ZVOLEN. Na obnovu vojenských cintorínov vo Zvolene, na ktorých sú pochované tisícky sovietskych a rumunských vojakov padlých v 2. svetovej vojne, žiada zvolenská samospráva podporu z eurofondov.
Projekt počíta so sumou takmer 2,5 milióna eur, vyše 120-tisíc eur uhradí mesto zo svojho rozpočtu.
Pribudnúť majú kamenné múry
Najpodstatnejšiu časť prác na obnove cintorínov tvoria reštaurátorské práce na oboch centrálnych monumentoch, na mohylách hrobov a časti oplotenia. Reštaurátorský návrh je z dielne architekta Ivana Škandíka.
„Vo vstupných častiach oboch cintorínov sú navrhnuté dva múry obložené kameňom na umiestnenie pamätných tabuliek s menami vojakov pochovaných na cintoríne, ktoré si môžu pripevniť ich príbuzní,“ povedala vedúca odboru rozvoja mesta na Mestskom úrade vo Zvolene Juliana Kochlicová-Ištóková.
Tiež sa majú zrekonštruovať násypy chodníkov, zrekultivovať zelené plochy a vybudovať kamerový systém. Slúžiť bude na monitorovanie priestorov cintorínov, jeho inštaláciou chce mesto zabrániť devastácii jednotlivých objektov.
Mesto projektom zareagovalo na výzvu Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. V prípade, že bude úspešné, cintoríny zrekonštruuje v priebehu budúceho roka.
Návrh schválili pred 64 rokmi
Návrh na vybudovanie ústredných vojenských cintorínov s pamätníkmi na zvolenskom sídlisku Zlatý potok schválili v roku 1950, s exhumačnými prácami sa začalo v roku 1952.
Cintoríny využívajú domáci radi na prechádzky, v čase Pamiatky zosnulých mnohí zapália pri hroboch a pamätníkoch sviečky.
Pozrite si fotogalériu >>
Areálu cintorína sovietskych vojakov dominuje 15 metrov vysoký pylón na stupňovitom podstavci zakončený vavrínovou ratolesťou a päťcípou hviezdou.
Pamätník postavili v rokoch 1959-1960. Na cintoríne je pochovaných 17 682 padlých vojakov a dôstojníkov sovietskej armády.
Pamätník v areáli cintorína rumunských vojakov tvorí náhrobok z bieleho mramoru s vencom a štátnym znakom Rumunska (spolu s pylónom je národnou kultúrnou pamiatkou). Na cintoríne je pochovaných 10 382 vojakov rumunskej armády.
V priestore pred vstupom do vojenských cintorínov sa nachádza ešte Symbolický cintorín. Na mramorovej platni je umiestnené súsošie, ktoré predstavuje ženu s ratolesťou držiacu padlého bojovníka. Autorom plastiky je akademický sochár Alfonz Groma.
Na cintorínoch sa dodnes konajú pietne akty pri oslavách štátnych sviatkov a pri návštevách oficiálnych delegácií z Ruska a Rumunska.