ZVOLEN. Dramatizáciu dvoch literárnych diel v jednej inscenácii ponúka banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí. Autorka a režisérka Iveta Škripková v nej spojila poviedku Boženy Slančíkovej-Timravy Za koho ísť? a novelu Eleny Maróthy-Šoltésovej Moje deti.
Inscenácia Variácie lásky skúma rôzne ženské roly, ktoré sú im „dané“ bez ohľadu na storočie, v ktorom žijú. Na javisko zvolenskej činohry s ňou príde divadlo 2. a 3. apríla.
Moje deti
Román Moje deti Eleny Maróthy-Šoltésovej, krupinskej rodáčky a jednej z najvýznamnejších spisovateliek slovenského realizmu, sa považuje za jej najúspešnejšie dielo, preložené do niekoľkých jazykov.
Po narodení dcéry Elenky a o dva roky neskôr syna Ivana si Šoltésová začína zaznamenávať postrehy a príhody s deťmi. Román hovorí o pochybnostiach matky pri výchove detí, o radostiach, otvára otázku ženského údelu aj pokory voči Bohu. Najsilnejším momentom knihy je strata oboch detí, keď ubolená matka zachytáva chorobu a smrť.
Za koho ísť
Božena Slančíková Timrava patrí medzi najväčšie kritičky svojej doby. Jej prínos spočíva najmä v novátorskom spôsobe písania. Svoje postavy nenechala pokorne prijímať osud; viedla ich k tomu, aby sa búrili. Zameriavala sa na ženské postavy, na ich vnútorný svet. V diele kriticky až sarkasticky opisovala malomeštiakov.
Timrava sa odmietala vydať z rozumu, verila v pravú lásku. Nikdy sa nevydala. Napriek tomu, že láska bola často zobrazovanou témou v Timravinom diele, jej postoj k nej nebol nikdy sentimentálny, naopak, poukazovala na jej vypočítavosť, čím sa odlišovala od predošlej slovenskej prózy a zaradila sa medzi nadčasové slovenské autorky.
Aj keď jej umelecká práca nenašla zaslúženú odozvu počas života, Timrava sa svojím dielom zaradila k vrcholovým autorkám slovenského realizmu a psychologizáciou postáv, ktorú do svojich diel vnášala, už predznačila cestu literárnej moderny.
V próze Za koho ísť s iróniou zachytáva príchod mestského dievčaťa na dedinu so snahou nájsť si ženícha. Zachytáva vnútorný svet mladej ženy, karikuje jej milostný život a ironizuje potenciálnych ženíchov.
S inscenáciou sa divadlo predstavilo na viacerých zahraničných festivaloch. FOTO: DODO ŠAMAJ