ZVOLEN. Putovná výstava výtvarných diel a básní pacientov so schizofréniou „Som ako ty“, ktorá v roku 2013 navštívila Bratislavu, Piešťany, Žilinu a Košice, je tento rok opäť na svojej putovnej ceste. Po Ministerstve zdravotníctva SR a nitrianskej Krajskej knižnici, dorazila v piatok aj do priestorov Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Výstava, ktorá obsahuje 50 diel pochádzajúcich od 18 autorov z rôznych kútov Slovenska, vznikla v rámci projektu na podporu osvety, prevencie a modernej liečby schizofrénie. Návštevníci sa s nevšednou tvorbou pacientov v priestoroch knižnice môžu zoznámiť až do 31. júla 2014.
Stigma na celý život
Cieľom projektu je oboznámiť verejnosť s aktivitami a kreativitou pacientov s duševnými poruchami, sprostredkovať divákom ich videnie sveta a prispieť tak k búraniu stereotypov vo vnímaní problematiky duševných ochorení.
„Väčšina duševných ochorení je pre pacientov stigmou, ktorú si so sebou nosia celý život. Je našou povinnosťou pomáhať odbúravať tabu v súvislosti s týmto ochorením, aby aj oni mohli viesť plnohodnotný život ako my ostatní bez toho, aby museli stále niečo skrývať,“ uviedla Marcela Barová, výkonná riaditeľka občianskeho združenia ODOS, ktoré je jedným z partnerov výstavy.
Nazrieť do sveta pacientov
Vo zvolenskej knižnici často podporujú projekty podobného charakteru. „Knižnica nie je iba miestom požičiavania kníh, ale plní aj širšiu kultúrnu funkciu. Jednou z nich je aj poskytovanie priestoru pre prezentáciu tvorivých aktivít jednotlivcov, či komunity. Takou je aj výstava pacientov so schizofréniou,“ doplnila Milota Torňošová, riaditeľka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene.
Projekt umožní verejnosti nazrieť do sveta pacientov s duševnou chorobou, lepšie im porozumieť, viac ich spoznať. Možno bude výstava aj motiváciou pre jej návštevníkov, aby sa začali viac zaujímať o problematiku duševných ochorení, o ktorej, podľa môjho názoru, vedia len veľmi málo.
Plnohodnotný život
Schizofrénia je psychotické ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchami myslenia (bludy), vnímania (halucinácie), chovania a zmenami osobnosti. U postihnutých touto chorobou dochádza ku strate kontaktu s realitou. Pacienti si vytvárajú vlastný svet, predstavy a súvislosti, ktoré nie sú reálne. Často si neuvedomujú, že sú chorí a nevedia, že im môže pomôcť včasné odhalenie ochorenia a jeho moderná liečba. Pri kontinuálnej liečbe môže väčšina pacientov žiť plnohodnotný život. Ochorenie sa vyskytuje u 0,8 až 1,5percenta populácie u mužov aj žien.