ZVOLEN. Je ľahké nafilmovať vlka? Ako vyzerajú týždňové mláďatá diviaka? Je na Slovensku ešte divočina? Na tieto otázky našiel odpovede lektor Sokratovho inštitútu Erik Baláž vo svojom novom filme Vlčie hory.
V stredu 26. februára o 17. h bude film premietať na Technickej univerzite vo Zvolene a diskutovať o ňom so študentmi. Organizátori pripomínajú, že vítaní sú aj ostatní záujemcovia, premietanie je zadarmo.
Nadšenie z divokej prírody
Erik Baláž vyštudoval Lesnícku fakultu na Technickej univerzite vo Zvolene, odbor Ekológia lesa. Pracuje na voľnej nohe ako filmár. Viedol kampaň za ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie prísne chránené územie na Slovensku. Spolu s Róbertom Rajchlom natočil film Strážca divočiny.
„Mojím životným poslaním je preniesť medzi ľudí nadšenie z divokej prírody a motivovať ich, aby boli aktívni a pomáhali ju chrániť,“ hovorí ochranár, filmár a milovník prírody.
„Som veľmi rada, že sa Erik vracia na pôdu, na ktorej študoval, aby sa podelil so svojimi poznatkami a so svojím nadšením pre ochranu prírody,“ dodáva Zuzana Gallayová z Technickej univerzity vo Zvolene.
Študujú v Zaježovej
Udalosť pripravilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica (zriaďovateľ Sokratovho inštitútu) so Združením Slatinka a technickou univerzitou.
Sokratov inštitút je ročné akreditované doplnkové štúdium pre nadaných študentov vysokých škôl.
Vyučuje sa v Zaježovej v tamojšom vzdelávacom centre. „Do nového ročníka sa študenti môžu prihlásiť do 30. apríla on-line na webovej stránke inštitútu,“ pripomína jeho manažér Ján Markoš.
Štúdium na Sokratovom inštitúte je bezplatné vďaka finančnej podpore vlád Švajčiarska a Slovenska.
Ochranár, filmár a milovník prírody Erik Baláž predstaví svoj nový film. FOTO: JÁN KROŠLÁK