ZVOLEN. Kolekciu známok s tematikou lesa ponúkne výstava Les na známke, ktorú 14. novembra otvoria v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. Exponáty sú výberom zo zbierky Ladislava Pauleho, profesora genetiky lesných drevín na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý sa filatelii zameranej na lesy a poľovníctvo venuje tridsať rokov.
Výstava mapuje predovšetkým známky vydané v roku 2011, ktorý Organizácia spojených národov (OSN) vyhlásila za Medzinárodný rok lesov.
„Na iniciatívu OSN reagovali edíciami príležitostných poštových známok poštové správy na celom svete,“ hovorí pracovníčka múzea Tatiana Figurová. „Iniciatívne boli predovšetkým poštové správy PostEurop, čo je asociácia reprezentujúca záujmy Európskych verejných poštových operátorov, ktoré každoročne vyhlasujú spoločnú tému vydávaných známok,“ dodala.
Slovenský Stužický prales
Šesťdesiatdva európskych poštových správ združených v PostEurop vydalo od januára do konca decembra 2011 spolu 100 známok a blokov s tematikou lesa a označených logom Europa. Prvá sa poponáhľala poštová správa Grónska, čo je milý paradox, pretože v tejto krajine majú pravdepodobne najmenšiu výmeru lesov.
„Najviac poštových známok sa viaže k aprílu a máju, ktoré mnohé krajiny považujú za Mesiace lesov. V máji vydalo jednu známku aj Slovensko s motívom zo Stužického pralesa. K tematike pralesov prispelo aj Slovinsko (Kočevski rog), Česko (lužný prales v povodí rieky Dyje) či Bielorusko a Poľsko so spoločným klasickým motívom z Bielovežského pralesa.“
Pri porovnaní celej „európskej“ produkcie je zjavné, že aj na takom malom, ale členenom území, akým Európa je, dokážu tvorcovia známok chápať pojem les rôzne. Od štruktúry kôry (Andora) cez textúru dreva (Švédsko, Island) a listov (Island), až po pohľady do vnútra lesa a typických formácií lesa (Malta, Monako, Taliansko, Švajčiarsko, Španielsko, Rusko, Maďarsko). Ako námety známok nechýbali aj zvieratá, dokonca také, ktoré sa v Európe prirodzene nevyskytujú (pasrnec bielochvostý). Nezávisle sa objavili na známkach Turecka a Grécka.
Zvíťazilo Turecko aj Cyprus
Rakúsko prispelo vydaním dvoch známok s tematikou lesa. Druhú upravilo do unikátneho bloku, ktorý vyšiel vo forme vrecúška obsahujúceho semená smreka. Na portugalských známkach nemohla chýbať typická krajina s korkovými dubmi a pasúcimi sa sviňami, ktoré sú zdrojom ich najlepšej šunky jamón serrano. Na známkach Írska sa objavila tematika turistiky. Vatikán prispel reprodukciou výrezu obrazu mediteránnej krajiny z diptychu od Perugina, umiestnenom v Sixtínskej kaplnke a znázorňujúcej púť Mojžiša do Egypta.
Kým z hlasovania verejnosti vyšiel víťazne Cyprus, odborná porota prisúdila prvenstvo Turecku. Na druhom mieste, po trojnásobnom víťazstve v rade za sebou, skončilo Maďarsko.
„Posledné vydania z PostEurop sú z decembra z Ukrajiny a Arménska. Na trhu sa objavilo množstvo produktov, najmä z územia bývalého ZSSR, ktoré s poštovými známkami nemajú veľa spoločné a sú len perforovanými farebnými nálepkami z photoshopu, avšak bez akejkoľvek poštovej hodnoty,“ upozornila Figurová.
Spomienkové stretnutie
Súčasťou vernisáže o 13. h bude spomienkové stretnutie na prvého vysokoškolského lesníckeho pedagóga Henricha Davida Wilckensa pri príležitosti jeho 250. výročia narodenia.
Stal sa prvým profesorom Lesníckeho ústavu Baníckej akadémie v Banskej Štiavnici a mal veľkú zásluhu na jeho odbornom budovaní.
„Zoznámime sa s jeho životnou cestou, s jeho plánom približujúcim lesné hospodárenie podľa jeho predstáv aj s pamätníkmi, ktoré pripomínajú túto významnú osobnosť,“ dodala Figurová.