KRUPINA. Zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva okresu Krupina, ktorý je vplyvom tamojšieho geologického prostredia dlhodobo nepriaznivý, začalo riešiť ministerstvo životného prostredia projektu Life for Krupina (Život pre Krupinu). Projekt prednedávnom začali realizovať za pomoci finančných zdrojov Európskej únie.
Ako sa píše na stránke Mesta Krupina, riešiteľským pracoviskom je Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.
Autor výskumu Stanislav Rapant hovorí, že celý okres leží na horninovom prostredí vulkanitov, ktoré neuvoľňujú do ostatných zložiek životného prostredia (podzemných a pitných vôd, pôd a následne do potravinového reťazca) dostatočné množstvo vápnika, horčíka, selénu a ďalších pre ľudské zdravie potrebných prvkov. Obsahy vápnika a horčíka sú v pitných vodách vulkanitov na spodnej hranici normy pre pitnú vodu a často aj nižšie.
Výskumy geologického ústavu dokázali, že ich deficitný obsah sa prejavuje v zdravotnom stave ľudí žijúcich v Krupine. Podobná situácia je napríklad aj v okresoch Detva a Banská Štiavnica.
Relatívna úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia je v okrese Krupina približne o 50 percent vyššia v porovnaní s inými oblasťami Slovenska. Deficity stopových prvkov v tele sa prejavujú aj v náraste onkologických ochorení. V okrese Krupina je dokázaná zvýšená úmrtnosť na ne. Je ich približne o 20 - 30 percent viac, ako je celoslovenský priemer. Tieto skutočnosti sa odrážajú aj v celkovej dĺžke života, ktorá je o tri až štyri roky nižšia ako na ostatnom území Slovenska.
Odborníci chcú tento nedostatočný obsah životne dôležitých prvkov zvyšovať jednoduchými technologickými opatreniami vo vybratých zdrojoch pitných vôd. Environmentálno-zdravotnou osvetou, formou prednášok, besied, plagátov či internetu budú upozorňovať miestnych na možné nepriaznivé účinky geologického prostredia. Budú tiež vysvetľovať, ako týmto nepriaznivým vplyvom v každodennom živote predchádzať.
O priebežných výsledkoch projektu budú už čoskoro informovať na internetovej stránke www.geology.sk/lifeforkrupina.