SLATINKA. Odporcovia výstavby vodného diela Slatinka a členovia petičného výboru za jeho vyradenie zo zoznamu verejnoprospešných stavieb územného plánu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) chystajú na 7. apríla "občiansku návštevu" Úradu BBSK.
Plánujú osobne diskutovať s úradníkom z odboru regionálneho rozvoja, ktorý petičný výbor informoval, že bude orgánom samosprávneho kraja navrhovať, aby vodné dielo nebolo zo zoznamu verejnoprospešných stavieb vyradené.
Ako informovala Martina Paulíková z petičného výboru, pri vybavovaní petície ju odborne spôsobilý úradník Igor Kubinec poslal na prešetrenie sekcii vôd ministerstva životného prostredia a na základe jej stanoviska tvrdí, že sa v súvislosti s plánovaným vodným dielom nevyskytli nové skutočnosti, pre ktoré by malo byť vyradené zo zoznamu verejnoprospešných stavieb.
"Aspoň elementárna slušnosť hovorí, že ak chcel úradník skutočne prešetrovať predmetnú petíciu, mal komunikovať aj s petičným výborom zastupujúcim niekoľko stoviek ľudí, nielen s ministerstvom životného prostredia, ktoré v petícii nebolo ani spomenuté. Ak by to urobil, mal by sa šancu dozvedieť nové skutočnosti o zastaranej a zbytočnej priehrade od petičného výboru. Takto musíme ísť ako občania iniciatívne a samostatne na úrad a nové skutočnosti prezentovať úradníkom inou formou," uviedla Paulíková.
Podľa nej Kubinec argumentuje napríklad starými smernými vodohospodárskymi plánmi, ktoré už neplatia. Občianska návšteva, ako akciu Paulíková nazvala, má prebiehať formou zhruba päťminútových osobných stretnutí jednotlivých aktivistov s Kubincom.
"V príjemnej a skutočne konštruktívnej atmosfére chceme postupne povedať pánovi Kubincovi nové skutočnosti o vodnom diele Slatinka. Postupne budeme - buď vo dvojiciach, samostatne alebo v iných formáciách - vchádzať do kancelárie inžiniera Kubinca a nové skutočnosti mu každý buď povie, alebo prečíta z papiera. Novým argumentom pre pána Kubinca bude isto už len to, že miestni ľudia nepovažujú vodné dielo Slatinka za stavbu vo verejnom záujme - takže mu stačí prísť povedať iba to," dodala Paulíková.
Kubinec odmieta, že by v prípade petície postupoval svojvoľne. "Dostali sme petíciu na vybavenie a vybavili sme to v súlade so zákonom o petičnom práve. Že sme požiadali o súčinnosť ministerstvo životného prostredia, to nám ten zákon umožňuje," povedal pre agentúru SITA Kubinec s tým, že o súčinnosť úrad požiadal pre to, aby náhodou nenastalo nejaké pochybenie. Obrátiť sa na petičný výbor podľa neho nebol dôvod, keďže ten svoje argumenty uviedol už v texte petície.
Petíciu za vyradenie plánovanej vodnej nádrže Slatinka zo zoznamu verejnoprospešných stavieb v územnom pláne BBSK, adresovanú županovi a krajským poslancom, podpísalo 643 ľudí. "Štát presadzuje budovanie drahej stavby, ktorá by vážne poškodila naše životné prostredie a z verejných zdrojov by zobrala viac ako 100 miliónov eur. Pritom existujú jednoduchšie, efektívnejšie a menej rizikové spôsoby zadržania úžitkovej vody a jej využívania," uvádza sa v texte petície. Jej predkladatelia argumentujú tým, že žiaden záväzný nadradený dokument nehovorí o verejnoprospešnosti vodného diela Slatinka.
"Je pritom jednoznačné, že ak je verejným záujmom zadržanie úžitkovej vody pre odberateľov či zabezpečenie takzvaného ekologického prietoku v Hrone, ako to uvádza investor vodného diela Slatinka vo svojich materiáloch, bezpochyby existujú aj iné riešenia na zabezpečenie tohto záujmu, bez zatopenia dediny, prírodne cenného územia, zhoršenia ekologickej stability územia, čo sú tiež verejné záujmy definované zákonom o ochrane prírody a krajiny, Ústavou SR a ďalšími predpismi.
Druhou dôležitou vecou je to, či vôbec môžeme definovať kolektívny záujem súkromných odberateľov vody ako verejný, ak v ňom jednoznačne rezonuje skôr individuálny, podnikateľský záujem," zdôraznila Paulíková. Požiadavky z petície aktivisti predložili aj formou hromadnej pripomienky k aktuálnej zmene územného plánu BBSK.
Výstavba vodného diela Slatinka sa plánuje od 50. rokov minulého storočia. Vzniknúť má prehradením toku Slatiny hneď nad zvolenskou vodnou nádržou Môťová a siahať má po intravilán obce Zvolenská Slatina, pričom má byť zatopená bývalá obec Slatinka.
Podľa zámeru, ktorý podnik Vodohospodárska výstavba predložil v roku 2007 na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), je účelom vodného diela zlepšenie objemu vody v Slatine pre zlepšovanie prietokov Hrona tak, aby bolo v každom ročnom období zabezpečené dostatočné množstvo vody pre odberateľov a aj štandardný prietok pre fungovanie vodného ekosystému. Nádrž má mať objem 27 miliónov kubických metrov a rozlohu 2,3 štvorcového kilometra, hrádza má byť vysoká 34 metrov a dlhá 250 metrov.
Výstavba by mala trvať najviac tri roky, predpokladané náklady investor v zámere odhadol na približne 80 miliónov eur. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) ukončilo ministerstvo životného prostredia v roku 2010 súhlasom s výstavbou tohto vodného diela.
Vyradenie vodného diela Slatinka zo zoznamu verejnoprospešných stavieb schválili vtedajší poslanci BBSK na základe petície 550 občanov v roku 2009 na poslednom zasadnutí.
Odchádzajúci predseda BBSK Milan Murgaš však toto uznesenie nepodpísal a pre voľby už nemohlo zastupiteľstvo veto predsedu prelomiť. V minulom volebnom období sa zastupiteľstvo touto problematikou nezaoberalo. Zmena územného plánu je opäť aktuálna v súčasnosti, pripomienkovala sa do konca februára.