DETVA. Každodenná školská dochádzka nevyhovuje všetkým žiakom. Viacerí bezdôvodne vymeškávajú školské vyučovanie, čím spôsobujú problémy najmä svojim rodičom.
Odpoveď na otázku, kto je vinný, keď žiak nechodí do školy, pozná zákon jednoznačne – vinný je rodič.
Rieši to polícia
Polícia v Detve minulý týždeň obvinila z prečinu ohrozovania mravnej výchovy mládeže 43-ročného muža a 33-ročnú ženu. Obaja sú rodičmi 15-ročného chlapca. Dôvod obvinenia nám vysvetlila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová: „Z nedbanlivosti umožnili svojmu synovi viesť záhaľčivý život – bezdôvodne vymeškával vyučovanie ako žiak šiesteho ročníka základnej školy.“ Podľa údajov polície žiak od začiatku školského roku vymeškal 359 vyučovacích hodín. Z nich mal 229 ospravedlnených a 130 neospravedlnených.
„Za tento prečin hrozí obvineným rodičom trest odňatia slobody až do dvoch rokov,“ dodala Faltániová. Prípad z Detvy nie je ojedinelým.
Nespolupracovali všetci
„Vlani sme urobili projekt a od riaditeľov škôl sme si vyžiadali zoznamy detí, ktoré majú z vyučovania vymeškaných viac ako deväťdesiat hodín,“ povedala Eva Huboňová z oddelenia školstva, kultúry a sociálnych vecí Mestského úradu v Detve.
Rodičov detí si pozvali na úrad a konzultovali s nimi príčiny vymeškávania. Reakcie boli rôzne. Niektorí rodičia ochotne spolupracovali, iní akúkoľvek zodpovednosť odmietali a mestským úradníkom odkázali: „Čo sa do toho staráte?“
Ibaže starať sa o deti musia. Nielen úradníčky z oddelenia školstva, kultúry a sociálnych vecí, ale najmä rodičia, ktorí majú povinnosti určené zákonom.
Tento rok si projekt zopakovali.
„Máme deti, ktoré iba do polroka vymeškali 150 hodín,“ dodáva Huboňová.
Pracujú v zahraničí
Záškoláctvo sa často spája s deťmi z rómskych alebo sociálne slabých rodín. V Detve si ale všimli istý posun. Už to nie sú iba deti z týchto rodín. Záškolákmi sú veľmi často deti rodičov, ktorí pracujú trvale v zahraničí. Kým oni zarábajú peniaze, na deti dohliadajú starí rodičia. No ako ukazujú vymeškané hodiny, nie vždy to zvládnu.