SLIAČ. Firma Kremax, ktorá chce v Slači zriadiť krematórium pre zvieratá, odštartovala v meste petíciu. Jej aktivita je reakciou na petičnú akciu, v ktorej sa 139 obyvateľov Sliača postavilo proti krematóriu.
Krematórium pre zvieratá, druhé na Slovensku, plánuje vybudovať Kremax v administratívnej budove vedľa areálu sliačskeho roľníckeho družstva neďaleko cintorína. Priestory má od mesta zatiaľ v prenájme, neskôr ich mienila odkúpiť.
Dezinformácie
„Petičné hárky máme v teréne, podpisy nám zbierajú viacerí ľudia, neviem preto povedať, koľko podpisov doteraz máme,“ povedala konateľka Kremaxu Dominika Homolová, ktorá je zároveň predsedníčkou občianskeho združenia Pes v núdzi.
Združenie sa viac ako šesť rokov venuje záchrane a adopcii nechcených a týraných psov.
„Určite je ich viac ako v petícii proti krematóriu,“ dodala.
Podpisy ľudí, ktorí ich v zámere podporia, zbierajú tretí týždeň, ich víziou je zhruba päťsto podpisov.
„Ľudia mali mylné informácie, mysleli si, že ide o obdobu kafilérie, kde budeme spaľovať kravy z celého okolia. Báli sa zápachu a dymu. Keď im vysvetlíme, ako bude takéto krematórium fungovať, ochotne petíciu podpisujú,“ dodala Homolová.
„Samozrejme, niektorí budú stále proti už len z princípu a nenechajú si nič vysvetliť, ale mnohí po detailnom získaní informácií menia názor.“
V zámere spoločnosť deklaruje spaľovanie domácich zvierat. „Je smutné, aby zvieratá, ktoré robili roky spoločnosť človeku, skončili niekde v kafilérii ako odpad,“ vysvetlila zámer firmy.
Krematórium podľa nej spáli najviac tri zvieratká za deň, pretože približne 20-kilové zviera sa spaľuje tri – štyri hodiny.
„Majiteľ príde s uhynutým domácim miláčikom ešte pred štádiom rozkladu a hneď po dovoze pôjde do pece. Jeho popol si odvezie v urne. Zápachu zo zdochnutých zvierat sa ľudia báť naozaj nemusia,“ zdôraznila.
Zbytočné sú podľa nej aj obavy z invázie dymu. „Toto nie je kafiléria, kde sa hromadne pália tony uhynutých zvierat spolu s odpadom z mäsa z obchodov,“ dodala.
Dôstojná rozlúčka
Firme pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie nedala odmietavé stanovisko ani jedna z relevantných inštitúcií. „Nemali prečo, takáto malá prevádzka životné prostredie emisiami nezaťaží.“
Súhlas nedostali od mesta, primátor Daniel Dunčko povedal, že nemôžu ísť proti vôli obyvaľov mesta.
Ľudia, ktorým uhynie domáci miláčik, majú podľa Homolovej v súčasnosti dve zákonné možnosti.
„Môžu ho pochovať niekde v záhrade, na to však potrebujú súhlas veterinárnej správy, pretože hnilobné procesy zo zvieraťa prenikajú do podzemných vôd,“ konštatovala Homolová.
„Druhou možnosťou je, že zavolajú veterinára, ten zviera odvezie a nahlási na odvoz kafilérii. Tá ho pri hromadnom odbere odvezie a spáli spolu s množstvom iných zvierat, vrátane pokazeného mäsa z obchodov. Nie každý dokáže prijať predstavu, aby jeho domáci miláčik, ktorý sa neraz stáva súčasťou rodiny, skončil takto smutne,“ dodala.