ZVOLEN. Prezentácia ľudovo-remeselných tradícií nášho regiónu. S týmto zámerom už osemnásť rokov pripravuje Stredná odborná škola drevárske vo Zvolene vždy pred Vianocami podujatie Javor. Podujatie navštevujú stovky ľudí; hostí aj študentov.
„Remeslá patria k našej škole,“ povedal riaditeľ Jozef Hazlinger. „Tento rok sa u nás predstavuje 25 remeselníkov. Okrem toho sme na tento deň pripravili pre žiakov základných škôl výtvarnú súťaž a súťaž v zhotovení vtáčích búdok,“ dodal.
Zorganizovali aj dva semináre. Jeden sa venoval výrobe hudobných nástrojov, konkrétne sa zameriaval na gajdy, píšťalky, fujary a husle. Druhý orientovali na drevostavby. Od septembra sa totiž škola ako jedna zo štyroch na Slovensku zapája do nového experimentálneho študijného programu - technik drevostavieb.
„Potvrdzuje to našu jedinečnosť a opodstatnenosť. Osemnásť rokov sme jediní vyučovali výrobu hudobných nástrojov,“ pripomenul riaditeľ. Na podujatí pokrstili DVD mapujúce históriu tohto odboru.
Michal Filo, ktorý desať rokov učil na škole výrobu píšťaliek a fujár, ho pokrstil drevenými stružlinami. „Urobili sme kus dobrej práce, pretože naďalej sa s mnohými žiakmi stretávam. Prídu si po radu alebo sa pochváliť s tým, čo dokázali,“ povedal.
„S veľkým smútkom som prijímal správu, že sme odbor museli zrušiť. Je mi ľúto, že sa nezachoval hoci aj pre menší počet žiakov, pretože tie ľudové nástroje sú naše tradície a národ bez tradícií nie je národom,“ dodal. „Snáď sa raz odbor na školu vráti,“ konštatoval.
Michal Filo (vpravo) v trojčlennom fujarovom zoskupení Javorová hužva. Trio otvára školský Javor každý rok.
Škola má aktuálne šesť študijných a jeden učebný odbor. „Z učebných je to stolár, o tento odbor je najväčší záujem. Ponúkame aj tesárstvo a čalúnenie, žiaľ, zatiaľ sa nenaplnili,“ povedal Hazlinger.