážať aj triedený odpad.“

Zostali zaskočení

Predtým si chatári vozili odpad domov. Na taký systém boli zvyknutí celé roky, o vývoze odpadu nevedeli a keď im prišiel na jeseň výmer, zostali zaskočení. Mali pocit, že ak službu nevyužívali, nemajú za ňu prečo platiť.

„Až v decembri 2013 schválila obec všeobecne záväzné nariadenie, ktoré pozná mechanizmus na odpustenie poplatku či na odstránenie tvrdosti zákona vo forme zníženia poplatku. Dovtedy mohli podať iba odvolanie a požiadať o zmenu rozhodnutia, teda o odpustenie poplatku, o čom rozhoduje daňový úrad. Preto nájomcovia podávali odvolania, no daňový úrad im nevyhovel. Ak by existovala vtedy možnosť požiadať o zníženie poplatku, určite by ju využili,“ vysvetľuje Paulíková.

Mnohí nájomcovia nemajú ako službu využívať ani dnes. Odpad sa vo Zvolenskej Slatine a teda aj v Slatinke vyváža v piatok o siedmej ráno.

„Pre nájomcov by to znamenalo, že by museli smetnú nádobu vyložiť von pred dom v nedeľu večer a dúfať, že im ju do piatka nikto nezoberie,“ hovorí Paulíková. „Zmena termínu vývozu nebola napriek žiadostiam akceptovaná,“ dodáva.

Paulíková nevylučuje, že niektorí nájomcovia odmietajú za službu platiť aj dnes.

„Je na obci, aby poskytla informácie, či je počet týchto ľudí vyšší alebo porovnateľný s inými časťami Zvolenskej Slatiny. Koľko exekúcií alebo iných spôsobov vymáhania eviduje ohľadom poplatku za odpad v Slatinke a v iných častiach obce.“

Tí, ktorí majú trvalý pobyt vo Zvolenskej Slatine, za vývoz odpadu v Slatinke nemôžu dostávať ďalší výmer. Bol by to duplicitný poplatok, keďže ide o jednu obec, a takýchto domov je v Slatinke podľa Paulíkovej zhruba polovica.

Poplatok za odpad je v Slatinke rovnaký ako pre objekty využívané na rekreáciu v iných častiach Zvolenskej Slatiny. Je vo výške 10,59 eura za rok.

Svojpomocné riešenie

Zákon hovorí, že obec zodpovedá za nakladanie s komunálnymi odpadmi aj s drobnými stavebnými odpadmi, ktoré vznikli na jej území. Jej povinnosťou je zabezpečiť zber odpadov alebo umožniť jeho zber a prepravu. Náklady obec hradí z miestneho poplatku.

Nájomné zmluvy pre chatárov v Slatinke hovoria, že v cene nájmu nie sú zahrnuté náklady za odber elektrickej energie, vodné a stočné a ani za odvoz odpadu. Tieto služby a úhradu za ne si nájomcovia zabezpečia podľa zmluvy individuálne u dodávateľov.

To roky aj robili. „Od dodávateľov znamená nie od obce,“ pripomína Paulíková. „Keďže pravidelný vývoz odpadu zo Slatinky sa nerobil, hoci túto službu musí zabezpečovať obec, nájomcovia celé roky s odpadom nakladali tak, ako to bolo možné. Opakovaným prenájmom veľkokapacitného kontajnera od dodávateľa a odvozom bežného odpadu domov,“ hovorí Paulíková.

„Keďže pravidelný vývoz odpadu zo Slatinky nebol zabezpečený, neboli vystavované ani platobné výmery a nájomcovia ich teda nemohli platiť,“ podotýka.

Zmena podmienok

Opakovaný prenájom spoločného veľkokapacitného kontajnera zabezpečovalo Združenie Slatinka zhruba od roku 2002 podľa dohody s nájomcami nehnuteľností, zvyčajne 1- až 2-krát za rok.

