Špinavé vlaky a stanice majú byť minulosťou. Novinky chce rezort dopravy zavádzať aj vo Zvolene a v Kriváni.
ZVOLEN. Špinavé vlaky a stanice sa stanú minulosťou. Sľubuje to ministerstvo dopravy, ktoré od Nového roku postupne zavádza štandardy vlakovej dopravy. Vybralo 57 miest, na ktorých sa budú štandardy pre vlakové stanice zavádzať prioritne, medzi nimi aj stanice vo Zvolene a v Kriváni.
Vo Zvolene už zmapovali opatrenia, ktoré budú musieť prijať, neoficiálny zdroj nás však odporučil na hovorcu Železníc SR. Ten povedal, že naše detailné otázky sú nateraz predčasné.
Analyzujú opatrenia
„Aktuálne pripravujeme analýzu personálnych, technických, technologických a finančných nárokov aj presný časový harmonogram konkrétnych činností a postupov. Hotová by mala byť na konci prvého štvrťroka,“ komentuje hovorca ŽSR Ľubomír Mitas.
„ŽSR si uvedomujú, že súčasný stav a úroveň niektorých železničných staníc nespĺňa kritériá modernej stanice tretieho tisícročia. Dôvodov je niekoľko. Predovšetkým je to vek staníc, ktorý v prevažnej miere dosahuje 50 až 80 rokov, a máme aj vyše storočné. Navyše, samotné budovy železničných staníc nie je možné rekonštruovať s využitím eurofondov,“ dopĺňa.
Zvolenčanovi Martinovi Kamasovi chýba vo vlakoch hlavne wifi. „Čo sa týka hygieny vo vlakoch, tá závisí od roku výroby vozňa,“ dodáva.
Matúš Kalman si myslí, že čistota nezávisí od roku výroby, ale od toho, „aké indivíduá ním cestujú“.
„Skúste sa pozrieť po necelej hodine, ktoré z predtým funkčných toaliet vo vlaku ešte plnia svoju funkciu a v akom stave,“ upozorňuje Mária Grebeňová.
„ŽSR zodpovedajú za zabezpečenie verejného poriadku na verejne prístupných miestach v budovách železničných staníc. Vo vestibule, čakárni, na nástupištiach. Nezodpovedajú za poriadok vo vlakových súpravách dopravcov, teda Železničnej spoločnosti Slovensko a RegioJetu,“ pripomína hovorca Mitas.
V okolí stanice
„Pravda je, že ten kopec asociálov okupujúcich okolie stanice nerobí mestu a ŽSR dobrú reklamu. Sú drzí, obťažujú a dokonca sú agresívni, hlavne v čase poberania sociálnych dávok. Každý večer chodím po priateľku na stanicu autom, pretože po tom, čo ju pred pár rokmi jeden z nich napadol, bojí sa čakať na MHD. V novembri mi dokonca počas jednej z ich hádok opľuli na parkovisku auto,“ konštatuje Ján Macko.
„V lete doslova kempujú v priľahlom parku a posielajú deti žobrať po zastávkach MHD. Hulákajú, bijú sa a špinia všade okolo. Keď som sa spýtal kamaráta - policajta, prečo nič s tým nerobia, povedal, že nemajú čo. Všetci sú na sociálke, a tak pokuta sa stráca účinkom a oni sa mu smejú do tváre. Ak ich vyhodia, do polhodiny sú späť. Ak by im „naložili“, nabehne kopa aktivistov a obrancov ľudských práv, médiá a nasledujú súdne procesy, strata práce a stíhanie. Takže jednoduchšie je dať ruky od toho preč a zavrieť sa v služobnej miestnosti,“ dopĺňa.
„Mne skôr prekáža, že pred stanicou si často niet kde sadnúť, pretože lavičky sú obsadené ležiacimi či hašteriacimi sa osobami alebo sú zapratané zvyškami jedla a pitia. Že dotyčné osoby fajčia na autobusových zastávkach. Že sú tam ráno, ako idem do práce, a popoludní, keď idem z práce,“ hodnotí Alexandra Pavelková.
Sú bezmocní
„Problém pobytu bezdomovcov v priestoroch železničných staníc je dlhoročný,“ hovorí Mitas. Dodáva, že kým sa nezmení výklad zákonných noriem, je neriešiteľný.
„Takíto ľudia sa nezmenia a žiadny právny dosah na nich nemáme. Osoby, ktoré sa zdržujú vo vestibule stanice, nemusia mať platný cestovný lístok na vlak alebo vstupenku na nástupište, ako to bolo v minulosti. Pobyt ľudí vo vestibule, ktorí nepáchajú trestnú činnosť a bez ohľadu na to, či cestujú alebo nie, nie je časovo obmedzený. Ak bezdomovcov nepristihneme pri priestupku, nemôžeme ich vykázať z haly a ak sa dopustia niektorého priestupku, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Tento fakt v nich len umocňuje pocit, že si môžu beztrestne robiť, čo sa im zapáči,“ dodáva.
„Aby sme chránili cestujúcich, ale aj náš majetok, a aspoň čiastočne eliminovali pobyt bezdomovcov v staniciach, sú niektoré, alebo aspoň čakárne, v nočných hodinách, keď je malá frekvencia dopravy, zatvorené.“
Mitas pripomína, že bezdomovci na železničných staniciach nie sú iba problémomom ŽSR a železničných staníc. „Ide o celospoločenský problém, ktorý vyžaduje komplexné legislatívne riešenie. Nie sú to zvyčajne cestujúci, o ktorých by sa mali starať železnice.“
Podobne argumentuje aj viceprimátor Zvolena Juraj Družbacký. „To by tam museli stáť dvaja policajti nonstop, čo nie je možné,“ hovorí.
„Ak však takíto ľudia sedia na lavičkách v okolí stanice a nedopúšťajú sa priestupku, nemáme dôvod ich odtiaľ vyháňať. To, že zapáchajú, dôvod nie je,“ hovorí.
„Ak nepopíjajú na verejnom priestranstve, neznečisťujú ho, niekoho neobťažujú, nemáme za čo, taký je zákon. A ak aj niekoho obťažujú, nie každý nás kontaktuje.“
Graf: ministerstvo dopravy