Hokejoví brankári, alebo od Šaňa Šablera po Adama Húsku, rozprávanie o „ochrancoch zvolenskej hokejovej svätyne“.
V kolektívnych športoch nás väčšinou najviac zaujíma, kto vyhral, kto dal gól, strelcov sú vždy plné noviny, ale tak trochu sa niekedy zabúda na výkony brankárov. Najmä v hokeji je tento post výnimočný, dobrý ochranca „svätyne“ je vraj niekedy až 70 až 80 percent úspechu. Práve sa skončili majstrovstvá sveta osemnásťročných, kde v slovenskom drese zažiaril zvolenský odchovanec Adam Húska, zverenec aj Františka Kučeru, bývalého brankára s dlhoročnými skúsenosťami pri výchove gólmanov nielen spod Pustého hradu, ale pôsobil aj ako reprezentačný tréner pri slovenskej dvadsiatke, teraz osemnástke. Poďme si pripomenúť aspoň niektorých mužov s maskou, ktorí pôsobili v bránke Zvolena.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Šaňo Šabler chytal aj poležiačky
Jedným z prvých brankárov, na ktorých si história spomína, bol Šaňo Šabler, ktorý chytal v tridsiatych rokoch, počas druhej svetovej vojny, aj po nej. S ním sa viaže aj úsmevná príhoda, keď ho Zvolenčania raz vypožičali Banskej Bystrici, akoby sa dnes povedalo - na hosťovanie. Náš brankár mal veľké chrániče tzv. „kondorky“, a keď išiel na ľad, ťažko sa mu vstávalo, tak ostal ležať a odchytal zápas po ležiačky. Bystrica prehrala údajne 1:3, ale Šaňo Šabler bol aj tak hrdinom zápasu.
Takmer prišiel aj Dzurilla
Prenesieme sa o niekoľko rokov v čase, keď koncom šesťdesiatych rokov Zvolen bojoval o postup do SNHL (Slovenská národná hokejová liga fungovala v rokoch 1963 - 1993). Zvolen bojoval o postup do SNHL od roku 1965 a podarilo sa to v roku 1970, v tých časoch chytávali Rajecký, Mahdalík, Bobor, Miklošovič, Oťahel, Šeroník, Kuriš potom neskôr Popelář.
V polovici sedemdesiatych rokov prišla veľká opora Ján Herczeg, náhradníkov mu robili Popelář a dorastenec Slivka. Zvolen kraľoval v SNHL, v drese LB hrával už aj Jozef Golonka a funkcionári mali na lane ďalšiu slovenskú legendu Vlada Dzurillu. Všetko bolo dohodnuté, ale Dzurilla dal nakoniec prednosť Brnu a pamätníci vedia, ako potom vo veku 36 rokov ešte zažiaril na prvom Kanadskom pohári a vychytal titul majstra sveta pre ČSSR v roku 1976.
Nastupuje legenda Roman Čunderlík
V sezóne 1976/1977 robil dvojku Herczegovi zvolenský odchovanec, budúci brankársky rekordér Roman Čunderlík. A ten ostal v bránke Zvolena až do roku 1994, hoci s dvomi väčšími prestávkami. Popri ňom boli určite najlepšími brankármi Peter Piller a najmä František Kučera, ktorý vyrastal takisto na zvolenskom ľade a s prestávkami odchytal za Lokomotívu Bučinu, neskôr ZTK Zvolen dobrých tucet rokov a od skončenia aktívnej kariéry sa dodnes venuje výchove brankárov.

