Chcete žiť na Slovensku dlhšie? Vyhýbajte sa dávnym sopkám

Vedci dokázali, že za zdravotné problémy v niektorých okresoch Slovenska môže nedostatok vápnika a horčíka vo vode.

Krupina leží na podloží vulkanického pôvodu.Krupina leží na podloží vulkanického pôvodu. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

KRUPINA. Či dostanete infarkt, alebo rakovinu, nezávisí len od toho, ako žijete. Závisí to aj od toho, kde žijete.

Skupina vedcov už pred rokmi upozornila, že okres Krupina sa vyčleňuje z mapy Slovenska zvýšeným výskytom srdcovo-cievnych a onkologických chorôb a ochorení tráviaceho traktu. Nové štúdie to potvrdzujú.

Pri porovnaní Krupiny s Bardejovom vychádza, že priemerná dĺžka života mužov je tam nižšia takmer o sedem rokov. Úmrtnosť na srdcovo­cievne choroby je vyššia o 80 percent, ochorení tráviaceho traktu a zažívania je o vyše sto percent viac.

Okresy majú pritom podobný socioekonomický charakter. Podobne vychádza porovnanie Detvy a Banskej Štiavnice s podobnými, no oveľa zdravšími okresmi Kežmarok a Svidník.

Na vine sú sopky

Výskum
Čo a ako skúmajú
  • výskum robí Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.
  • Projekt Geohealth je približne v polovici, Life for Krupina na začiatku.
  • Na internetovej stránke geology.sk/geohealth si už dnes môžete pozrieť úroveň životného prostredia a zdravotný stav v každej obci na Slovensku.

Za rozdiely môže sopečná činnosť spred približne 15 miliónov rokov, ktorá vytvorila geologické podložie pod miestami, kde dnes ležia problematické okresy.

„Po rozčlenení geologického prostredia na hlavné celky sme dokázali, že geologické prostredie vulkanitov je pre ľudské zdravie najnepriaznivejšie. Zhoršený zdravotný stav v okresoch na neovulkanitoch spájame najmä s nedostatočným obsahom vápnika a horčíka v pitných vodách,“ povedal Stanislav Rapant zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

S kolegami už niekoľko rokov skúma vplyv geologického prostredia na zdravie. Výsledky zverejnili vedci v odbornom magazíne Environmental Geochemistry and Health.

„Jednoznačne môžeme potvrdiť, že mäkká voda výrazne zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Platí pravidlo: mäkká voda, tvrdé cievy, tvrdá voda, mäkké cievy,“ povedal Rapant.

Vápnik a horčík sú dôležité pre procesy krvotvorby, činnosť srdca a pri prevencii onkologických ochorení. Ich obsah je v oblasti Krupiny približne polovičný v porovnaní s geologickým prostredím v iných oblastiach Slovenska.

„Studňu kontrolovali, voda je v poriadku. Lepšia ako z vodovodu,“ hovorí s istotou starší Krupinčan na lazoch nad mestom, ktorý má vo dvore studňu. „Pozrite sa na mňa. Vyzerám chorý?“

Nezdravý život

Miestni lekári nespochybňujú teóriu vedcov, ale časté úmrtia na srdcové choroby pripisujú aj nedostatku kardiológov a absencii prevencie.

„Je tu veľa starých ľudí, pália domácu, pijú a fajčia. Lekárska starostlivosť je tu nižšia,“ hovorí starší lekár z Krupiny. Jeho kolega si tiež myslí, že za vyššou úmrtnosťou môže byť životný štýl, zlá výživa aj sociálna situácia.

„Jedia mastné, cholesterol na to všetko môže vplývať. Navyše je tu vysoká nezamestnanosť, ľudia žijú v strese a obavách o budúcnosť. Málo sa zaujímajú o prevenciu,“ konštatoval ďalší starší praktik.

Rapant nesúhlasí. Nepredpokladá, že v Detve alebo v Krupine je menej kardiológov ako vo Svidníku, Bardejove alebo Kežmarku.

„Podiel starších obyvateľov v okrese Krupina je vyšší ako v okrese Bardejov. Nezamestnanosť je v okrese Bardejov o niečo vyššia ako v okrese Krupina. Naproti tomu je zdravotný stav obyvateľstva v okrese Bardejov signifikantne priaznivejší ako v okrese Krupina.“

Dumajú, čo s tým

Vedci vychádzajú pri nových zisteniach z oficiálnych zdravotníckych štatistík za desať rokov, ktoré pokrývajú tridsať zdravotných ukazovateľov v takmer 2900 slovenských obciach. Zohľadnili asi 30-tisíc vzoriek vody a pôdy.