Okrem toho združenie objednávalo vývoz veľkokapacitného kontajnera na odpad aj v prípade spoločných brigád na čistenie od odpadu priplaveného riekou a od nelegálnych skládok odpadu.

Až pre rok 2014, na základe žiadosti Združenia Slatinka z novembra minulého roku, akceptovala obec špecifické podmienky v Slatinke a umiestnila pred bývalú školu 1100-litrový kontajner. Na jar ešte umiestnila v dedine veľkokapacitný kontajner, ktorý chatárom pristavia v dedinke aj na jeseň.

„Veľmi si vážime prístup obce Zvolenská Slatina, ktorá vyšla v ústrety nájomcom nehnuteľností v Slatinke. Domnievali sme sa, že práve v tomto roku sme konečne prekonali všetky nedorozumenia a nedostatok komunikácie týkajúcej sa odpadu a jeho vývozu v Slatinke,“ konštatuje Paulíková.

Rozdúchavanie vášní

„Mrzí nás preto, že občan Zvolenskej Slatiny dáva redakcii buď zámerne alebo z neznalosti nenávistné a nesprávne informácie, ktoré zhoršujú atmosféru v dedine, pretože Slatinka je súčasťou Zvolenskej Slatiny. Je to poľutovaniahodné, ak niekto rozdúchava delenie ľudí na „my“ a „oni“ a podnecuje tým nebezpečné diskusie o tom, kto na koho „dopláca“,“ dodáva.

Chatári sa preto ohradzujú proti slovám, že niekto musí z daní všetkých občanov platiť na to, aby sa zo Slatinky nestalo smetisko.

„Opak je pravdou. Združenie Slatinka z vlastných zdrojov aj z dotácií najmenej 12 rokov spolu s nájomcami domov v Slatinke a dobrovoľníkmi opakovane čistí údolie Slatiny od odpadu, ktoré sem pripláva z vyšších častí povodia. Odstraňujeme nelegálne skládky odpadu, staráme sa o čistotu verejných priestorov.“

Brigády organizuje združenie pravidelne. Najbližšia na odstránenie nelegálnej skládky „Na kiari“ a pri cintoríne bude 20. septembra.

„Pozývame na brigádu aj neznámeho občana Zvolenskej Slatiny, ktorý má k dispozícii nájomné zmluvy ľudí zo Slatinky, ale asi nemá k dispozícii zákon o odpadoch,“ dodáva Paulíková.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 4. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 3. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 4. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 5. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Prvá časť
 6. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 8. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 9. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 10. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 1. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 57 725
 2. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 083
 3. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 9 505
 4. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 034
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 8 950
 6. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 8 791
 7. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 595
 8. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 6 416
 9. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 788
 10. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami 4 601

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

V dome našli dobodaného muža.

HKM Zvolen v príprave. Zmeral si sily s účastníkom KHL aj Pardubicami

Hokejisti HKM Zvolen vycestovali do Pardubíc, kde zohrali ďalšie dve prípravné stretnutia.

Zvolenskí hokejisti počas tréningu v Pardubiciach.

Za hranicami žije svoj sen. Júlia tam odštartovala hudobnú a spevácku kariéru

Júlia Novak Bartková, s umeleckým menom Juliett Novak, porozprávala o jej prerode na silnejšiu osobnosť, ktorou sa stala, až keď vycestovala za hranice Slovenska.

Juliett Novak v New Yorku.
Štítok hovorí, kedy stromček vysadili.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Bicyklovanie po koľajniciach, na Horehroní majú novú atrakciu

Aktuálne sú na trati medzi Hroncom a Čiernym Balogom dostupné dve šliapacie dreziny.

FOTO: Chytili trenčianskeho drogového dílera, mal pri sebe tisíce dávok

Muž si môže za mrežami posedieť až 15 rokov.

Vybrali SME

Už ste čítali?