KRUPINA. Vo volebných miestnostiach v maličkom, ale vďaka Vladimírovi Mečiarovi okresnom mestečku Krupina, bola účasť počas volieb slabá.
V miestnom kine Kultúra je však účasť stopercentná. Zišli sa tam heligonkári z celého Slovenska.
Hľadisko je plné ľudí, organizátorka sa prediera, aby priložila stoličky. Nálada je vynikajúca. Už hodinu pred prehliadkou hrajú vo vestibule ľudové piesne.
„Takto je to tu vždy. Už dvadsaťtri rokov. Plno,“ dodáva hrdo šéf kultúrneho centra Ján Jalakša.
Krupina je pre heligonkárov ako stvorená. Jalakša hovorí, že nástroj majú takmer v každom dome, najmä na lazoch.
Muž v kroji hrá pred kinom na heligonke a prespevuje si „bejvávalo, bejvávalo dobře...“ Do Krupiny prišiel zo Serede. Hoci sa samouk naučil hrať len pred šiestimi rokmi a na žiadnom inom nástroji dovtedy nehral, vyhral už jeden z ročníkov.
Náladu má evidentne dobrú. Volil, ale z politiky by sa vraj človek zbláznil. „Tu je dobre,“ dodal.
Hudobník z Krupiny vyhlasuje s úsmevom, že voliť bol. „Ale pred štyrma rokma. Už nepôjdem, je to zbytočné. Všetci sú to grázle,“ naslinil si flautu, fúkol a pridal sa ku skupine.
Heligonkár z Brezna voliť ešte len pôjde. Keď dohrá. Vraj ak nestihne, nič sa nestane.
„Teraz klamať môžeš, sú voľby,“ hovorí so smiechom ďalší Brezňan. Už volil. „Napadlo mi len tak, že budem voliť Kotlebu. Ten chce to, čo päť miliónov Slovákov,“ zažartoval, ale o chvíľu mu to až také vtipné asi nepripadalo, lebo dodal, že ho nevolil.
Festival začal načas. Heligonkári hrajú a plná sála, takmer tristo ľudí, im tlieska. Nálada neklesla, ani keď prišiel primátor a kandidát na župného poslanca Radoslav Vazan.
„Voľby? Tu je viac ako voľby. Počúvajte, títo aspoň niečo vedia,“ uzavrel volebnú tému muž z hľadiska po prvých tónoch.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Voliči nevedia kto je župan
Sú dve hodiny popoludní a volebná nálada v mestečku kopíruje počasie. Zamračené, sem-tam prestane pršať.
Centrum je prázdne. Zopár ľudí sa moce po námestí a popri hlavnom ťahu cez centrum mesta, ktorý spája stred Slovenska s hraničným priechodom v Šahách. Zopár znamená, že kamiónov prešlo za štvrť hodinu cez stred mesta viac. Z okien celkom slušnej miestnej reštaurácie sa usmievajú politici.
Do Krupiny sme prišli zistiť vo volebný deň niekoľko elementárnych bodov z príručky slovenského voliča a nevoliča. Nič stranícke. Či vedia, kto je župan, či si myslia, že župa môže niečo zmeniť v ich meste a odvážnejšia otázka, či vedia, čo. To už predpokladalo, že poznajú kompetencie samosprávneho kraja. Ak nevolia, tak prečo.
Do volebnej miestnosti v miestnej základnej škole pomaly prichádzali voliči. Traja mladí ľudia sa na seba chvíľu rozpačito pozerajú, zasmejú sa, ale kto bol župan nevedia. Neskôr k nim pribudnú ďalší dvaja.
„Neviem, čo by mohli župné voľby zmeniť..., nepoznám kompetencie,“ odpovedal jeden za všetkých. Na otázku, na základe čoho sa teda rozhodovali, či podľa straníckej príslušnosti, alebo niečoho iného, odpovedal ďalší. „Politiku neriešim.. Ale mohli sme voliť, či nie,?“ opýtal sa ironicky.
Keby boli sami, zostalo by to vtipnou epizódou volebného dňa. Navyše ak jeden z Krupinčanov tvrdil, že župa by v regióne mala čo naprávať, presnejšie „všetko je rozpadnuté“.
Ani starý pán nevedel kto je župan a nad kompetenciami by vraj musel porozmýšľať. Pýtali sme sa aj ďalších, s rovnakým výsledkom.
