SLIAČ. Nevyužívané budovy Kúpeľov Sliač, ktoré sú pre ne v súčasnosti príťažou, by v budúcnosti mohli slúžiť ako liečebňa pre dlhodobo chorých, domov dôchodcov či hospic. Aj to je jedna z vízií vedenia spoločnosti, ktorú predstavilo akcionárom v rámci plánu revitalizácie. Kúpele sú už roky v zlej ekonomickej kondícii. Na jednej strane náklady na správu rozsiahleho nehnuteľného majetku, na strane druhej skutočnosť, že väčšina budov sa nedá pre súčasnú podnikateľskú činnosť využívať, ovplyvňujú podľa majoritného akcionára, Fondu národného majetku SR (FNM), do značnej miery ich hospodárenie. Kúpele niekoľko rokov po sebe vykazujú stratu.
V roku 2009 boli v mínuse až 1,3 mil. eur, rok 2012 končili taktiež v záporných číslach, strata bola cez 800 tisíc eur, hospodárenie za vlaňajšok zatiaľ nie je známe. Nové aktivity by mohli pomôcť dlhodobému rozvoju kúpeľov. Výhody zo spojenia niekoľkých služieb majú čerpať aj samotní klienti.
Podľa hovorkyne FNM Miriam Žiakovej by kúpele poskytli seniorom nielen služby domova dôchodcov, ale aj balneologické zázemie, nepretržitú lekársku službu ako i kultúrne vyžitie. „Realizácia však predpokladá získanie zdrojov, pravdepodobne prostredníctvom partnerstva investora v dcérskej spoločnosti, do ktorej by spoločnosť vložila nehnuteľnosť, ktorú v súčasnosti nevyužíva a súkromný investor by zabezpečil financovanie,“ skonštatovala Žiaková.
Rozhodujúcou aktivitou spoločnosti má naďalej zostať kúpeľná starostlivosť, kľúčová má byť v tomto smere úloha zdravotných poisťovní. „Je potrebné vyvinúť úsilie, aby bol lepšie využívaný liečivý potenciál, najmä s ohľadom na jedinečnosť využívaných liečebných prameňov,“ uviedla Žiaková. Ako pokračovala, pre chod kúpeľov bude dôležité zaistiť, aby počas najbližších troch až piatich rokoch mali pravidelný prísun klientov, ktorým pobyt z prevažnej časti hradia zdravotné poisťovne ( typ A, pozn. red.), a to aspoň v objeme 200 poukazov mesačne počas celého roka. FNM tvrdí, že takto by sa spoločnosť stabilizovala a vytvoril sa priestor pre ďalšie projekty, ktoré umožnia dlhodobú ziskovosť.
Fond národného majetku zvýšil v júni minulého roka základné imanie v kúpeľoch o 1,5 mil. eur, dôvodom bolo odvrátenie hroziaceho konkurzu. Svoj podiel v spoločnosti tak zvýšil zo 67 percent na 72,5 percenta. V aktuálnom roku investície do kúpeľov neplánuje.
Za vlády Ivety Radičovej sa začalo s doprivatizáciou kúpeľov. Odhadovaná trhová cena 67 percent akcií FNM v tom čase bola 1,8 mil. eur. Tento proces však bol v lete 2012 zastavený, keď súčasné vedenie FNM zrušilo výber privatizačného poradcu. Podľa slov Žiakovej o doprivatizácii majoritného podielu neuvažujú. Kúpele na Sliači sú jedinými kúpeľmi na Slovensku, ktorých väčšinovým akcionárom je štát.
V centre pozornosti boli dlhé roky najmä pre spor s privatizérom kúpeľov - Viliamom Soboňom, ministrom zdravotníctva za prvej Mečiarovej vlády.
V Kúpeľoch na Sliači sa liečia onkologické ochorenia, choroby obehového ústrojenstva, pohybového ústrojenstva a ženské choroby. Prvé zmienky o liečivých prameňoch pochádzajú z roku 1243. Rozvoj kúpeľov sa datuje od 19.
storočia, kedy sa začal používať názov Sliačske kúpele.