DETVA. Medzinárodný festival Folklórnych slávností pod Poľanou, ktorý bude 11. – 13. júla v Detve má v ponuke desať scénických programov na amfiteátri a približne tri desiatky sprievodných podujatí na rôznych miestach Detvy.
Vrátane jarmoku tradičných ľudových remesiel.
Každoročne ho navštívi približne 50-tisíc domácich aj zahraničných milovníkov ľudovej kultúry.
Slováci z Dolnej zeme
Novinkou 49. ročníka je sprievodné podujatie Dolnozemský dvor, v ktorom sa predstavia ľudovoumeleckou výrobou a ponukou tradičných jedál krajania z Chorvátska, Rumunska, Srbska a Maďarska.
Hore Detvou sa v piatok vyberú heligónkari. Živá hudobná pozvánka s rovnomenným názvom je zároveň začiatkom trojdňového folklórneho programu.
„Heligonkári začnú hrať pri fontáne pred Domom kultúry A. Sládkoviča a celou Detvou prejdú až na jej horný koniec k amfiteátru. Tam sa o uvítací program postarajú folklórne súbory, skupiny a speváci z podpolianskeho regiónu,“ povedala hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková.
Ruský súbor aj Martin Ťapák
V programe sú tiež vystúpenia detských folklórnych súborov, predstaví sa jubilujúci folklórny súbory Váh z Liptovského Mikuláša či súbor národného tanca z Moskvy.
Program o hore a vzťahu človeka k nej je názov podujatia, ktorý režíroval Martin Urban, sa predstavia folklórne súbory z rôznych miest Slovenska s účasťou herca Mareka Ťapáka.
Krajanská nedeľa
Obľúbená Krajanská nedeľa vovedie publikum do radostného i ľúbostného motívu svadby. Scénický program vyplní desať folklórnych súborov z Česka, Francúzska, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Srbska.
„Chceme v ňom priblížiť svadobné zvyky, piesne, tance i muziku tak, ako si ich do dnešných dní zachovali Slováci žijúci vo svete, pretože aj dnes sú súčasťou ich života, ich duchovného bohatstva,“ povedal autor programu Vlastimil Fabišik. „Napokon, Krajanská nedeľa je vždy sviatkom stretnutia Slovákov zo sveta,“ dodal.
Hudbou, spevom, tancom a sviatočnou atmosférou ožíva počas festivalu celá Detva. FOTO: TASR
V organizácii dvesto ľudí
Ešte jednu na rozchodnú, to bude záverečný galaprogram. Scenár a réžiu prierezu celého trojdňového programu pripravila Anna Šatanová.
V Detve očakávajú takmer 1500 účinkujúcich.
„Usporiadať kultúrne podujatie takýchto rozmerov si pre tento ročník vyžiadalo spoluprácu približne 120 ľudí na rôznych organizačných úsekoch. Na tvorbe programov a sprievodných podujatí spolupracuje ďalších 80 autorov a asistentov programu,“ ozrejmila predsedníčka organizačného výboru Margita Gajdošová.
Vlastné logo aj zvučka
Výtvarným znakom Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve je dvojica tancujúcich podpolianskych žien od akademického sochára Jána Kulicha, ktorý toto dielo Detve a festivalu daroval.
Okrem toho má festival svoju zvučku, jej autorom je hudobný skladateľ Svetozár Stračina. Vo zvučke dal vyniknúť hlasu fujary.
„Pozornosť si zasluhuje aj podoba amfiteátra. Jeho scéna vychádza z miestnej ľudovej architektúry drevených domov s motívom vychádzajúceho slnka na štíte,“ ozrejmuje odborná garantka festivalu Anna Ostrihoňová.
Autorom architektonického návrhu je Viliam Ján Gruska.