VÍGĽAŠ. Popraskané stromy a rieka Slatina plná ľadu - tak si z rozprávania svojich starých otcov spomínajú na dni pred 85 rokmi obyvatelia obce Vígľaš v okrese Detva. Vrchol extrémne tuhej zimy prišiel 11. februára 1929, keď na tamojšej meteorologickej stanici namerali najnižšie teploty v celej histórii krajiny, 41 stupňov pod nulou.
Podľa spomienok pamätníkov sa vtedy nedalo ani vyjsť z domu, nie to ešte niečo robiť. Domáce zvieratá museli obyvatelia držať v maštaliach a obkladať slamou, aby nezamrzli. Voda, ktorú ľudia vyliali pred dom, vraj zamrzla skôr, ako dopadla na zem.
Mrazy boli vtedy kruté nielen vo Vígľaši, ale na celom území Slovenska a trvali až do začiatku marca. Napríklad v Liptovskom Hrádku zaznamenali v tento rekordný deň -38 stupňov Celzia, v Devínskej Novej Vsi -36 stupňov. Teploty sa k týmto rekordom priblížili až o vyše päťdesiat rokov, keď v roku 1985 v Oravskej Lesnej namerali -37 stupňov.
Zimu 1928/1929 nazývajú meteorológovia aj zimou storočia. Prečítajte si viac v článku Keď na Slovensku mrzlo ako na póloch
Teplotný rekord zaznamenal vo Vígľaši pred 85 rokmi miestny učiteľ Ján Porsch, ktorý pracoval pre vtedajší poľnohospodársky ústav. Odpočty na stanici v miestnej časti Pstruša robil celých osem rokov. Hydrologická stanica bola pritom v obci zriadená ešte rakúsko-uhorskou monarchiou v roku 1883. Obnovená stojí na tom istom mieste dodnes.
Vo Vígľaši stojí pamätník na rekordný mráz. FOTO: JÁN KROŠLÁK