ZVOLEN. Slovenskú premiéru amerického filmu Schooling The World uvedie 11. decembra o 17.30 h. Stará radnica vo Zvolene. Odpovie napríklad na otázky, aké sú riziká adopcie na diaľku, či je správne učiť deti roľníkov v Indii matematiku a čo sa my môžeme naučiť od obyvateľov amazonského pralesa.
Film je podnetným i strhujúcim, ale najmä znepokojujúcim pohľadom na moderné vzdelávanie a jeho úlohu v ničení posledných svetovo udržateľných domorodých kultúr. „V záberoch z prekrásnej oblasti buddhistického Ladakhu v severoindických Himalájach sa prelínajú vyznania miestnych obyvateľov so štyrmi originálnymi mysliteľmi,“ hovorí za organizátorov Ján Markoš.
Film, dodáva, sa zameriava na skrytý predpoklad kultúrnej nadradenosti vo vzdelávacích rozvojových projektoch, ktoré oficiálne ponúkajú deťom pomoc v „úniku“ do „lepšieho života“.
Po filme bude diskusia s brazílskou profesorkou Vanessou de Oliveira Andreotti, ktorá sa zaoberá vzdelávaním detí v takzvaných rozvojových krajinách. V. Andreotti je charizmatická žena s neobyčajným životným príbehom.
Dcéra Nemca a vnučka indiánskej babičky učila angličtinu deti v amazonskom pralese, potom sa rozhodla pre akademickú dráhu. Pôsobila na univerzitách v Kanade, USA, Novom Zélande a vo Fínsku, kde momentálne pôsobí ako jediná profesorka globálneho vzdelávania v Európe.
Na Slovensko prišla, aby viedla workshop Sokratovho inštitútu, doplnkového vzdelávacieho programu pre študentov vysokých škôl. Bude tiež viesť workshop o globálnom vzdelávaní pre učiteľov Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. Na Slovensku bude iba týždeň, stretnutie s ňou bude jedinečnou príležitosťou.
Podujatie organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica s Technickou univerzitou vo Zvolene. Film z roku 2010 premietnu so slovenskými titulkami, má 65 minút, beseda po ňom potrvá zhruba hodinu.