Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Chcete žiť na Slovensku dlhšie? Vyhýbajte sa dávnym sopkám

Vedci dokázali, že za zdravotné problémy v niektorých okresoch Slovenska môže nedostatok vápnika a horčíka vo vode.

Krupina leží na podloží vulkanického pôvodu.Krupina leží na podloží vulkanického pôvodu. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

KRUPINA. Či dostanete infarkt, alebo rakovinu, nezávisí len od toho, ako žijete. Závisí to aj od toho, kde žijete.

Skupina vedcov už pred rokmi upozornila, že okres Krupina sa vyčleňuje z mapy Slovenska zvýšeným výskytom srdcovo-cievnych a onkologických chorôb a ochorení tráviaceho traktu. Nové štúdie to potvrdzujú.

Pri porovnaní Krupiny s Bardejovom vychádza, že priemerná dĺžka života mužov je tam nižšia takmer o sedem rokov. Úmrtnosť na srdcovo­cievne choroby je vyššia o 80 percent, ochorení tráviaceho traktu a zažívania je o vyše sto percent viac.

Okresy majú pritom podobný socioekonomický charakter. Podobne vychádza porovnanie Detvy a Banskej Štiavnice s podobnými, no oveľa zdravšími okresmi Kežmarok a Svidník.

Na vine sú sopky

Výskum
Čo a ako skúmajú
  • výskum robí Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.
  • Projekt Geohealth je približne v polovici, Life for Krupina na začiatku.
  • Na internetovej stránke geology.sk/geohealth si už dnes môžete pozrieť úroveň životného prostredia a zdravotný stav v každej obci na Slovensku.

Za rozdiely môže sopečná činnosť spred približne 15 miliónov rokov, ktorá vytvorila geologické podložie pod miestami, kde dnes ležia problematické okresy.

„Po rozčlenení geologického prostredia na hlavné celky sme dokázali, že geologické prostredie vulkanitov je pre ľudské zdravie najnepriaznivejšie. Zhoršený zdravotný stav v okresoch na neovulkanitoch spájame najmä s nedostatočným obsahom vápnika a horčíka v pitných vodách,“ povedal Stanislav Rapant zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

S kolegami už niekoľko rokov skúma vplyv geologického prostredia na zdravie. Výsledky zverejnili vedci v odbornom magazíne Environmental Geochemistry and Health.

„Jednoznačne môžeme potvrdiť, že mäkká voda výrazne zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Platí pravidlo: mäkká voda, tvrdé cievy, tvrdá voda, mäkké cievy,“ povedal Rapant.

Vápnik a horčík sú dôležité pre procesy krvotvorby, činnosť srdca a pri prevencii onkologických ochorení. Ich obsah je v oblasti Krupiny približne polovičný v porovnaní s geologickým prostredím v iných oblastiach Slovenska.

„Studňu kontrolovali, voda je v poriadku. Lepšia ako z vodovodu,“ hovorí s istotou starší Krupinčan na lazoch nad mestom, ktorý má vo dvore studňu. „Pozrite sa na mňa. Vyzerám chorý?“

Nezdravý život

Miestni lekári nespochybňujú teóriu vedcov, ale časté úmrtia na srdcové choroby pripisujú aj nedostatku kardiológov a absencii prevencie.

„Je tu veľa starých ľudí, pália domácu, pijú a fajčia. Lekárska starostlivosť je tu nižšia,“ hovorí starší lekár z Krupiny. Jeho kolega si tiež myslí, že za vyššou úmrtnosťou môže byť životný štýl, zlá výživa aj sociálna situácia.

„Jedia mastné, cholesterol na to všetko môže vplývať. Navyše je tu vysoká nezamestnanosť, ľudia žijú v strese a obavách o budúcnosť. Málo sa zaujímajú o prevenciu,“ konštatoval ďalší starší praktik.

Rapant nesúhlasí. Nepredpokladá, že v Detve alebo v Krupine je menej kardiológov ako vo Svidníku, Bardejove alebo Kežmarku.

„Podiel starších obyvateľov v okrese Krupina je vyšší ako v okrese Bardejov. Nezamestnanosť je v okrese Bardejov o niečo vyššia ako v okrese Krupina. Naproti tomu je zdravotný stav obyvateľstva v okrese Bardejov signifikantne priaznivejší ako v okrese Krupina.“

Dumajú, čo s tým

Vedci vychádzajú pri nových zisteniach z oficiálnych zdravotníckych štatistík za desať rokov, ktoré pokrývajú tridsať zdravotných ukazovateľov v takmer 2900 slovenských obciach. Zohľadnili asi 30-tisíc vzoriek vody a pôdy.

Anton Michálek a Peter Podolák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied publikovali už pred približne šiestimi rokmi v Geografickom časopise, že muži v Krupine sa dožívajú v priemere o šesť rokov menej ako napríklad v Bratislave alebo v Košiciach.

„Najhoršia situácia je v okresoch Banská Štiavnica, Krupina, Detva, Rimavská Sobota, Trebišov a Sobrance,“ píšu. Podobné výsledky im vyšli u žien, kde bol rozdiel v dĺžke života asi štvorročný.

Zdravotný stav v rôznych regiónoch porovnávala aj Katarína Vilínová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Pred vyše rokom zaradila Krupinu medzi oblasti s „veľmi nepriaznivým zdravotným stavom obyvateľstva“.

Vedci teraz skúmajú aj ideálny pomer prvkov vo vode. Podľa niektorých štúdií totiž aj vysoký podiel vápnika môže mať negatívne dôsledky, najmä v prípade rakoviny.

DOI 10.1007/s10653-013-9580-5

Vedec: Snažíme sa zistiť, ako chýbajúce prvky nahradiť

STANISLAV RAPANT skúma vzťah medzi geologickým podložím obcí a zdravím obyvateľov.

Ako vám napadlo, že za vyššou chorobnosťou v niektorých oblastiach môže byť práve geologický vplyv?

„Okres Krupina sa vyčlenil už v prvotnej pilotnej etape nášho výskumu Environmentálne a zdravotné indikátory Slovenskej republiky ako okres so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych a onkologických ochorení a celý leží na vulkanitoch. Podotýkam, že z hľadiska antropogénnej kontaminácie sa vyznačuje neznečisteným geologickým prostredím. Preto zlý zdravotný stav obyvateľstva spájame s geologickou stavbou.“

Aké údaje ste používali?

„Vychádzali sme z oficiálnych databáz o úmrtnosti a jej príčinách. Naše dáta predstavujú priemerné hodnoty za obdobie rokov 1994 až 2004. Prvotné dáta sme štandardizovali na počet obyvateľov a slovenský priemer, aby sme zohľadnili počet obyvateľov v jednotlivých slovenských obciach.“

Niektoré štúdie uvádzajú, že na rakovinu má vplyv nedostatok horčíka a vápnika, iné zas, že ich nadbytok. Zistili ste aj na Slovensku nejakú súvislosť medzi ich výskytom a rakovinou?

„V poslednom období sa vo svetovej literatúre objavilo niekoľko štúdií, že pitná voda s deficitným obsahom vápnika a horčíka podmieňuje aj zvýšený výskyt onkologických ochorení prostaty, prsníka, hrubého čreva, pankreasu a ďalších. Zatiaľ sú to však len štúdie realizované v Taiwane a v Číne. Z našich predbežných výsledkov z celoslovenského projektu Geohealth tiež vyplýva, že nedostatok vápnika a horčíka v pitnej vode podmieňuje zvýšený výskyt onkologických ochorení. Tejto problematike sa budeme venovať v novom projekte Life for Krupina.“

Dá sa nedostatok vápnika a horčíka nahradiť stravou alebo výživovými doplnkami?

„Chemické prvky sa vyskytujú v podzemnej pitnej vode najmä v rozpustenej forme, ktorá je ľudskému organizmu najdostupnejšia. Ako ich nahradiť, je predmetom nášho výskumu. Pri niektorých prvkoch je to možné zmenou stravovacích návykov, pri iných formou výživových doplnkov, pri iných je potrebné zabezpečiť doplnkové zdroje.“

Ako môžete pomôcť ľuďom z Krupiny?

„Hlavným cieľom projektu Life for Krupina je zlepšenie zdravotného stavu obyvateľov okresu. Po detailnej analýze navrhneme nápravné opatrenia. Jednoduchými technologickými opatreniami zvýšime obsah vápnika a horčíka a prípadne aj ďalších prvkov vo vybraných zdrojoch pitnej vody.“

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 26 648
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 039
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 700
  4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 8 490
  5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 634
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 617
  7. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 351
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 753

Blogy SME

  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
  2. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
  3. Martin Javorček: Investujete do akcií a ETF fondov – pozor hrozí vám až 40% dedičská daň a nikto Vám to nepovie.
  4. Rasťo Boris: Večer moderného beatnika s pivom, zeleninou a trávou (Denník živého smrteľníka)
  5. Eva Chocholáčková: Kto získa vikomta?
  6. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: katedrála Canterbury
  7. Post Bellum SK: Z Bratislavy ich odviezli priamo do plynových komôr Mauthausenu
  8. Martin Pekár: Slovenské železnice zažívajú medzinárodnú blamáž, snáď to ako budíček postačí
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 31 602
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 27 078
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 950
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 495
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 761
  6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 543
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 104
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 000
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Režisér Rudolf Biermann.

Tvorcovia hľadajú ľudí do filmu po celom východnom Slovensku.


24. mar
V Michalkovej.

Obec už piate volebné obdobie ťahá Ján Parobok, voľbami neprešiel.


TASR 24 h
Ilustračné foto.

Poslanci schválili podanie žiadosti.


TASR 24 h
V týchto dňoch odpratávajú sutinu.

Pokračovať budú druhou etapou.


30. mar

Blogy SME

  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
  2. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
  3. Martin Javorček: Investujete do akcií a ETF fondov – pozor hrozí vám až 40% dedičská daň a nikto Vám to nepovie.
  4. Rasťo Boris: Večer moderného beatnika s pivom, zeleninou a trávou (Denník živého smrteľníka)
  5. Eva Chocholáčková: Kto získa vikomta?
  6. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: katedrála Canterbury
  7. Post Bellum SK: Z Bratislavy ich odviezli priamo do plynových komôr Mauthausenu
  8. Martin Pekár: Slovenské železnice zažívajú medzinárodnú blamáž, snáď to ako budíček postačí
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 31 602
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 27 078
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 950
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 495
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 761
  6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 543
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 104
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 000
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu