ZVOLEN. Poviete si, že jednoduchšie podnikanie ani nemôže byť. Rozpustíte vosk a nalejete ho do pohárika. A ak ste predtým nezabudli na knôt, máte hotovú sviečku. Je iba na vašej fantázii, ako tento základ dokážete zhodnotiť svojou pridanou hodnotou v podobe zaujímavej formy či príjemnej vône.
Informácie z internetu
Jednoduchosť. Práve tá zaujala mladého Dobronivčana Michala Príšina. Chvíľu brigádoval vo zvolenskom kvetinárstve svojej mamy a práve tu si všimol záujem ľudí o rôzne voňavé či okrasné sviečky. Rozhodol sa, že to skúsi aj sám.
„V skutočnosti to nebolo až také jednoduché, najprv som pol roka zháňal všetky potrebné informácie,“ hovorí výrobca a predajca v jednej úlohe.
Stretávame ho na zvolenskom námestí, pri stolíku so sviečkami. Informácie o sviečkach našiel najmä na internete. Dlho trvalo, kým sa rozhodol aký vosk bude používať. Bežné sviečky sú parafínové, tých je neskutočné množstvo, niektoré kvalitnejšie, iné menej. Vyrábajú sa dokonca v podobe kvetov a tým sa chcel zaoberať aj Michal.
Nakoniec sa rozhodol pre prírodnejšie riešenie, za základnú surovinu si vybral podstatne ekologickejší palmový vosk.
Vosk charakterizuje najmä kvalita horenia. Za týmto slovným spojením si môžeme predstaviť nielen dĺžku horenia, ale aj to, ako sa vosk správa, či nevyteká zo sviečky a podobne.
Návod na použitie
Každá sviečka sa môže správať inak, varovanie v podobe piktogramov sú povinným návodom na použitie, ktorý musí byť pri sviečke.
„Sú tam možno až samozrejmosti, no zákon to vyžaduje. Napríklad, ako zastrihnúť knôt,“ vysvetľuje výrobca.
„Sviečku tiež treba položiť na mištičku, nesmie byť v prievane, nesmie sa od nej odchádzať preč. Rozhodne by sme ju nemali nechať zapálenú pri deťoch alebo psoch. Zakázané je tiež prenášať horiacu sviečku v rukách.“
Vosk dováža od dvoch dodávateľov, väčšiu časť berie od obchodníka zo Slovinska. Zoznámil sa s ním, keď ten zaraďoval do predaja práve palmový vosk z Malajzie. Spolupráca sa vyvíja, Michal momentálne zastupuje slovinského dovozcu palmového vosku na celom Slovensku a vosk dodáva aj iným výrobcom.
Výhodou je, že sám komunikuje po anglicky, čo nie je samozrejmosťou pre všetkých našich výrobcov sviečok.
Za predajným stánkom
Človek sa musí dobre obracať, keď sa chce takýmto spôsobom aj živiť. Začiatky sú rozpačité, aj pre Michala Príšina platí, že podstatne viac času trávi za predajným stolom alebo v aute na obchodných cestách ako pri samotnej výrobe. Aj keď sa mu podarilo nadviazať spoluprácu s jednou sieťou kvetinárstiev, polovicu svojich výrobkov stále predáva sám.
Výhodou je, že má prístup k cenovo výhodnejšiemu vosku z Malajzie a nemusí ho brať cez ďalších dodávateľov.
Urobí radosť zákazníkovi
Michal nemá svoju obľúbenú farbu a ani vôňu. Svoju prácu neberie ako činnosť, za ktorú dostáva peniaze, z výroby sviečok má skutočnú radosť. „Je zážitkom vyrábať každú jednu sviečku,“ vysvetľuje.
Je presvedčený, že človek pri takejto práci dáva výrobku niečo zo seba. „Možno kus svojej energie, radosti a šťastia,“ dodáva. A výrobok potom urobí rovnakú radosť zákazníkovi, ktorý si ho kúpi.
Výhodou pri sviečkach je, že výrobca nemá takmer žiaden odpad. Aj keď sa mu sviečka nepodarí, jednoducho ju rozpustí a urobí novú.