KRIVÁŇ. Slovenská agentúra životného prostredia po piaty raz udeľuje certifikáty školám zapojeným do školského programu Ekologická stopa.
Certifikát ekologickej stopy za tento školský rok bol udelený školám, ktoré si vypočítali svoju ekologickú stopu aspoň jedenkrát vo všetkých ôsmich oblastiach spotreby (elektrina, kúrenie, voda, stravovanie, odpad, doprava, budovy a pozemky, nákup a vybavenie).
Najlepšia v kraji
„Zo 742 slovenských škôl aktuálne zapojených do programu získalo certifikát 77. Svoju ekologickú stopu si oproti minulému roku znížilo 25 škôl,“ hovorí Monika Pastuchová zo Slovenskej agentúry životného prostredia.
Držiteľom certifikátu s najnižšou ekologickou stopou je Špeciálna základná škola, Spišská Belá z Prešovského kraja. V tomto kraji bolo certifikovaných 10 škôl.
Banskobystrický kraj má aktuálne 14 certifikovaných škôl a najnižšou stopou sa hrdí MŠ v Kriváni.
Pomohla výmena okien
„Náš výsledok vylepšila najmä výmena okien, po ktorej sa dosť ušetrí. Navyše kúrime iba plynom,“ hovorí riaditeľka škôlky v Kriváni Vierka Šufliarska. Úspech prekvapil aj vedenie škôlky.
„V porovnaní s ostatnými prihlásenými sme asi vyšli lepšie,“ vysvetľuje riaditeľka a dodáva, že ešte je v budove škôlky čo zlepšovať: „Chceli by sme vymeniť balkónové aj vchodové dvere.“
Oproti minulosti cítiť rozdiel doslova na vlastnej koži. Keď človek stál v zime pri okne, cítil ako zvonku prúdil cez staré okno chlad.
Okná menila obec na škôlke postupne. Každý krok priniesol zlepšenie až napokon vyniesol škôlke prvenstvo v krajskej ekostope.
Edukačná metafora
Školy si ceny prevezmú na 17. veľtrhu environmentálnych výučbových programov Šiška na jeseň.
„Ekologická stopa je metóda, ktorá vyjadruje vplyv našich aktivít na planétu Zem. Čím väčšia stopa, tým väčší vplyv na prírodu. V súčasnosti sa používa ako základný merateľný ukazovateľ trvalo udržateľného rozvoja a zároveň účinná edukačná metafora,“ vysvetľuje Pastuchová.
Elektrina, kúrenie, voda, stravovanie, odpad, doprava, nákup a vybavenie či budovy a pozemky tvoria hlavné kategórie spotreby, z ktorých sa vplyv školy na životné prostredie počíta.
Cieľom programu je, aby mládež pochopila vplyv svojich každodenných rozhodnutí na planétu Zem a hľadala správne voľby.
Počtom zapojených škôl patrí slovenský projekt ekologickej stopy medzi najúspešnejšie na svete.