Anton Michálek a Peter Podolák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied publikovali už pred približne šiestimi rokmi v Geografickom časopise, že muži v Krupine sa dožívajú v priemere o šesť rokov menej ako napríklad v Bratislave alebo v Košiciach.

„Najhoršia situácia je v okresoch Banská Štiavnica, Krupina, Detva, Rimavská Sobota, Trebišov a Sobrance,“ píšu. Podobné výsledky im vyšli u žien, kde bol rozdiel v dĺžke života asi štvorročný.

Zdravotný stav v rôznych regiónoch porovnávala aj Katarína Vilínová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Pred vyše rokom zaradila Krupinu medzi oblasti s „veľmi nepriaznivým zdravotným stavom obyvateľstva“.

Vedci teraz skúmajú aj ideálny pomer prvkov vo vode. Podľa niektorých štúdií totiž aj vysoký podiel vápnika môže mať negatívne dôsledky, najmä v prípade rakoviny.

DOI 10.1007/s10653-013-9580-5

Vedec: Snažíme sa zistiť, ako chýbajúce prvky nahradiť

STANISLAV RAPANT skúma vzťah medzi geologickým podložím obcí a zdravím obyvateľov.

Ako vám napadlo, že za vyššou chorobnosťou v niektorých oblastiach môže byť práve geologický vplyv?

„Okres Krupina sa vyčlenil už v prvotnej pilotnej etape nášho výskumu Environmentálne a zdravotné indikátory Slovenskej republiky ako okres so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych a onkologických ochorení a celý leží na vulkanitoch. Podotýkam, že z hľadiska antropogénnej kontaminácie sa vyznačuje neznečisteným geologickým prostredím. Preto zlý zdravotný stav obyvateľstva spájame s geologickou stavbou.“

Aké údaje ste používali?

„Vychádzali sme z oficiálnych databáz o úmrtnosti a jej príčinách. Naše dáta predstavujú priemerné hodnoty za obdobie rokov 1994 až 2004. Prvotné dáta sme štandardizovali na počet obyvateľov a slovenský priemer, aby sme zohľadnili počet obyvateľov v jednotlivých slovenských obciach.“

Niektoré štúdie uvádzajú, že na rakovinu má vplyv nedostatok horčíka a vápnika, iné zas, že ich nadbytok. Zistili ste aj na Slovensku nejakú súvislosť medzi ich výskytom a rakovinou?

„V poslednom období sa vo svetovej literatúre objavilo niekoľko štúdií, že pitná voda s deficitným obsahom vápnika a horčíka podmieňuje aj zvýšený výskyt onkologických ochorení prostaty, prsníka, hrubého čreva, pankreasu a ďalších. Zatiaľ sú to však len štúdie realizované v Taiwane a v Číne. Z našich predbežných výsledkov z celoslovenského projektu Geohealth tiež vyplýva, že nedostatok vápnika a horčíka v pitnej vode podmieňuje zvýšený výskyt onkologických ochorení. Tejto problematike sa budeme venovať v novom projekte Life for Krupina.“

Dá sa nedostatok vápnika a horčíka nahradiť stravou alebo výživovými doplnkami?

„Chemické prvky sa vyskytujú v podzemnej pitnej vode najmä v rozpustenej forme, ktorá je ľudskému organizmu najdostupnejšia. Ako ich nahradiť, je predmetom nášho výskumu. Pri niektorých prvkoch je to možné zmenou stravovacích návykov, pri iných formou výživových doplnkov, pri iných je potrebné zabezpečiť doplnkové zdroje.“

Ako môžete pomôcť ľuďom z Krupiny?

„Hlavným cieľom projektu Life for Krupina je zlepšenie zdravotného stavu obyvateľov okresu. Po detailnej analýze navrhneme nápravné opatrenia. Jednoduchými technologickými opatreniami zvýšime obsah vápnika a horčíka a prípadne aj ďalších prvkov vo vybraných zdrojoch pitnej vody.“

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Kabáč otočil duel dvoma gólmi.


TASR

Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu