Na príspevok štátu 61,60 eura bude musieť nezamestnaný pracovať aspoň 32 hodín mesačne.
ZVOLEN. Zákon, podľa ktorého si sociálne odkázaní budú musieť dávku od štátu odpracovať, rady nezamestnaných zrejme preriedi. Miroslav Čierny zo Zvolena si myslí, že presne s takým zámerom ho vláda prijímala.
„Neviem, ako bez dávky vyžijeme, ale ja určite zametať ulice s cigánmi nebudem, je to ponižujúce. Už som dosť deprimovaný z toho, že som pred rokom ostal bez práce. Premávanie sa po meste v oranžovej veste s metlou v ruke mojej psychike nepomôže,“ hovorí.
Lopatu a metlu odmietajú
Miroslav má 33 rokov, študoval na gymnáziu. Naposledy pracoval v bratislavskej automobilke. „Bol som tam necelý rok, prijali ma cez pracovnú agentúru. Keď koncom roka prepúšťali, prví išli agentúrni pracovníci.“
Prácu si chcel nájsť vo Zvolene. „Bol som ďaleko od rodiny a zárobok takmer minimálny. Ani podniková ubytovňa nie je žiadna výhra, ale aspoň som mal prácu. Keby ma neprepustili, zostal by som, ale už nechcem odísť od rodiny, trojročný syn ma za ten čas videl veľmi zriedka.“
Je presvedčený, že viacerí sa dávky radšej vzdajú, aj keď život sa im skomplikuje ešte viac.
„Som zvedavý, ako si budú dávky odrábať najmenej prispôsobiví z neprispôsobivých. Pochybujem, že to vydržia celé mesiace. Radšej budú kradnúť, prepadávať starých ľudí v ich domoch aj na ulici. Ten zákon nič nerieši, len narobí z ľudí ešte väčších zúfalcov, ako sú.“
Znechutenie a hnev neskrýva 52-ročná Jana Majerová. Bez práce je dva roky, predtým, aj keď vystriedala niekoľko zamestnávateľov, nezamestnaná nikdy nebola.
„Hľadala som si prácu, ale kto má dnes záujem o päťdesiatničky?“ hovorí. Má maturitu zo všeobecnej ekonomiky, profesie v administratíve zastávala rôzne.
„Odrobila som pre túto skorumpovanú spoločnosť vyše 30 rokov a teraz chcú, aby som robila niekde s lopatou? To je absurdné, to robiť nebudem. Aj keď sa už ocitnem na absolútnom sociálnom dne. Ja nemôžem za to, že v tejto hladovej doline je málo pracovných príležitostí a voľné miesta sa obsadzujú konexiami.“
Spoločenská objednávka
„Je pravda, že zákon postihne aj ľudí, ktorí 30 – 40 rokov pracovali, je však výsledkom spoločenskej objednávky, aby ľudia poberajúci dávky v hmotnej núdzi aj odpracovali, čo ukázali posledné župné voľby v našom kraji,“ hovorí riaditeľ zvolenského úradu práce Milan Beľa.
Za nespravodlivosť skôr považuje fakt, že niektorí by si nárok na dávku v hmotnej núdzi odpracovali a iní nie. „Nemôžeme ľudí separovať,“ dodáva.
Beľa zákon víta z dôvodu, že znemožní prácu načierno. Sociálny systém podľa neho mnohí zneužívajú.
„Máme prípad, že poberateľ dávky robí na dohodu 40 hodín mesačne a zarobí 6 eur. Alebo ženu, ktorá za celý mesiac zarobila 48 centov. Je tu veľká skupina ľudí, ktorí zarábajú na dohodách do 10 eur, niektorí za tou prácou ešte aj niekoľko kilometrov cestujú. Je to jasný podvod, práca načierno, len je ťažké dokázať ju. Nemáme šancu so štyrmi kontrolórmi monitorovať všetkých zamestnávateľov v regióne.“
Dokázal to podľa neho aj experiment, keď sa nezamestnaní, ktorí poberajú dávky v hmotnej núdzi alebo pracujú na dohodu, museli vlani hlásiť na úrade každý týždeň. Z 10 400 uchádzačov o zamestnanie zostalo v evidencii 8500.
Milan Beľa: Začať chceme v marci
O novele zákona, ktorý začal platiť od januára, hovoríme s riaditeľom zvolenského úradu práce Milanom Beľom.
Kedy zavedie úrad nové pravidlá?
- Dva mesiace máme čas na prípravu, začať plánujeme od marca. Zákon sa dotkne 3600 poberateľov dávok v hmotnej núdzi, už máme ich zoznam. Určite ich zamestnáme všetkých, ale nie hneď od marca. Predpoklad na začiatku je 70 percent. Do konca januára budeme individuálne rokovať so všetkými starostami o tom, koľkým a aké obecné služby môžu ponúknuť. Ak s nimi nenájdeme prácu všetkým, budeme hľadať iné možnosti.
Počítate aj s tým, že niektorých sociálne odkázaných z obcí zamestnáte v okresných mestách, kde je pracovných príležitostí viac?
- Teoreticky to je možné, ale nemáme finančné prostriedky na preplatenie cestovných nákladov.
Projekt počíta s 840 koordinátormi pre celé Slovensko, ktorí budú prácu nezamestnaným rozdeľovať a kontrolovať a budú zamestnancami úradov práce. Koľko ich bude mať Zvolen?
- Budeme mať tri stupne koordinátorov. Najnižší budú tvoriť koordinátori spomedzi nezamestnaných, ktorí budú dohliadať na práce, robiť každodenné záznamy. Nad nimi bude dvadsať ďalších koordinátorov, práce budú koordinovať a budú robiť aj náhodné kontroly. Na týchto koordinátorov vyhlásime vo februári výberové konanie. Zatiaľ nepoznáme kritériá, aké by mali spĺňať. Určite by bolo výhodnejšie, keby uchádzač mal vodičský preukaz, aby sa mohol presúvať medzi jednotlivými obcami, a tiež vlastné auto, my ich toľko k dispozícii nemáme. Na jedného takéhoto koordinátora pripadne zhruba 240 poberateľov dávok. Napokon to budú dvaja hlavní koordinátori, ktorí zabezpečia cez verejné obstarávanie náradie, ochranné pomôcky, zabezpečia školenia o bezpečnosti práce.
Keď niekomu vznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi, musí si ju odrobiť hneď po jej priznaní?
- Nie, až po dvoch mesiacoch.
Sú sociálne odkázaní, ktorých sa novela zákona nedotkne?
- Áno, niektoré skupiny sú z neho vyňaté. Tehotné ženy, invalidi, tiež rodič, ktorý sa celodenne stará o dieťa do troch rokov veku alebo osamelý rodič, ktorý sa celodenne stará o dieťa do šiestich rokov veku. Takisto tí, ktorí sa starajú o ťažko zdravotne postihnutého, odkázaného na opatrovanie. Sú to aj evidovaní uchádzači o zamestnanie, ktorí si externe zvyšujú kvalifikáciu štúdiom na strednej alebo vysokej škole a nezískali predtým vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Samozrejme, tých skupín je viac. Náš úrad takých eviduje vyše 400.
(moj)