Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Zomreli v svetovej vojne a všetkým to bolo jedno

Na pátranie v archívoch sa musíte vyzbrojiť trpezlivosťou.

Kto sú vojaci na fotografii už nevie nikto.Kto sú vojaci na fotografii už nevie nikto. (Zdroj: ARCHÍV MÁRIE ĎURČIOVEJ)

ZVOLEN. Odpoveď na otázku, prečo by sme si mali viac všímať sté výročie vypuknutia veľkej vojny, môže mať rôzne verzie. Pre pamiatku miliónov vojakov, ktorí vojnu neprežili, z nich takmer sedemdesiattisíc bolo z územia Slovenska, stačí iba nezabudnúť. Žiaľ, realita je iná. Stojac tvárou v tvár k obetiam veľkej vojny sa začnete hanbiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšinou je to náhoda, niekedy zvedavosť. Väčšinou sa k veľkej vojne dostávame cez hľadanie svojich predkov, cez rodinnú históriu. Snaha dozvedieť sa, odkiaľ pochádzame a kto boli naši starí či prastarí rodičia, je silnou motiváciou. A niekedy stačí len tá zvedavosť.

SkryťVypnúť reklamu

„V obci máme pamätník obetiam prvej svetovej vojny. Zaujímalo ma, kto boli tí ľudia, ktorých mená sú na pomníku,“ hovorí Branislav Kázmer. V obci Záhorce robí od roku 2007 starostu.

V obecnej kronike ich mená nenašiel a ľudia si ich nepamätali. Starostov záujem prvým neúspechom neskončil. Práve naopak. Začal viac chodiť po archívoch, študoval literatúru... Zistil, že nie je sám, koho obdobie prvej svetovej vojny zaujíma. Z toho mála, čo sa dozvedel, vytvoril samostatnú internetovú stránku (www.velkavojna.sk) a ďalší záujem ľudí ho príjemne prekvapil. „Chytilo sa to, za necelý rok je tam vyše 70-tisíc návštev,“ hovorí spokojne Branislav Kázmer. Spokojný je ale iba chvíľu. Považuje za veľkú nespravodlivosť, že ľudia, ktorí bojovali za Rakúsko-Uhorsko, sa dočkali iba nevďaku, pretože každý z nástupníckych štátov sa otočil k nim chrbtom. Nezaujímali nikoho. Naši starí a prastarí rodičia zomreli a každému to bolo jedno.

SkryťVypnúť reklamu

„Prišlo mi to veľmi smutné. Veď sú to predsa naši predkovia a príbuzní, nie je to niekto cudzí, napríklad z Ameriky,“ dodáva Branislav Kázmer.

Oproti legionárom, ktorí po vzniku samostatnej Československej republiky mali rôzne výhody, obyčajní vojaci, plniaci si svoju prísahu, nedostali nič. „To pohŕdanie obyčajnými vojakmi bolo dosť citeľné,“ konštatuje ďalej.

Nespracované archívy

Keď je sto rokov od veľkej vojny, očakával by aspoň nejaký záujem úradov. To, čo zažil, bolo doslova zdesením.

„Myslel som si, že prídem niekde do Bratislavy, požiadam o informácie a oni mi to položia na stôl. Namiesto toho som zistil, že storočné archívy nie sú spracované. Ani tú námahu si náš štát nedal a ani jeho predchodcovia, aby to, čo má v archívoch, aspoň nejako spracoval. Listoval som prstami v tvrdých knihách, prsty si zodral doslova do krvi, kým som sa dostal k tomu, čo som potreboval. Takmer nič nie je zdigitalizované,“ hovorí Kázmer a dodáva: „Je to hrozná hanba, že za sto rokov sme nenašli pár tisíc eur na digitalizáciu a urobenie nejakých databáz. Aby niekto, kto chce nájsť svojho predka, ťukol jeho meno do počítača a ten mu vysype, že tam bojoval, tam ho zajali, či tam je pochovaný... Toto neexistuje, až tento rok Vojenský historický archív v Bratislave pripravuje digitalizáciu nejakých materiálov.“

SkryťVypnúť reklamu

Evidencia

Našťastie sú v digitálnej podobe prístupné aspoň cez portál Kramerius Národnej knižnice Českej republiky záznamy, ktoré Ministerstvo vojny vo Viedni vydávalo približne týždenne. Sú tu k dispozícii zoznamy strát, správy o ranených a chorých a o vojnových zajatcoch, ktoré zdigitalizoval Vojenský historický ústav v Prahe.

„Je to úžasná pomoc,“ hovorí starosta Záhoriec a jedným dychom dodáva, že ani tam sa všetko nedá nájsť. Vtedy si musí človek dobre pripraviť prsty a ísť do Bratislavy, prípadne hľadať v iných archívoch. Nie všetko je tam, kde by malo byť. Bol vojnový čas, štát, ktorý fungoval, zmizol z mapy a vznikli nástupnícke štáty.

„Vojenská evidencia je už taká. Niečo sa napísalo niečo nie, prípadne sa to cestou do archívu kdesi stratilo,“ vysvetľuje.

Po rokoch štúdia v archívoch zistil, že úplne spoľahlivé informácie sa nedajú nájsť v žiadnom archíve. Jedna vec je databáza vo Viedni, potom vznikali odpismi ďalšie miestne databázy, ktoré si odpisovali jednotlivé štáty. Nejaké záznamy má pražský archív, v ktorom sú takzvané kmeňové listy vojakov. V nich by malo byť zaznamenané všetko od narukovania až po smrť. Výborný zdroj, kým sa nedozviete, že niektoré ročníky skartovali nejakí „intelektuáli“ v osemdesiatych rokoch. Takže veľa záznamov chýba. Navyše to, čo v archívoch nájdete, nie vždy sedí, sú v nich rozpory napríklad v menách alebo dátumoch narodenia. Chcelo by to serióznu prácu odborníkov, doslova roky skúmania, amatéri na to nemajú kapacity.

„Ďalšia samostatná téma je zajatie. Vystopovať, čo sa stalo s vojakom v ruskom alebo v inom zajatí, je takmer nemožné. Skúšali to niektorí ľudia, poznám človeka, ktorý bol aj v ruských archívoch, no tiež tam nie je všetko zachované a veľa vecí chýba. Navyše sú informácie veľmi ťažko prístupné. Keď sa dostanete do archívu, ukážu vám kilometrový regál a povedia - hľadaj. V neusporiadanom archíve môžete hľadať celé roky,“ dopĺňa Branislav Kázmer.

Databáza

Na svojej webstránke sa snaží pripomenúť tejto spoločnosti hrozivé fakty o takmer zabudnutej prvej svetovej vojne a pokúša sa vytvoriť Databázu strát padlých v prvej svetovej vojne. „Očakávali sme, že ľudia, ktorí sa tejto téme venujú, nám budú posielať svoje informácie. Domnievali sme sa, že práve rodina a obec bude vedieť viac o tom, ako a kde ich predok zomrel,“ vysvetľuje dôvody. Zo šesťdesiatdeväťtisíc vojakov, ktorí zahynuli vo vojne zo súčasného územia Slovenska, má už v databáze zapísaných niečo nad tridsaťtisíc. Aj vďaka dobrovoľníkom, ktorým nie je história vojny ukradnutá.

Najlepšie je pokryté západné Slovensko, majú väčšinou urobené pomníky, na ktorých sú mená aj dátumy. Na druhej strane, najslabšie zmapovaným územím je východ Slovenska, kde buď žiadne pomníky neboli, alebo sa informácie, bežne prístupné a viditeľné, nezachovali. Žiada si to komplikované pátranie a to nemá kto urobiť.

Kanada ako príklad

„Až sa hanbím za to, aká pozornosť sa venuje veľkej vojne u nás. Sú štáty, ktoré dokážu urobiť oveľa viac. Kanada napríklad urobila zaujímavý projekt. Ľudia, ktorí narukovali napríklad z Toronta, sa dajú nájsť aj cez mapu. Doslova z ktorého domu kto odišiel. Ľudia sa vedia vyhrať s úžasnými detailmi,“ dodáva.

Kanadu nespomína náhodou, vo veľkej vojne prišla približne o šesťdesiattisíc vojakov, čo je porovnateľné so Slovenskom. Stavajú sa k tomu otvorene, samozrejme, všetko je o peniazoch. Bez peňazí, amatérskym spôsobom sa nedá dostať na rovnakú úroveň. Ani bez štátneho príspevku, no možno by to nemusel byť ani príspevok, stačila by snaha pomôcť a povyťahovať informácie z existujúcich štátnych archívov, matrík a pospájať ich.

Webový portál velkavojna.sk založil a financuje Branislav Kázmer sám. Chcel by zozbierať peniaze na aktívnu prácu odborníka, ktorý by sa tejto oblasti venoval. Žiaľ, odozva je takmer nulová. Na Slovensku sa zatiaľ nenašiel nikto, čo by takúto prácu považoval za potrebnú podporiť.

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 2. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 3. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Pulirio.sk - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 6. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 7. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 8. Najlepšie spotrebiče do malých bytov podľa odborníkov
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 426
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 428
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 804
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 759
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 698
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 517
 7. Získajte peniaze pre zelený projekt. K dispozícii je 250-tisíc 3 010
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 204

Blogy SME

 1. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 2. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 3. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 4. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
 6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
 7. Milan Buno: Vydržte, nevzdávajte sa, zdolávajte svoje limity...a zažijete zázraky! | 7 knižných tipov
 8. Michael Achberger: Ako detox môže poškodiť váš organizmus: Varovanie pred nebezpečnými účinkami detoxikácie
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 638
 2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 388
 3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 291
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 402
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 286
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 682
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 440
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 290
 1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Naštarte úvodného podujatia Zvolenskej bežeckej ligy.

Víťazmi hlavných kategórii úvodného podujatia sa stali Liktorová a Hraško.


a 1 ďalší 2 h
Križovatka je v čase dopravnej špičky ťažko prejazdná.

Doprava bude značnou záťažou pre obce.


TASR 2 h
Trofej pre víťaza Ligy majstrov. Kto uspeje vo finále?

Výhra v súťaži záleží od tvojej šikovnosti a schopností.


16. mar
Oheň zničil historické budovy v Banskej Štiavnici.

Zhorelo niekoľko striech, niekde aj celé poschodia.


a 1 ďalší 18. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri obnove historického mesta by mohla pomôcť aj Európska únia.


22 h

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


17 h

Cineama v Nižnej má za sebou výnimočný ročník.


a 2 ďalší 16. mar

Veľkú časť jedného z najstarších kaštieľov na Slovensku zbúrali v roku 2002.


18. mar

Blogy SME

 1. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 2. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 3. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 4. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
 6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
 7. Milan Buno: Vydržte, nevzdávajte sa, zdolávajte svoje limity...a zažijete zázraky! | 7 knižných tipov
 8. Michael Achberger: Ako detox môže poškodiť váš organizmus: Varovanie pred nebezpečnými účinkami detoxikácie
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 638
 2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 388
 3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 291
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 402
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 286
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 682
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 440
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 290
 1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu