ZVOLEN. Hora narastená z vody. Z trojice kopcov, podstatných znakov Zvolena, jediná s charakterom prírodnej a kultúrnej pamiatky zároveň.
O ruiny Pustého hradu sa má kto starať. Už roky sa naň obracia všemožný záujem a podpora. Zvolenský zámok je sídlom štátnej inštitúcie (Slovenskej národnej galérie) a miestom konania Zámockých hier zvolenských, hlavného letného kultúrneho podujatia regiónu.
Iba o Borovú horu sa dlhodobejšie nikto nezaujímal. Presnejšie, predstavitelia mesta a regiónu sa zaujímali a starali hlavne o jej zapredávanie.
Dovolil by dakto predávať do súkromných rúk Horný alebo Dolný Pustý hrad? Predával by štát niektoré z krídiel Zvolenského zámku s časťou zámockého pahorku? A čo by sme odovzdali generáciám po nás? Či súkromný Zvolenský zámok, kde by vlastník púšťal, iba koho uzná za vhodné? A zisk z turistickej atrakcie Pustý hrad by bol výlučne ziskom vlastníka?
Pre súčasníkov, tiež pre generácie po nás je dobré, že to tak nie je. Generácie sa nebudú musieť hanbiť, že ich predkovia zapredali ich pamäť pre momentálny zisk či pre neschopnosť správne sa postarať o kultúrne dedičstvo všetkých.
Je dobré, že chýry o predaji Borovej do súkromných rúk sa už v médiách mihnú iba občas. Je ešte lepšie, že sú iba zlou spomienkou na pochybné riešenie vzácnej lokality predstaviteľmi regiónu.
Čoraz viac prevažuje medzi Zvolenčanmi záujem, ako pomôcť zabudnutej lokalite. Zakaždým, keď so školskými deťmi pobudneme pri minerálnom prameni Jazero, pri informačných tabuliach sa pristaví veľa návštevníkov.
Zoznamujú sa so základnými faktami o vývoji javu Borová hora. Deti formou zážitkového učenia – pátraním po skrytých pokladoch, dospelí z info tabúľ. Ich osadenie iniciovala a zabezpečila Libuše Murínová z odboru životného prostredia Mestského úradu vo Zvolene.
Dá sa z nich dozvedieť o storočnej tradícii mestských liečebných kúpeľov na Borovej, o minerálnych prameňoch, z nich jeden nesie meno po dlhoročnom starostovi Dr. Ottovi Rosenauerovi, o dávnej histórii a význame lokality.
Ľudia sa zaujímajú, ako sa plánuje nakladať s Borovou horou. Mimochodom, z regulatív mestského zákona, z Územného plánu Zvolena z roku 2004, je to zrejmé.
Je potešiteľné, že čoraz viac kompetentných koná v súlade so zámermi územného plánu a dlhodobého záujmu uchovania hodnôt vzácnej pamiatky. Je potešiteľný záujem dobrovoľníkov. Tiež sa činia čoraz viac.
Členovia občianskeho združenia Royal Rangers a dorastu z Apoštolskej cirkvi na Slovensku
upravili prístupový chodník k Jazeru. Pracovali deti, mládež, dospelí. Celé rodiny.
Prírodné prostredie Borovej hory určite príjemne prekvapí. Vstup je voľný. Dobrovoľníckym iniciatívam na zveľaďovanie areálu sa tiež medze nekladú. Stačí sa ohlásiť na mestskom úrade (L. Murínová).
V prípade záujmu o trojgeneračnú rodinnú hru Merkujme si Borovú horu na e-mail borova.hora@gmail.com.
Pri úprave prístupového chodníka. FOTO: ĽUBOMÍR ŠTAMM