ZVOLEN. Premiéra opernej lahôdky, málo hrané alebo úplne neznáme diela veľkých operných majstrov popri operných trhákoch a koncert, v ktorom sa predstavia mladí speváci na profesionálnom festivale.
Tak sa dá zhrnúť dramaturgia opernej časti Zámockých hier zvolenských, ktorá vznikla pod taktovkou Štátnej opery v Banskej Bystrici a 22. júna vystrieda činohernú časť.
Aktuálna línia
Opera znova láka na známe tituly aj svetoznáme mená. „Zároveň reflektujeme na aktuálnu líniu v opernom svete, a tou je uvádzanie menej známych alebo úplne neznámych diel svetovej opernej literatúry,“ hovorí dramaturgička opery Alžbeta Lukáčová.
Druhá polovica 20. storočia sa totiž nesie v duchu prehodnotenia klasického smeru.
„V tvorbe operných skladateľov je mnoho klenotov, ktoré sa vôbec neuvádzajú,“ konštatuje umelecký šéf operných ZHZ Marián Vach. „Dohromady vytvorili zhruba 30-tisíc titulov, na Slovensku sa ich uviedlo okolo 800. Máme taký deficit, ktorý už nedoženieme,“ dodáva.
V exotickom prostredí
Banskobystrická opera otvorí festival premiérou Bizetovho diela Lovci perál. „Je to podmanivé dielo s krásnymi áriami a strhujúcimi ansámblovými scénami. Má síce menšie spevácke obsadenie, no jeho party sú o to ťažšie a krajšie,“ ozrejmuje Lukáčová.
Príbeh napísal Bizet na objednávku parížskeho divadla ako 24-ročný a jeho dej zasadil do exotického prostredia ďalekého Cejlónu (dnešná Srí Lanka).
Už v tom veku preukázal autor svetoznámej Carmen svoj zmysel pre podmanivú melodiku.
Slovenka v mužských nohaviciach
Každý rok uvádza banskobystrická opera premiéru koncertného uvedenia niektorej opery. Tentoraz siahli po Rossiniho diele Tancredi.
„Je to jedno z jeho vážnejších diel, od neho sa obyčajne hrávajú komické opery,“ vysvetľuje Lukáčová.
Svetovú premiéru malo v Benátkach (1813), kde náročnú titulnú úlohu spievala Adelaide Malanotte-Montresor.
Druhé predstavenie už však spevácky nezvládla a dielo začalo byť považované za neinterpretovateľné. Po šiestich rokoch prevzala tento vražedný part mladá Giuditta Pasta (neskoršia Belliniho Norma) a zaručila dielu nehynúci úspech.
„Rossiniho belcantove party sú nesmierne náročné a nie každý disponuje takým hlasom, aby ich dokázal zaspievať. My sme takých zohnali,“ tvrdí Lukáčová.
V hlavných úlohách sa predstaví španielska sopranistka Mariola Cantarero, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka berlínskej opery, ktorá zaspieva mužskú postavu Tancreda, a španielsky spevák David Alegret, považovaný za špecialistu na Rossiniho repertoár.
JANA KURUCOVÁ je sólistkou opery v Berlíne, spieva na svetových scénach, kým doma sa o tejto energickej východniarke veľa nevie.
Prečítajte si jej životný príbeh >>
Hosť z Brna a operné nádeje
Hosťom festivalu bude Janáčkova opera Národného divadla Brno, ktoré predstaví u nás neznámu Donizettiho opernú drámu Maria di Rohan.
„Donizetti patril spolu s Rossinim a Bellinim na začiatku 19. storočia medzi najväčšie hviezdy operného neba, jeho opery sú typické spevnými belcantovými melódiami, úchvatnou dramatickou hudbou a predovšetkým vysokými nárokmi na speváka,“ hovorí Lukáčová.
V titulnej role sa predstaví dlhoročná primadona slovenského operného neba Ľubica Vargicová.
Festivalovou tradíciou je priestor daný mladým začínajúcim spevákom. Leitmotívom tohtoročnej Mladosti na zámku je 150. výročie narodenia Pietra Mascagniho, autora slávnej Sedliackej cti. Nádeje operného spevu budú interpretovať árie z jeho aj menej známej tvorby.
Svetoznáme mená
Festival uzavrie opera dielom zo svojho repertoáru, Verdiho Macbethom.
„Jeho premiéru sme uviedli na Zámockých hrách zvolenských vlani, no tentoraz ho uvádzame v exkluzívnom obsadení,“ hovorí Lukáčová.
„Ako Lady Macbeth uvidíme gruzínsku sopranistku žijúcu v Taliansku Iano Tamar, Macbetha stvárni Talian Vittorio Vitelli a v úlohách Banca a Macduffa sa predstaví slovenská špička Jozef Benci a Ľudovít Ludha.“