ZVOLEN. Kto nevidel mapu s nákresom stavby, netuší, kadiaľ presne bude prechádzať rýchlostná cesta R2. Úsek medzi Kriváňom a Pstrušou už začína mať svoju polohu jasnú. Prvé výkopy stavbári urobili, čím trasu cesty vyznačili, no od Pstruše smerom na Zvolen nič podobné nevidíme. Pritom oba úseky by mali byť hotové v roku 2015.
Ponuku ešte nevyhodnotili
„Sklamaný som z úseku Zvolen východ – Pstruša. Čakám, že sa to rozhýbe a budeme už čoskoro informovaní o dodávateľovi stavby,“ hovorí starosta Vígľaša Róbert Záchenský.
Otváranie obálok prebiehalo ešte v decembri. O tom starosta vedel. Aj o tom, že najvýhodnejšiu ponuku dala spoločnosť Skanska SK.
„V tejto chvíli to nedokážem potvrdiť, že to stopercentne bude táto spoločnosť,“ vysvetľuje starosta ďalej.
Skanska síce vyhrala s najnižšou ponukou, no investor, teda Národná diaľničná spoločnosť, ešte stále ponuku nevyhodnotil. Od otvorenia obálok sa prakticky nič nedeje.
Akceptačný list zatiaľ neprišiel
Prax je taká, že po verejnom otváraní obálok sa urobí poradie firiem podľa ponúknutej ceny. Hneď nato všetky ponuky investor vyhodnotí a zisťuje, či spĺňajú všetky podmienky, ktoré boli zadané pre konkrétne výberové konanie. Potom investor, v minulosti aj do desiatich dní, zaslal tak-zvaný akceptačný list, v ktorom akceptuje ponuku. Predtým si ešte môže vyžiadať odpovede na otázky, ktoré potrebuje zodpovedať.
„V tejto chvíli čakáme na vyhodnotenie súťaže od investora,“ povedala k výberu generálna riaditeľka stavebnej spoločnosti Skanska SK Magdaléna Dobišová. Prečo si dáva Národná diaľničná spoločnosť takto načas, nevedela.
„Je to v procese verejného obstarávania a ako verejný obstarávateľ vo všeobecnosti nemôžeme poskytovať informácie,“ povedal nám Marcel Jánošík, hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti.
Všetko sa dá stihnúť
Ani potom, keď investor ponuku akceptuje, ešte nič nie je ukončené, stále môže výber niekto napadnúť. Napríklad firma, ktorá s vyhodnotením nebude spokojná, môže investora požiadať o nápravu. A tých nespokojných je zvyčajne vždy dosť.
Úsek Zvolen východ – Pstruša je zatiaľ zakliaty, žiadna spätná väzba od investora.
„Tento úsek má pritom veľký význam pre odbremenenie od dopravy na ceste I/50 vo Zvolenskej Slatine a vo Vígľaši,“ vysvetľuje starosta Vígľaša.
Pri meraniach v roku 2010 predstavovala intenzita dopravy v tomto úseku približne viac ako 15-tisíc áut za deň.
Napriek tomu ešte nič nie je stratené a takéto oneskorenie by podľa stavbárov nemuselo mať vplyv na termín ukončenia v roku 2015.