ZVOLEN. So zlatou trofejou sa vrátila zo Žilinskej gastronomickej jesene Kristína Berkyová, ktorá druhý rok študuje cukrárstvo na Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu vo Zvolene.
V juniorskej disciplíne sa potrápila s úlohou pripraviť tri druhy reštauračných dezertov podávaných samostatne na tanieri. Aspoň v jednom musela použiť piškótový plát.
Tri dezerty
Kristína pripravila tri rôzne dezerty na tému jesene. Dezert Farebná jeseň pozostával z Florentínky, jesenného a južanského ovocia, čokoládového muffina a čokoládovej ozdoby.
Čokoládovú eleganciu pripravila z orechového, čokoládového a snehového dezertu a sladké dielo dotvorila jesenným ovocím a čokoládovou dekoráciou.
Pri dezerte Mandľovo gaštanové pokušenie použila gaštanový kornútik, snehovú pusinku a mandľový dezert. Ozdobu tvorilo ovocie a čokoládová dekorácia.
Potrápila sa
Mladá Zvolenčanka sa podobnej súťaže zúčastnila prvý raz, aj preto sa zrejme tréme nevyhla. „Nebolo jednoduché tvoriť na pódiu pred zrakmi množstva odborníkov,“ povedala. „Bola som strémovaná najmä zo začiatku. Keď som sa sústredila na prácu, tréma opadla,“ priznala.
Potrápilo ju hlavne vytvarovanie gaštanovej zmesi do želaného tvaru v podobe kornútika a tiež umelecké kreácie z čokolády. „Trochu mi to trvalo, ale napokon sa to podarilo.“ Porotu presvedčila o svojej zručnosti a nápaditosti a vo svojej kategórii zvíťazila.
Komisia hodnotila sezónnosť použitých surovín, ich kombináciu, prirodzenosť farieb, rôznorodosť tvarov, kreativitu, príťažlivosť dekorovania a, samozrejme, chuť dezertov.
Kristíny Berkyová a jej Mandľovo gaštanové pokušenie.
Kristínu úspech motivoval. „Rodičia boli šťastní a ja tiež. Už sme uvažovali, že keď zmaturujem, otvorím si vlastnú cukráreň.“
Podstatný je talent aj trpezlivosť
Cukrárstvo ju baví stále viac, ale až na škole k nemu získala vzťah.
„Je šikovná, spoľahlivá a trpezlivá. Vedeli sme, že na to má, preto sme ju na súťaž vybrali,“ povedala jej učiteľka, majsterka odbornej výchovy Mária Gabrišová. „V kategórii náročnosti ohodnotila porota jej prácu na vysokej úrovni.“
Súťažné práce pre Kristínu zostavila spolu s kolegyňou Martinou Vajovou. „Bola to niekoľkodňová príprava, kým sme dospeli k finálnej zostave dezertov. Takáto súťaž nie je len o príprave dezertu, ale aj o vhodnej zostave surovín a o estetickom usporiadaní na tanieri. Aby to všetko zodpovedalo moderným gastronomickým trendom,“ dodala Gabrišová.
Trendové sú dnes malé dezerty od 80 do 120 gramov príťažlivo naaranžované s čokoládovými kreáciami na veľkom tanieri.
Tvarovať čokoládu do umeleckých diel učia žiakov už v prvom ročníku. „Začínajú jednoduchou technikou písania na živé jesenné listy a rôznymi ozdobami na dezerty či torty,“ ozrejmila Gabrišová. „Kto nemá trpezlivosť, nenaučí sa to.“