ZVOLEN. Prečo niekedy občianska spoločnosť na Slovensku nebola, ako to je u nás teraz a ako to bolo inde. Čo môže lokálnym komunitám dobre fungujúca občianska spoločnosť priniesť, prečo je dôležité, aby sme sa stali angažovanými občanmi či aký máme podiel na vlastnej budúcnosti. To sú niektoré z tém diskusie s Martinou Paulíkovou a Kajom Zbořilom, ktorá bude 14. novembra o 18. h v Kafé Džezva vo Zvolene.
„Demokratická spoločnosť sa rovná spoločnosť občanov. Týmto sa otvára životný priestor aj pre tých, ktorí majú potrebu, vôľu či energiu ovplyvňovať dianie vo svojom okolí,“ hovorí organizátor podujatia Jozef Klement.
„Títo ľudia sú aktívni a vo svojom konaní zastupujú okrem vlastných záujmov tiež hodnoty komunity, v ktorej žijú, alebo ktorej pomáhajú,“ dodáva.
O slastiach a strastiach občianskej spoločnosti si návštevníci môžu pohovoriť s hosťami diskusie, ktorí majú bohaté skúsenosti aj zo zahraničia.
Paulíková sa orientuje na ochranu sídelnej zelene, presadzovanie efektívnych riešení v oblasti ochrany vôd a vytváranie možností pre reálnu spoluúčasť verejnosti na rozhodovaní o veciach, ktoré sa týkajú miestnych komunít. Najviac času venuje dobrovoľníckej práci pre Združenie Slatinka, ktoré presadzuje alternatívy ku kontroverznému vodnému dielu.
Milan Kajo Zbořil pracuje od roku 1992 pre mimovládne neziskové organizácie, kde prešiel od tém ochrany životného prostredia k téme utečencov a migrantov a neskôr komunitného rozvoja a komunitného plánovania. Má skúsenosti z viacerých zahraničných pracovných pobytov (USA, Čečensko...). V súčasnosti pracuje ako koordinátor rozvoja občianskej participácie v Moldavsku cez Národný demokratický inštitút.
Vstup na podujatie je voľný.