ČABRAĎ. Ďalších päť kamenných gúľ našli v uplynulých týždňoch archeológovia počas výskumu hradu Čabraď v okrese Krupina. V hradných múroch bolo zamurovaných osem takýchto gúľ, ktoré bolo vidieť už dávno pred tým.
"Návštevníci si gule iste všimnú na rôznych častiach hradu, kde sú zamurované v murivách jednotlivých budov. Prečo sú zamurované a či je to konečný počet, je zatiaľ nejasné. Možno by pomohol archívny výskum alebo štúdium povier, či zvyklostí, ktoré staviteľov viedli k tomuto zvláštnemu počinu," povedal TASR Albert Loydl zo Združenia Rondel, ktoré sa podieľa na obnove hradu.
Výskum poskytol okrem množstva zaujímavých dokladov materiálnej kultúry obyvateľov hradu v minulosti aj dôležité poznatky o architektúre 3. brány, ktorej rekonštrukcia je nevyhnutnosťou pre jej zachovanie, ako aj zvýšenie bezpečnosti návštevníkov.
Archeologický výskum na hrade financovalo Ministerstvo kultúry SR v rámci dotačného programu Obnov si svoj dom v podprograme 1.1. Obnova kultúrnych pamiatok. Žiadateľom dotácie bola obec Čabradský Vrbovok a realizátorom výskumu Archeologický ústav SAV, terénne pracovisko Zvolen. Na výskume sa zúčastnili aj študenti archeológie z Katedry archeológie stredoveku Univerzity Lóranda Eötvösa v Budapešti a členovia Združenia Rondel.
Na hrade sa od apríla do septembra realizuje aj projekt Združenia Rondel s názvom Krok za krokom k obnove hradu Čabraď aby sa nám sýpka nerozsypala, ktorý bol podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis. Ako už samotný názov napovedá, tento rok sa práce sústreďujú na stabilizáciu ruiny hradnej sýpky, kde sa pomocou dobrovoľníkov postupne opravujú diery v murivách, spevňujú okenné klenby a stabilizuje klenba pivničky pod ňou.
Posledný júlový týždeň sa v rámci tohto projektu koná medzinárodný tábor v spolupráci s organizáciou Inex Slovakia, kde sa do záchranných prác zapoja dobrovoľníci z celého sveta. Konkrétne sa na tábor prihlásili dobrovoľníci z Japonska, Grécka, Južnej Kórey, Talianska, Česka, Nemecka a Francúzska. "Budú tak mať možnosť spoznať bližšie našu krajinu, jej krásy a rôzne menej známe zákutia, ako aj našu históriu a spôsoby jej záchrany," uzatvoril Loydl.