HRIŇOVÁ. „Horníkovie lázne.“ Práve takto nazval Matúš Báťka vo svojej humornej básni historicky prvé hriňovské námestie. Narážal na vodu, ktorá je niekedy pri nohách sochy fujaristu.
Matúšov humor je známy po celom Podpoľaní a v meste si jeho tvorbu vážia, napriek tomu Báťkov básnický návrh podporu nenašiel.
„Nie, určite to nebudú Horníkovie lázne,“ hovorí s úsmevom hriňovský primátor Stanislav Horník. Sám netuší ako sa bude priestor volať, v hre je viac názvov, no svoje „lázne“ medzi nimi nechce vidieť.
Súčasť demokracie
Hriňovské námestie oficiálne otvorili ešte začiatkom novembra. Otvorili, no nepomenovali. V minulosti sa síce uvažovalo o Námestí Lúčnice, pre viaceré námietky sa mesto radšej rozhodlo hľadať nový názov spolu s obyvateľmi mesta.
Na internetovej stránke mesta spustili anketu, kde ľudia môžu nielen navrhnúť názov, ale aj hlasovať o už predstavené názvy.
„Je to súčasť demokracie, aby sa ľudia vyjadrili k týmto síce všedným veciam, no ktoré ovplyvnia ich životy na celé desaťročia,“ dodáva Horník. Popri novom námestí sa chystajú pomenovať aj spojnicu od kostola po cestu na Detviansku Hutu. Rovnako bez mena je dnes aj priestranstvo pred mestským úradom. Tam je v hre názov Námestie kultúry, všetky návrhy bude ešte schvaľovať zastupiteľstvo.
V novom hlasovaní sa ide od nuly
V prvom kole hlasovania na internete malo najväčší ohlas Námestie Jána Pavla II. a Námestie Lúčnice. „Pomerne veľa ľudí si želalo iný názov, preto sme po prvom kole pridali aj ďalšie navrhované názvy,“ vysvetľuje primátor.
Za mesiac od spustenia hlasovania bolo v ankete odovzdaných celkom 1322 hlasov. Pre názov Námestie Jána Pavla II. bolo odovzdaných 40,62 % hlasov, Námestie Lúčnice podporilo 37,22 % hlasov, Námestie Slovenského národného povstania našlo podporu 2,27 % hlasov a za iný názov sa vyjadrilo 19,98 % hlasujúcich.
Aby ďalšie kolo bolo skutočne objektívne, v novom hlasovaní sa začína od nuly. Teraz sa dosť darí Podpolianskemu námestiu, Námestiu sv. Petra a Pavla, no aj Námestiu Jána Pavla II.
Pocta rodákom
„Dosť ma prekvapil návrh pomenovať námestie po významnom, už nežijúcom hudobníkovi Blažejovi Paprčkovi,“ dodáva Horník. Mladým možno jeho meno veľa nepovie, no práve o tom by mohlo byť pomenovanie námestí či ulíc. Vzdať poctu významným rodákom.
Výsledky 1. kola budú zohľadnené pri výbere názvu námestia v mestskom zastupiteľstve spolu s vyhodnotením 2. kola.
Nedostatok zelene
„Keď je tam fujarista, tak by to malo byť Námestie fujaristu,“ hovorí sedemdesiatdvaročný dôchodca Ivan s úsmevom. Podľa neho by názov mohol súvisieť s folklórnymi tradíciami, ktoré sú v regióne stále silné. Námestie sa mu síce páči, trochu mu prekáža iba priveľa betónu. „Páčilo by sa mi viac zelene,“ dodáva.
„Určite bola nutná rekonštrukcia tohto priestoru,“ hovorí Cecília Kupecká. Nie je Hriňovčankou, pochádza od Šurian. Do Hriňovej chodí už desať rokov predávať zeleninu, stánok má hneď pri novom námestí.
„Chodníky boli už v dezolátnom stave, teraz sem chodia deti zo škôlky na prechádzky,“ dodáva. Pri každodenných rozhovoroch s Hriňovčanmi si všimla, že sa im námestie páči, aj keď viacerí volajú po doplnení zeleňou. „Možno to bude inak vyzerať, keď stromy podrastú,“ hovorí predavačka.