Ján Lašák a František Kučera. FOTO - DODO ŠATARA
Na jednu sezónu sa v bránke ZTK objavil Peter Ševela st. (neskôr bol niekoľko rokov manažér HKM), Milan Kečkeš a skúšali to odchovanci, vtedy juniori Mirovia Dvořák, Michalek alebo Piecka, Ivan Ivanko (zhodou okolností práve títo dvaja spolužiaci neskôr nezávisle od seba tragicky zahynuli), ktorí väčšinou v tých rokoch robili tzv. dvojku resp. trojku. V sezóne 1989/1990 robil „Čunďovi“ dvojku Jozef Škrak (oveľa rokov neskôr stal na jednu sezónu aj hlavným trénerom HKM), potom Vlasto Škandera, Roman Mega a ďalší odchovanec Jozef Šoučík. V sezóne 1991/1992 prerušil Roman Čunderlík hráčsku kariéru a po jeho odchode až dodnes sa to začalo na brankárskom poste striedať ako na bežiacom páse. Najprv v sezóne 1992/1993 chytal František Kučera, Jozef Šoučík, Ján Beňo.
Po rozpade Československa sa hralo o postup do novovy-tvorenej slovenskej extraligy. Pamätné výkony podával Jozef Šoučík, ktorý sa stal jednotkou po odchode Kučeru do Martina a na výpomoc prišiel aj Jaromír Dragan z Košíc. Do extraligy sa vrátil Čunderlík, ale po dvoch zápasoch sa zranil. Neskôr odišiel ako „nepotrebný“ do Dubnice, kde zažil ozajstný vrchol svojej kariéry, zachránil Dubnicu v extralige, vo veku 36 rokov si dokonca vybojoval reprezentačný dres a zachytal si aj na majstrovstvách sveta B kategórie, kde priamo na ľade zažil postup do „áčka“.
Cesta do extraligy až po titul
V sezóne 1994/1995 sa po dlhých rokoch strávených v Čechách aj v Slovane vrátil do Zvolena Miro Michalek (neskôr bol niekoľko rokov aj prezidentom HKM), sekundovali mu odchovanci Marek Kleniar a mladučký Ján Lašák (to je osobitná kapitola, jeho kariéru snáď nikomu netreba bližšie predstavovať).
Brankári sa striedali rýchlo, chytal Babura, Kleniar, Šoučík, po prvýkrát hosťoval Rovnianek. Počas troch rokov si zachytal aj Rímsky, Hipík, ale ozajstnou oporou bol vtedy Marek Kleniar, ktorý sa vyznamenal najmä v prelínacích zápasoch o postup do extraligy (od skončenia aktívnej kariéry pracuje dodnes pri výchove zvolenských brankárov). V sezóne 1999/2000 prišli ku Kleniarovi Rovnianek a Kostúr. Táto trojka vychytala aj prvý titul, jednotkou bol Rasťo Rovnianek. Popri nich sa v príprave objavili aj Ján Lašák a Peter Ševela ml., Peter Hričina ml.
Chytali aj reprezentanti Križan, Šimonovič, Murín
Po zisku titulu sa objavil v bránke HKM Karol Križan, ktorý to potiahol s Petrom Ševelom tri sezóny. Popri nich sa striedali Matúš Filo, Patrik Polc aj Rasťo Rovnianek. Ďalšiu sezónu odchytali Križan so Ševelom, na striedačke sa objavil sporadicky aj nádejný zvolenský odchovanec Norbert Mozolány, ktorý niekoľko sezón chytal v juniorských kategóriách za Slovensko, kde väčšinou robil dvojku úspešnejšiemu Jarovi Halákovi.
Po neúspešnom finále v sezóne 2004/2005, keď bola výluka v NHL, nastali v kádri veľké zmeny. Na dva roky prišla legenda Miro Šimonovič, dvojku robili najprv Ševela a Dzubina, potom Polc a Filo. Po odchode Šimonoviča dostali príležitosť ďalší brankári. V sezóne 2007/2008 chytal Vladimír Hudáček a náhradníci Kostúr, Bielik a Kristín.
Dve sezóny odchytal Ján Laco
Na dve sezóny sa stal jednotkou v zvolenskom drese vtedy ešte možno menej známy Ján Laco, ktorý neskôr ukázal, aký má potenciál a svoje schopnosti dodnes zlepšuje tak v reprezentačnom drese, ako aj v ruskej KHL. Popri ňom sa objavil v bránke HKM aj legendárny brankár Dukly Trenčín Igor Murín (okrem iného bol aj najlepším brankárom českej extraligy) a trojica mladých Škrečko, Kristín, Bielik.
V juniorke v týchto rokoch chytával Marek Čiliak, ktorý dnes úspešne pôsobí v českej extralige v drese Komety Brno. Po odchode Jána Laca v sezóne 2010/2011 sa stal jednotkou Zvolenčan Lukáš Škrečko, dvojku robil Matej Kristín, v ďalšej sezóne ho striedal nádejný Adam Trenčan, ale na súpiske sa objavili aj mená ako Lukáš Sáblík, Roman Kurali a Matej Lipnický.

Ján Laco. FOTO - SITA
Medzi ženami hviezdi Zuzana Tomčíková
Popri zvolenských brankároch musíme spomenúť aspoň dve odvážne zástupkyne nežného pohlavia, ktoré sa nielen dokázali postaviť do brány, ale podávajú tam aj vynikajúce výkony. Zvolenské ženy aj reprezentácia Slovenska mali už v deväťdesiatych rokoch najprv veľkú oporu Janu Tišťanovú.
Dnes a už niekoľko rokov dozadu je absolútnou jednotkou na Slovensku zvolenská rodáčka Zuzana Tomčíková, ktorá svoju brankársku techniku cibrila aj za morom. Má leví podiel na najväčších úspechoch slovenských žien, ktoré hrali v roku 2010 na olympiáde vo Vancouveri a neskôr v roku 2011 skončili vo Švajčiarsku na majstrovstvách sveta na siedmom mieste. Zuzana Tomčíková bola vyhlásená za najužitočnejšiu hráčku šampionátu a zároveň sa dostala aj do All stars teamu. Dnes chytá v drese Tornádo Moskva.
O druhý titul pre Zvolen sa zaslúžil aj Marek Šimko
V posledných dvoch sezónach si vyárendoval miesto brankárskej jednotky HKM Zvolen ďalší z radu odchovancov Marek Šimko a mierou vrchovatou sa pričinil o zisk druhého majstrovského titulu pre Zvolen. Dvojku mu najprv robil Lukáš Škrečko a po jeho odchode ďalší brankár z domácej liahne Igor Cibuľa.
A už je na obzore ďalšia nádej, 17-ročný Adam Húska, ktorým sme svoje putovanie medzi zvolenskými brankármi začínali a aj pri jeho mene zatiaľ končíme, ktovie, či bude vôbec chytať za seniorský Zvolen, lebo si svojimi výkonmi práve urobil na MS 18 vo Fínsku kvalitné renomé a vzbudil pozornosť agentov.

Marek Šimko. FOTO - SITA
Dobrý brankár je základný pilier úspechu
Každý zo spomínaných brankárov má svoj hokejový osud, veľkú rolu v ich živote zohrala niekedy aj poriadna dávka šťastia, byť v danom momente na správnom mieste. Každý z nich by určite mohol napísať svoj vlastný príbeh, toto je len kratučká spomienka na týchto hrdinov aj hrdinky, ktorí sa nespočetnekrát vlastným telom postavili do cesty „malému, čiernemu, poriadne tvrdému projektilu“, lietajúcemu niekedy obrovskou rýchlosťou.
Hokejový gólman - to je novodobý gladiátor, aj preto by som aspoň tým, ktorí chránili zvolenskú svätyňu najmä v seniorskom veku, chcel vzdať hold a ak som niekoho vynechal, tak nech mi to prepáči.