ZVOLEN. Výber filmov z festivalu Jeden svet, ktorý sa konal vlani v novembri v Bratislave, prichádza do Zvolena. Na jeho púti v regióne premietnu na Starej radnici 1. a 2. apríla sedem snímok, neformálne debaty pri občerstvení spestrí po filmovej projekcii prvý večer zvolenské folkové zoskupenie Šumichrast.
Jeden svet je medzinárodný festival dokumentárnych filmov o ľudských právach. Tento rok má podtitul Meníme svet. „Takmer všade vo svete, aj na Slovensku, je občiansky aktivizmus na vzostupe. Akoby sme pochopili, že ani štát ani samospráva za nás všetko nevyriešia. Ak sa nám niečo nepáči, musíme to zmeniť sami. Zatiaľ sa to u nás darí najmä lokálnym iniciatívam, no odtiaľ je to už len na skok k celkovým spoločenským zmenám,“ hovorí manažérka festivalu Eva Sládková.
„Filmy hovoria o rôznych formách občianskej statočnosti v totalitných krajinách, kde za to hrozí väzenie a niekedy aj smrť. Takisto v demokratických krajinách už ľudia pochopili, že ak chcú zmenu, musia sami priložiť ruku k dielu a nespoliehať sa len na štát. Pribúda iniciatív, keď ľudia revitalizujú tržnice, námestia, synagógy či komunitné záhrady,“ dodáva.
Na začiatok Čínsky sen
V utorok, prvý festivalový deň, premietnu na Starej radnici tri filmy. „Odštartuje ho film z produkcie Číny a Juhoafrickej republiky Vzdelanie po čínsky,“ hovorí Martin Kochlica z Filmového klubu vo Zvolene.
V origináli má film názov Čínsky sen. Hovorí o tom, že vzdelanie býva najlepším spôsobom, ako uniknúť chudobe, nie však v miliardovej Číne. Zároveň mapuje fakt, že vzdelanie sa v Číne stalo výhodným obchodným artiklom.
Belgický film Prekliatie prírodných zdrojov je zrkadlom o zneužívaní prírodných zdrojov bohatými krajinami a predovšetkým ich obchodnými spoločnosťami bez toho, aby zisk umožňoval sociálny a ekonomický rast v samotných krajinách. Skúma dosah drancovania na ľudí, životné prostredie a na klímu z globálneho aspektu a upozorňuje, že model nenásytného konzumu vedie našu planétu do slepej uličky.
Americká snímka Od vánku k búrke prináša príbehy odvážnych aktivistov a ich boja za slobodu a demokraciu v piatich krajinách sveta; v Egypte, Malajzii, Venezuele, Zimbabwe a na Ukrajine. Výsledkom trojročného natáčania je podmanivé rozprávanie o boji s represívnymi režimami rôznych aktérov; od študentských lídrov po premiérov či hlavy štátov.
Víťazný film
Druhý festivalový deň prinesie aj film, ktorý získal cenu divákov. „Nórsky film Na sever od slnka má pozitívny náboj. Hovorí o dvoch surfistoch, ktorí sa rozhodli prežiť v súlade s prírodou, bez bežného komfortu, deväť mesiacov za polárnym kruhom,“ približuje Kochlica.
Tiež to bude česká snímka Arcibiskup s ľudskou tvárou. Je príbehom Róberta Bezáka, ktorý svojou bezprostrednosťou oslovuje ľudí naprieč generáciami, dokáže jednoducho formulovať závažné posolstvá a je tŕňom v oku hierarchie vlastnej katolíckej cirkvi.
Iránske tabu prináša doteraz nezverejnené rozhovory s rešpektovanými iránskymi učencami, umelcami a politikmi, ktorí rozprávajú o prenasledovaní Bahájov v Iráne.
Švédsky film Dajte nám peniaze mapuje aktivity v oblasti humanitárnej pomoci a odkrýva pozadie úspešných celosvetových kampaní. Nevyhýba sa ani odvrátenej strane úspechu, ktorý je postavený aj na vytváraní stereotypného obrazu rozvojového sveta ako krajín plných detí s prepadnutými tvárami a nafúknutými bruškami a zároveň sa nezaobíde nutnosti rokovať s autoritatívnymi režimami.
Nórsky film Na sever od slnka získal Cenu divákov. FOTO: JEDENSVĚT.CZ
Festival v regióne organizuje zvolenská samospráva s tunjajším filmovým klubom a študentskou organizáciou pri technickej TunaTU.