ZVOLEN. Nemocnica Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, sa už po štvrtýkrát pripojí k akcii Umývaj si ruky - zachrániš život. Vyhlasuje ju Svetová zdravotnícka organizácia.
Ambulantní pacienti, študenti stredných škôl, ale aj ostatní záujemcovia či okoloidúci si v pondelok 5. mája od 8. do 14. hodiny v priestoroch polikliniky budú môcť vyskúšať techniku správneho umývania rúk.
„Pre najmenšie detičky zo škôlok a základných škôl je pripravená rozprávka, v ktorej bude detičkám názorne cez virtuálnu, ale aj skutočnú plyšovú postavu kamaráta Minka Špinka vysvetlený postup, cieľ a význam správneho a pravidelného umývania rúk,“ ozřejmila hovorkyňa společnosti Marta Csergeová.
„Naučiť detičky správnemu hygienickému návyku je dôležité, pretože vírusy a baktérie sú všade okolo nás. Preto v utorok Minko Špinko vyrozpráva svoj príbeh aj detičkám materskej školy J. Cikkera na Sliači,“ dodala.
Pondelková akcia Deň hygieny rúk je určená pre zdravotnícky personál, ale aj pre verejnosť, študentov a ambulantných pacientov. Či techniku skutočne zvládli, si budú môcť záujemcovia ihneď overiť pod špeciálnou UV lampou, kde sa nesprávne umyté miesta jasne zviditeľnia.
„Základy správnych návykov hygieny rúk je treba vštepovať deťom už od útleho veku, a preto sme sa rozhodli rozšíriť akciu a predstaviť edukatívny projekt v podobe Minka Špinka,“ povedala vedúca oddelenia klinickej mikrobiológie a autorka projektu Jana Krokošová s tým, že najčastejšou cestou prenosu mikroorganizmov sú znečistené ruky.
Škôlky či školy sú pre ďalší rozvoj detí nevyhnutné, no zároveň zo zdravotníckeho hľadiska sú miestom vysokej koncentrácie vírusov a rôznych baktérií.
„Pre deti s oslabenou imunitou znamená toto prostredie zvýšené riziko ochorení a pre rodičov pribudnutie zbytočných komplikácií. Aby sa miera tohto rizika minimalizovala, ponúkne súčasne s týmto projektom nemocnica jednotlivým škôlkam pomoc v rámci potrebných mikrobiologických vyšetrení, ktoré odporúča a aj realizuje spolupracujúci ambulantný lekár. Pre imunitný systém dieťaťa nie je vhodné krátko po chorobe ho znovu vystaviť rizikovému prostrediu,“ dodala Krokošová.
„Cieľom nášho projektu je pomôcť rodičom podporovať imunitný systém u detí, pomôcť pediatrom znižovať indikácie antibiotík a hlavne pomôcť deťom bojovať so všetkými mikroorganizmami nachádzajúcimi sa v ich okolí,“ doplnila.