ZVOLEN. O osude súčasnej krytej plavárne, ktorá je od októbra zatvorená pre haváriu na podlahovom kúrení, poslanci ešte nerozhodli. Ani o tom, či do opravy peniaze investujú alebo nie.
Rozhorčenie so vzniknutou situáciou prišlo medzi poslancov demonštrovať zhruba päťdesiat zástupcov tunajších klubov vodných športov a rodičia detí. Poslancov žiadali o opravu havárie do konca roka a zároveň o urýchlenú výstavbu novej plavárne s 50-metrovým bazénom.
Poslanci minulý týždeň poverili prednostu mestského úradu znova prehodnotiť možnosť opravy.
Kedy sa otázkou budú znova zaoberať, poslanec a predseda finančnej komisie Jozef Ježík odhadnúť nevedel. Finančná komisia má zasadnutie 7. novembra, plaváreň v programe rokovania nemá.
Boja sa rozpadu klubov
„Podmienky na tréningy máme neporovnateľne horšie,“ povedal tréner Carety Ladislav Zelina. „Ak sa do konca tohto roka situácia nezmení, hrozí, že naše kluby sa rozpadnú,“ dodal tréner Calypsa Vratislav Hastík.
Oba kluby trénujú v Žiari nad Hronom a v Banskej Bystrici, kde majú k dispozícii menej dráh aj menej hodín. „Taký tréning nie je ani efektívny a pre naše deti ani zaujímavý. Už teraz sme zaznamenali odliv našich zverencov. Keď klesne ich počet, zvýšia sa náklady za bazény a hodiny pre tých, čo zostanú. Keď sa začnú naše základne rúcať, bude to nezastaviteľný jav. Nevieme, dokedy nám ešte entuziazmus vydrží,“ zhodli sa.
Dve alternatívy
Poslanci sa zaoberali dvoma alternatívami. Jedna, ktorú pre mestský úrad pripravil projektant, hovorí o kompletnej výmene celého podlahového kúrenia. Podľa odhadu by mesto vyšla 190-tisíc eur.
Na ňu by mesto muselo vyhlásiť verejnú súťaž, čo by celý proces predĺžilo a do leta by plaváreň aj tak nebola otvorená.
Spoločnosť, ktorá mestské kúpele prevádzkuje, navrhuje opraviť kúrenie na etapy. Poškodená je totiž len jedna sekcia kúrenia. Náklady na opravu vyčíslila na 85-tisíc eur.
Prednosta mestského úradu Stanislav Jalakša upozorňuje na riziko, že vzápätí môže zlyhať niečo iné, čo plaváreň z prevádzky odstaví.
„Toto nie je oprava typu výmena žiarovky. Ide o rozsiahlu opravu technológie, ktorá je vo veľmi zlom technickom stave vzhľadom na to, že celý objekt má viac ako 50 rokov,“ povedal prednosta.
„Dávať dnes peniaze do odstránenia havarijného stavu je neefektívne a nerentabilné z dôvodu, že tie peniaze nám budú chýbať, keď sa bude rozhodovať o tom, či mesto pôjde do komplexnej rekonštrukcie plavárne alebo postaví novú na zelenej lúke.“
Kompletnú rekonštrukciu odsúvajú päť rokov
Projekt na rekonštrukciu plavárne za vyše tri milióny eur má mesto už od roku 2008, dokonca už v súťaži vybralo aj firmu, ktorá ju mala opraviť. Poslanci pre nedostatok peňazí investíciu napokon stopli a odvtedy s ňou v rozpočte nepočítali.
„Máme určité finančné limity. Otázka je, čo je prioritou tohto mesta. Či oprava havarijného stavu miestnych komunikácií alebo oprava plavárne,“ zdôvodnil odsúvanie rekonštrukcie poslanec Ježík.
V tom čase zvažovali aj možnosť novej plavárne s 25-metrovým bazénom. Tú napokon zavrhli, podľa štúdie z roku 2005 by na ňu potrebovali vyše šesť miliónov eur.
Tretia možnosť
Dnes do úvahy prichádza tretia možnosť; súkromný investor, ktorý plánuje na sídlisku Západ postaviť viacúčelovú športovú halu. „Oslovili sme ho, či by do svojho zámeru nezahrnul aj 25-metrový bazén. Súhlasil. O tom, ako by mala vyzerať podpora mesta, sme ešte nehovorili, je to predčasné,“ povedal Ježík.
Poslankyňa Lenka Balkovičová pripomína, že súkromného investora nedokáže mesto zaviazať k žiadnemu termínu a Zvolen potrebuje plaváreň urýchlene.
Viacerí poslanci sa prikláňajú k alternatíve novej plavárne, mesto ju môže postaviť na svojich pozemkoch na Sokolskej ulici v blízkosti obchodného domu Lidl.
Poslankyňa Ružena Babicová pripomenula, že Petržalka počíta na novú plaváreň s 25-metrovým bazénom najviac so sumou 3,3 milióna eur.
„Vytvorili spoločnosť s ručením obmedzeným so stopercentnou účasťou mesta, čím ušetria DPH a počítajú s tým, že vo verejnej súťaži sa cena ešte zníži. Naša plaváreň nemusí byť takou veľkorysou stavbou a cena bude ešte nižšia,“ dodala.