ZVOLEN. Rekonštrukciu mestskej krytej plavárne zmietli poslanci zo stola. Radnica ju obhajovala ako lacnejší variant. Pred piatimi rokmi pritom poslanci uprednostnili prestavbu súčasnej plavárne pred výstavbou novej, finančne náročnejšej.
Teraz zrejme podľahli tlaku športových klubov, ktoré jej prestavbu odmietajú. Jej súčasná kapacita im nepostačuje, presadzujú novú plaváreň s 50-metrovým bazénom.
Akú dĺžku bude bazén mať a kto ju postaví, o tom poslanci stále nerozhodli.
Zostali dva varianty
Alternatívy hovoria o novej plavárni pod gesciou mesta alebo ju postaví súkromný investor a mesto ju následne odkúpi.
Alternatívy, s ktorými mesto pracuje, počítajú len s 25-metrovým bazénom. Výstavba 50-metrového aj jeho prevádzka vychádza podľa analýzy radnice dvojnásobne drahšie.
Presadzujú päťdesiatku
„Mesto týmto vôbec nepodporuje rozvoj športu, ktorý funguje vo Zvolene 40 rokov a ktorý má špičkové výsledky,“ komentuje predseda vodáckeho klubu Calypso Vratislav Hastík.
Careta aj Calypso obsadili v slovenskom rebríčku prvé dve miesta. Zhodne tvrdia, že majú preplnené bazény a každý rok musia odmietnuť približne šesťdesiat detí so záujmom o plávanie.
„Päťdesiatka by sa určite využila, bola by jediná v regióne,“ hovorí tréner mládeže v Carete Ladislav Fekiač.
„Verejnosť má plaváreň k dispozícii na jednu hodinu, aj to nie každý deň, preto chodia ľudia do Banskej Bystrice,“ dodáva.
Podľa ich prepočtov by návštevnosť vzrástla dvoj- až trojnásobne.
Pred poslancov prišli s vizuálnym apelom aj deti z vodáckych klubov.
Právne otázniky
Komplexnú prestavbu odhaduje prednosta mestského úradu Stanislav Jalakša na osem mesiacov. Projekt počíta s investíciou 3,3 milióna eur.
„Je to zhruba o 930-tisíc eur menej ako postavenie novej plavárne súkromným investorom,“ konštatuje Jalakša.
Plaváreň by mala vyrásť na sídlisku Západ ako súčasť športovo-relaxačného objektu so zimným štadiónom. Pri tejto alternatíve však naráža mesto na viaceré otázniky právneho charakteru.
„Musíme mať jasné stanovisko úradu pre verejné obstarávanie a ministerstva financií, či môžeme ísť touto cestou a neporušíme pritom pravidlá o vyhlásení verejnej súťaže,“ vysvetľuje prednosta.
Súkromný investor predpokladá objekt postaviť do konca roku 2015. Ak by plaváreň stavalo mesto, vhodný pozemok má na Zlatom potoku, proces s vypracovaním projektu a súťažou na dodávateľa prác by sa podľa Jalakšu natiahol na tridsať mesiacov.
Letný areál
Projekt rekonštrukcie súčasnej plavárne počítal aj s možnosťou vybudovať na priľahlom pozemku letný areál, alternatívu kúpaliska Neresnica.
Mal v ňom byť 50-metrový bazén s ôsmimi plaveckými dráhami s kapaciou tisíc ľudí, detský a rekreačný bazén či tobogány vedúce z terasy plavárenskej haly.
Plaváreň by tak bola celoročne v prevádzke, kúpalisko Neresnica by definitívne zavreli.
„Vyriešil by sa tým problém s odkúpením pozemkov pod areálom kúpaliska a pod parkoviskom. Kúpalisko sa pritom nachádza v záplavovom území a je v zlom technickom stave,“ hovorí Jalakša.
Na majetkovoprávne vyrovnanie pozemkov na ploche 8800 metrov štvorcových potrebuje mesto vyše 440-tisíc eur. Tento problém tlačí pred sebou už niekoľko rokov.
Neresnica však potrebuje oveľa väčšiu investíciu.