ZVOLEN. Dom Charity sv. Alžbety na Jesenského ulici vo Zvolene, ktorý prešiel vlani rozsiahlou rekonštrukciou, má dnes vďaka prestavbe samostatný priestor na skladovanie darovaného šatstva.
V malej miestnosti sú regály s oblečením úhľadne uloženým vedľa seba. Ako v obchode, všetko je označené. Aby sa ľudia vedeli rýchlo zorientovať, či ide o sveter alebo o tričko s krátkym či dlhým rukávom. Na vešiaku pri dverách sú zavesené aj zlatisté spoločenské šaty.
Aj topánky na opätku
„Šatstva máme dostatok všetkého druhu. Ľudia vedia, že ho potrebujeme, nosia nám ho priebežne,“ hovorí sestra Patrícia.
Dlho sa v charite neohreje najmä šatstvo pre mužov. „Všetko prakticky hneď rozdáme. Topánky, ponožky, spodná bielizeň, ale aj vetrovky sa hneď rozoberú,“ dodáva.
Rozdávajú ho bezdomovcom aj ľuďom v núdzi; oblečenie preto prijímajú aj detské.
„Na odbyt ide skôr športové šatstvo a obuv, ale vezmeme aj elegantné oblečenie či topánky na opätku. Samozrejme, to si nevyberajú bezdomovci, ale niektoré rodiny v núdzi ho uvítajú. Spoločenské šaty napríklad pre deti na maškarný ples v škole alebo na stužkovú.“
Šatstvo musia pretriediť, nie všetko môžu rozdať. Niekedy im ľudia donesú už nenositeľné veci.
„Nefungujú na vetrovkách zipsy, nohavice nemajú zipsy alebo gombíky, topánky majú zlomené podrážky,“ opisuje príklady sestra Patrícia. „Také nemôžeme poskytnúť, skôr nás to zaťažuje,“ dodáva.
Vo viacerých slovenských mestách a obciach sú rozmiestnené kontajnery na oblečenie organizácie Humana people to people. Spoločnosť deklaruje, že šaty posiela na rozvojové projekty do Afriky, denník SME však upozornil, že veľkú časť takto vyzbieraného oblečenia predáva v second handoch a spoločnosť už vo viacerých krajinách preverovala polícia.
Sociálny nákup
Vlani sa v charite priebežne vystriedalo 147 ľudí bez prístrešia. Poskytnú im stravu v podobe teplého obeda, ale chodia aj kvôli hygienickej očiste. Osprchovať sa, oholiť, vymeniť si šatstvo, vybaviť osobné doklady alebo iné záležitosti v súvislosti s úradmi či s hľadaním práce.
Služby charity využíva aj niekoľko dôchodcov, po teplú stravu si chodia s obedárom.
Rodín v hmotnej núdzi, ktoré majú potvrdenie z úradu práce, prichádza do zariadenia 90. V charite sa nestravujú, raz za mesiac im však poskytnú sociálny nákup. „Obsahuje základné trvanlivé potraviny. Múku, cukor, strukoviny, cestoviny,“ vysvetľuje.
Ak nie je rodina na totálnom finančnom dne, za balík v hodnote 25 eur zaplatí 6 eur. Rodina bez príjmu ho dostane zadarmo.
Bonusom k sociálnemu nákupu je hygienický balíček. Toaletný papier, mydlo, šampón, prach na pranie. „Spolupracujeme s niektorými veľkoobchodmi a podnikmi. Koľko nám darujú, toľko rozdáme. Pretože sme to dostali ako dar, nemôžeme za tie veci pýtať peniaze.“
Nábytok aj hračky
Charita zbiera pre deti zo sociálne slabších rodín aj hračky. Ani tie dlho neskladujú, deti si ich hneď rozoberú.
„Vezmeme všetko, čo rodine pomôže. Detské kočíky, ale aj nábytok či spotrebiče. Práčku či chladničku tu vieme nakrátko uskladniť, horšie je to s nábytkom, na ten nemáme kapacitné možnosti. Neraz dostaneme ponuku z rodiny, že nám darujú nábytok, v takom prípade sme len sprostredkovateľ.“
Darovanie obývacej steny či postelí často zlyhá na doprave.
„Privítali by sme, keby sa našiel niekto s dodávkou a darovaný nábytok nám z času na čas previezol. My také auto k dispozícii nemáme a prepravu nie sme schopní finančne uhradiť. Rodina v núdzi, samozrejme, tiež nie. Bola by to pre nás veľká pomoc, pretože prevoz sa často nezrealizuje práve preto, že nemáme možnosť, ako rodine nábytok dopraviť.“
Chcú zriadiť ubytovňu
Prenocovať v dome charity bezdomovci nemôžu, nemajú kde, no charita už pripravuje projekt na výstavbu ubytovne na pozemku v záhrade areálu.
„Naša predstava hovorí o celodennej ubytovni, takže sa v nej budú môcť zdržiavať celý deň. Aká bude jej kapacita, to zatiaľ nevieme, projekt ešte nie je hotový. Ale je nádej, že sa nám to podarí, peniaze na ňu chceme získať z eurofondov,“ ozrejmuje sestra Patrícia.