ZOLNÁ. Tri šestky na fasáde kostola a rozbité okno. Okrem toho ďalšia časť zatretá čiernou farbou. To sú výsledky „umeleckej činnosti“ vandalov na Kostole sv. Matúša v Zolnej, ktoré sú dobre viditeľné cez bránu.
„Stalo sa to asi pred dvoma mesiacmi,“ hovorí sedemdesiatnik Ján Púpala. Maľbu na fasáde našla jeho manželka, ktorá robí kostolníčku. Ján zasa obsluhuje zvony. Okrem šestiek je časť omietky vpravo od dverí obliata prepáleným motorovým olejom. Poškodenie rozhorčilo veriacich, ktorí sa v kostolíku stretávajú vždy prvú nedeľu v mesiaci.
Špeciálna omietka
„Nahlásili sme to na políciu a bola tam aj poisťovňa a aj ja sám som to bol nafotiť. Spolu hľadáme spôsob, akým všetko upravíme,“ hovorí dekan zvolenskej farnosti Vojtech Nepšinský. Najprv sa musia k tomu vyjadriť pamiatkari. Omietka nie je žiadnou súčasnou zmesou používanou na ktorejkoľvek stavbe.
„Je to špeciálna omietka na historické stavby. Nemôžeme to iba tak zabieliť vápnom,“ dodáva. Budeme to riešiť s pamiatkovým úradom. O to je potom odstránenie maľby drahšie.
„Keby to nebola historická budova, nebolo by to také drahé,“ dodáva.
Satanisti?
Ide o prvé poškodenie podobného typu v Zolnej, v minulosti už mali problém s vandalmi vo Zvolene. Vtedy pomaľoval kostol tínedžer zo Sekiera.
Tri šestky sú biblickým symbolom diabla.
„Neviem, či sú to satanisti, čo to tam spravili. Okrem pomaľovania ešte hodeným kameňom rozbili olovené sklo v jednom okne, čo si tiež vyžiada opravu odborníka,“ dodáva dekan zvolenskej farnosti.
Do kostolíka sa cez rozbité okno nikto nedostane, to by musel mať rebrík. Možno rebrík mali aj už spomínaní vandali s farbou, ktorí preliezli múr okolo kostola. Ten kedysi postavili proti Turkom, teraz neodolal nájazdu iných ničiteľov. Či sú to skutočne satanisti alebo nie, je v podstate jedno.
„Ťažko povedať, či nám tu vyčíňajú naozaj nejakí satanisti alebo len chlapci, ktorí sa na satanistov hrali. Všeličo sa v dnešnej dobe šíri,“ dodáva Nepšinský.
Princ Charles
„Pre Kristove rany,“ reaguje na našu informáciu o pomaľovanej fasáde kostola šokovaná obyvateľka Zolnej Mária Fraňová.
„Satanisti tu stopercentne nie sú. Aj keď, pravdaže, za nikoho sa nemôžem zaručiť,“ hovorí pani Mária, ktorá žije v obci už sedemdesiat rokov. Podľa nej to ani nemuseli urobiť miestni ľudia. Mária Fraňová bola v kostolíku veľakrát, aj keď je evanjelička.
„Keď tu bol princ Charles, boli v kostolíku spoločné bohoslužby. Bolo tam vtedy päť farárov a aj biskup. Veľmi sa mi to páčilo,“ dodáva.
Na predaj už nie je nič
V obci bolo v minulosti viac evanjelikov ako katolíkov, teraz prevažujú práve katolíci. Veľmi veľa ľudí sa v posledných rokoch do obce prisťahovalo.
Záujem o miestne nehnuteľnosti je veľký, ako hovorí Mária Fraňová, „v obci už nie je na predaj ani dreváreň“.
„Nemôžem nikoho obviniť, keď som tam nikoho s farbou nevidel. Mohli to byť aj deti,“ uvažuje predavač v miestnom obchodíku Michal Hričina. Obchod je neďaleko do kostolíka, Michal v obci iba pracuje a býva vo Zvolene.
Gotické maľby
Ranogotický Kostol sv. Matúša pochádza z 3. tretiny 13. storočia. Je jednou z najstarších a najmalebnejších sakrálnych stavieb v regióne. Výnimočný je gotickými nástennými maľbami, ktoré sa nachádzajú v interiéri.
O kostol v Zolnej sa začali ľudia zaujímať najmä po roku 2000, keď ho navštívil britský princ Charles.
„Chodia aj teraz, no v minulosti bol o kostolík oveľa väčší záujem,“ hodnotí situáciu zvonár Ján Púpala.