DETVA. Zima sa pomaly končí, už roky nebola takáto mierna. Sneh sme takmer nevideli, teplé dni pripomínajú skôr máj ako marec. Napriek divnej zime sa v Detve rozprúdila pomerne horúca debata o teple, presnejšie o dodávkach tepla do domácností na detvianskych sídliskách.
Mala dve časti. Prvou bolo posledné rokovanie detvianskeho zastupiteľstva, ktoré schvaľovalo výšku pôžičky pre firmu Bytes a aj cenu tepla na najbližšie tri roky.
Na ňu nadväzovalo minulotýždňové valné zhromaždenie akcionárov firmy Bytes, ktoré malo závery zo zastupiteľstva preniesť do hospodárskeho života firmy.
Na vysvetlenie, Bytes je správcom bytov a stará sa aj o dodávky tepla a teplej vody do nich. Zároveň prevádzkuje centrálnu kotolňu. V tejto firme má mesto 34-percentný podiel, druhým akcionárom je spoločnosť Biomass Energy.
Odstavia plynovú kotolňu
„Cieľom týchto návrhov je dokončiť projekt centrálneho tepelného zdroja a využitia tepla z biomasy,“ povedal na začiatku zastupiteľstva poslanec Juraj Bódi, ktorý návrh poslancom predkladal.
Firma Bytes podľa Bódiho hospodári so stratou aj preto, lebo cena tepla, ktorú naposledy poslanci schválili, nevytvára zdroje, z ktorých by sa dala rekonštrukcia teplovodov financovať. Preto sú potrebné dodatočné finančné zdroje.
Z nich by sa malo rekonštruovať prepojenie teplovodu od 3. Základnej školy po kotolňu K4 na Dolinkách. Predpokladané náklady sú 158-tisíc eur.
„Z ekonomického hľadiska je táto rekonštrukcia najdôležitejšia. Tým sa odstaví kotolňa K4 a taktiež najdrahšie palivo, ktorým je v súčasnosti plyn,“ vysvetlil konateľ Bytesu Ján Budáč.
Po ukončení prác naplánovaných na tento rok bude sídlisková časť mesta zásobovaná iba teplom z centrálneho tepelného zdroja, čiže z obnoviteľných zdrojov.
Na plyn bude napojená iba rezervná kotolňa K6 na Námestí mieru. V týchto časoch ešte funguje aj kotolňa K1 pri ceste, aj to iba preto, lebo v K6 treba vymeniť kotol.
Staré potrubia, veľa porúch
Teplovod popred nedávno zrekonštruovaný dom kultúry a napojenie samotného kulturáku je investíciou za ďalších 50-tisíc eur bez DPH. Až po nej sa môže dokončiť okolie domu kultúry. Súčasné potrubie je zastarané a v budúcnosti by mohlo spôsobovať problémy.
Ešte dôležitejšie je prepojenie za hotelom, popri gymnáziu a domove sociálnych služieb. Ide o veľmi staré rozvody a táto rekonštrukcia bude stáť 70-tisíc eur.
„Sú tam staré potrubia, na ktorých máme každý rok veľa porúch,“ dodal Budáč.
Najrizikovejšie na týchto potrubiach je, že prechádzajú popod budovu bývalej Ryby, cez pivničné priestory domova sociálnych služieb a aj cez pivnice gymnázia. V prípade väčšej poruchy by ostala časť mesta bez dodávok tepla. Nový projekt vedie potrubie popri telocvični a budove spojenej školy.
Po rekonštrukciách naplánovaných na tento rok bude vymenených päťdesiat percent teplovodov v Detve.
Nie príčinu, ale dôsledok
Návrh podrobil kritike najmä viceprimátor Detvy Ján Šiandor.
„Musím sa len pousmiať, keď počúvam, že po schválení investícií a zvýšení ceny tepla bude cena stabilná celé tri roky. To skôr uverím, že po Mesiaci ľudia chodia bez skafandrov,“ skonštatoval s úsmevom Ján Šiandor.
Podľa viceprimátora bolo chybou, keď sa v minulosti vôbec pristúpilo k výstavbe centrálneho tepelného zdroja na tom mieste, kde sa nakoniec vybudoval. „Teraz neriešime príčinu, ale dôsledok,“ doplnil Šiandor.
Mestské zastupiteľstvo pôžičky nakoniec schválilo, uznesenie navrhol viceprimátor. Akurát musia ešte v apríli aktualizovať svoj rozpočet.
Už menej pochopenia našli poslanci pri navrhovanom zvýšení ceny tepla. Napriek tomu, že stále by išlo o najnižšiu cenu v širokom regióne, ponechali v platnosti cenu z vlaňajška.