Prekvapenie predsa len prišlo v podobe invalidky v strednom veku, ktorá sa bojazlivo opýtala: „Maňka?“ Nevedela síce, čo presne by mohla župa zmeniť, ale s výrazom zodpovedného voliča zopakovala pre istotu dvakrát, že niečo určite, keď sú voľby.
Mladý muž pred volebnou miestnosťou s istotou vedel, kto je župan, ale nemyslí si, že by župa mohla niečo zmeniť v Krupine. Opýtali sme sa, prečo teda volil. „Musím, som štátny zamestnanec“.
V Krupine, ale dá sa predpokladať, že aj v ďalších mestách, sú zdá sa tri skupiny voličov. Prvá, najväčšia, sa o politiku nezaujíma, nevie, kto bol župan doteraz (hoci niektorí mu práve dali hlas), hovoria, že volili na základe programov, ktoré minimálne v prípade jedného kandidáta nečítali, lebo tam písal o úspechoch v kresle župana. Nevie, či župa môže niečo zmeniť v ich meste, nepozná kompetencie, ale volí, pretože môže.
Druhá pozná aspoň svojho župana, ale k zmenám je skôr skeptická, alebo prehnane optimistická, pretože nepozná kompetencie. Volia, lebo chcú.
Tretia, osvietenecká, skupina sú voliči, ktorí toto všetko vedia. Tých sme síce nestretli, ale predpokladáme, že existujú. Je možné, že nevolia.
Krčma nevolí
Krupinská krčma Hont je popoludní poloprázdna. Dvere otvára odchádzajúci štamgast a pri pohárikoch necháva tichú zmiešanú štvoricu a troch mužov, ktorí kŕmia hracie automaty.
„Voliť nepôjdem ani náhodou,“ hovorí odchádzajúci. „Načo by som išiel. Nám nepomôžem len im, a to neurobím,“ dodáva ako z príručky slovenského nevoliča.
Približne 30-ročný muž je nezamestnaný. Predtým robil v miestnej firme. Župana nepozná, ale so záujmom sa opýta, kto to je.
Krčmárka za pultom sa stará len o zákazníkov. Voliť nepôjde. Argumentovať skúša tým, že nie je z Krupiny, potom, že do desiatej je v robote.
Krupine zvolili župana iní
Krupina sa nedá nazvať Ficovou baštou, aj keď mesto dlhé roky vedie Radoslav Vazan zo Smeru. Možno práve preto. Voľných hektárov v priemyselnom parku je dosť, ale pracovných miest málo. Vyše dvadsať percentná nezamestnanosť zneisťuje ľudí a prejavuje sa aj na ich optimizme. Niektorí si myslia, že župa by mala robiť práve s nezamestnanosťou. Terajší župan však tvrdí, že to nie je v jeho kompetenciách.
Krupinčania zvolili síce v primátorských voľbách už dva razy socialistu Vazana, ale župana, jeho straníckeho kolegu Maňku Krupine zvolili iní. Keby bolo na Krupinčanoch, županom by bol pravicový kandidát Jozef Mikuš z SDKÚ. V minulých voľbách mu dali viac hlasov.
„Taká je demokracia,“ konštatoval jeden z pravicových voličov a odišiel voliť.
Krupina
Jedno z najstarších miest na Slovensku s približne osemtisíc obyvateľmi povýšil na okres Mečiar v roku 1996. Krupina však okresné mesto veľmi nepripomína. Vstup do mesta lemujú nízke staršie rodinné domy okolo cesty.
Rozdiel s neďalekou dedinou Dobrá Niva nie je takmer žiadny. Azda kostol na námestí, ktorý sa otriasa roky od kamiónov a delí ho od hlavnej cesty len úzky chodník. A možno Krupinu s okresným mestom spája ešte nemocnica, ktorá prišla o väčšinu oddelení a miestne kino pre desať, maximálne dvadsať ľudí, ale niekedy aj pre nikoho. Po pol roku hrali nedávno kreslený film.
A tak sa o zviditeľnenie Krupiny stará aspoň primátor Vazan. Niektorí Krupinčania si myslia, že keby nerobil nič, možno by bolo lepšie.
Vazan dostal Krupinu nedávno do médií svojím otvoreným antisemitským postojom, ktorý prezentoval na facebooku. Za výroky krčmového typu sa neskôr ospravedlnil. Židovská náboženská obec protestovala, materská strana Smer urobila no, no no, ale vlastne nič, čo by stálo za zmienku.