DETVA. Včera podvečer sa začal už 49. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Ešte predtým, ako nad prírodným amfiteátrom pod siluetou Poľany zaznela zvučka podpolianskych slávností Svetozára Stračinu, predchádzalo slávnostné otvorenie novinky tohto ročníka - Dolnozemského dvora.
"Dolnozemský dvor ako priestor Slovákov žijúcich v zahraničí prvýkrát otvoril svoju bránu návštevníkom folklórneho areálu neďaleko hlavnej scény amfiteátra," povedala tlačová tajomníčka slávností Zuzana Juhaniaková.
Návštevníci v ňom okrem iného nájdu humno a päť replík ľudových domčekov. Myšlienka Dolnozemského dvora vznikla z rozhovorov zástupcov dvoch hlavných spoluorganizátorov; primátora Detvy Jána Šufliarskeho a predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igora Furdíka.
Vytvorený areál slúži pre potreby mimoscénickej prezentácie krajanov z Chorvátska, Rumunska, Srbska, Maďarska.
"Počas slávnostného otvorenia v Dolnozemskom dvore primátor privítal krajanov i domácich v Detve a poďakoval im za ich významný a už viacročný prínos k programu a kvalite Folklórnych slávností pod Poľanou. Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík uviedol tento prvý ročník predajnej prezentácie a ochutnávky gurmánskych špecialít dolnozemskej kuchyne," podotkla Juhaniaková.
V programe otvorenia Dolnozemského dvora nechýbali hudobné a spevácke pozdravy v podaní krajanov. Ženy a dievčatá oblečené v ich tradičných krojoch ponúkali návštevníkov pochúťkami z ich tradičných jedál a ich ľudovoumeleckými výrobkami.
O otvorenie a uvítanie návštevníkov 49. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou sa v prvom scénickom programe na prírodnom amfiteátri postarali súbory a folklórne skupiny z domáceho regiónu v programe Zahrajte mi túto.
Prvý večer slávností zavŕšil aj vizuálne sugestívny program Živý oheň, kde popri tanečných a hudobných vystúpeniach pod hviezdnatou klenbou zažiarili i sviece v rukách spievajúcich dievčat a fakle v rukách mládencov tanečníkov.