BANSKÁ BYSTRICA. Falšovanie štatistík nezamestnanosti dokázal Smeru kandidát na banskobystrického župana Ľudo Kaník v predvolebnom súboji na TA3. V skutočných hodnotách je septembrová nezamestnanosť v Banskobystrickom kraji vyššia ako v decembri 2009, keď nastupoval do úradu župan Vladimír Maňka.
Kaník upozornil, že od júna tohto roka Ústredie s doteraz nevysvetlených príčin zmenilo vykazovanie štatistík tak, že do evidovanej miery nezamestnanosti nezapočítava ľudí na aktivačných prácach. Tento postup je však nezmyselný a predstavuje vedomé krivenie štatistík, pretože títo občania nie sú zamestnaní.
Prvýkrát Kaník prezentoval skutočné čísla nezamestnanosti v Banskobystrickom kraji tou istou metodikou, aká sa používala až do júna. Kraj mal v septembri po započítaní občanov na aktivačných prácach evidovanú nezamestnanosť vo výške 19,25 percenta. „Je to viac ako 19,19 percenta z decembra 2009, takže počet ľudí bez práce je bohužiaľ vyšší. Reči o znížení nezamestnanosti nie sú pravdivé,“ povedal Kaník.
Predvolebná debata sa prekvapivo začala vyhlásením nezávislého uchádzača Ondreja Bindera, kedysi člena KDH, ktorý ohlásil vlastnú kandidatúru na protest voči tomu, že lokálne vedenie kresťanských demokratov sa rozhodlo namiesto svojho prirodzeného politického partnera uprednostniť socialistu Maňku. Binder, ktorý sa predstavil ako kresťan, katolík a ekumén, označil súčasnú ekonomickú krízu za krízu hodnôt, pretože svet sa podľa neho blíži k Sodome a Gomore, kde „žili muži s mužmi a ženy so ženami. Bojím sa, že je to tu. Ak človek nie je teplý alebo teplá, nie je in,“ povedal Binder. Viac priestoru na túto tému však už od moderátorov nedostal.
Potom už diskusii podľa očakávania dominoval problém vysokej nezamestnanosti. V prezentovaní riešení pre viac práce za dobrý plat predstavil najviac konkrétnych riešení Kaník. Prvým predpokladom je byť podľa neho príchod investorov. „Okamžite po mojom zvolení začne pracovať špeciálny tím odborníkov, ktorého jedinou úlohou bude vyhľadávať investorov na Slovensku i vo svete a lákať ich do nášho kraja,“ vysvetľuje Kaník.
Druhým opatrením má byť obnova priemyslu, kedysi významného zdroja zamestnanosti v tomto regióne, ďalším oživenie vidieka a podpora poľnohospodárstva. Kaníkovi však primárne nejde o veľkovýrobne, ale najmä o pomoc malým farmárov, gniavených byrokraciou a množstvo nezmyselných úradníckych povinností, ktoré im znemožňujú účelne farmárčiť, zarobiť si alebo aspoň privyrobiť. Kaník vidí veľkú šancu aj v revitalizácii riek a potokov, kde by podľa jeho prepočtov mohlo vzniknúť za minimálne náklady až desaťtisíc nových pracovných miest. Piatym opatrením je podpora cestovného ruchu, doteraz výrazne zanedbávanej oblasti, ktorá však má obrovský potenciál.
Priestor na záverečné slová si ponechali Maňka a Kaník. Predseda, ktorému sa voľbami končí funkčné obdobie, apeloval na dobrú spoluprácu budúcich predstaviteľov župy. „Očakávam že aj budúci župan, ktorý bude, vytvorí podmienky také, že tá bude atmosféra kľudná,“ povedal Maňka. Kaník vyzval všetkých, aby 9. 11. prišli voliť „Každý by si mal položiť otázku: Mám sa lepšie ako pred štyrmi rokmi, máme viac práce ako pred štyrmi rokmi? Po zodpovedaní týchto otázok by človek mal určite ísť voliť.“