ZVOLEN. Vyše tridsaťročný ošumelý nábytok v detskej nemocnici vo Zvolene nahradil nový, oproti doterajšiemu aj farebnejší.
Detská nemocnica pôsobí sviežo a veselšie aj vďaka pestrým farbám a rozprávkovým postavičkám na stenách nielen v izbách, ale tiež na chodbách či v spoločenských priestoroch.
Farebná nemocnica
„Pre malých pacientov má takéto prostredie psychologický efekt,“ povedala vedúca sestra detského oddelenia Elena Malatincová.
„Optimistické obrázky na stenách ich upútajú a vďaka nim skôr zabudnú na zdravotné problémy, pre ktoré sú u nás. Lepšie zvládnu strach z hospitalizácie aj odlúčenie od rodičov,“ dodala.
Pohľad do vynovenej herne s oknom do nemocničnej izby. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
Nový interiér oddelenia je výsledkom charitatívneho projektu Farebné nemocnice, ktorým spoločnosť Oriflame Slovensko zútulňuje slovenské nemocnice. Zvolen je deviatym mestom, ktoré finančne podporila.
Na nový nábytok a dekorácie na stenách, priečkach či okenných tabuliach poskytla 13-tisíc eur. Vymaľovanie priestorov hradila Nemocnica Zvolen, do renovácie investovala 6-tisíc eur.
Jedno poschodie
„Detská nemocnica sídli na dvoch poschodiach, sú to dve samostatné ošetrovacie jednotky. Inováciou prešlo jedno poschodie, na ktorom je hospitalizované gro našich pacientov,“ povedal námestník nemocnice pre zdravotnú starostlivosť Peter Časnocha.
„Na prvom poschodí máme izby, kde môžu byť s detskými pacientmi aj ich mamy. Prioritu pri skrášlení priestorov sme dali poschodiu, kde sú hospitalizované deti samé,“ dodal.
Oddelenie dostalo nové skrinky, stoly, stoličky, postele. Zrenovovali spoločné priestory, herňu pre malých pacientov, miestnosti zdravotného personálu aj väčšinu nemocničných izieb.
„Deti, najmä tie, ktoré sú u nás hospitalizované opakovane, si pochvaľujú spoločenskú miestnosť, kde si môžu pohodlne posedieť v pekne zariadenom prostredí, pozrieť televíziu, zahrať si spoločenské hry, prečítať knihu alebo časopis. Predtým si nemali kam odložiť tašku či prinesené veci, teraz má každý pacient svoju skrinku s kľúčom,“ dodala Malatincová.
Doma chce žraloka
Detská nemocnica má 25 lôžok, ročne hospitalizuje zhruba 1300 pacientov od novorodencov po dorast do 19 rokov. Priemerný čas hospitalizácie je 3,5 dňa.
„Sme tu prvý raz a podľa mňa je to nádherné. Keď už tu musí to dieťa zostať, určite sa v takom prostredí cíti lepšie,“ povedal Karol Kugler z Pliešoviec, ktorý prišiel do nemocnice za 5-ročným synom.
Malý pacient Tomáš Podhradský v izbe so svojou mamou. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
„Páči sa mi to. Keď som to videl, povedal som si, že aj doma chcem mať niečo také na stene. Rozhodol som sa pre žraloka,“ skonštatoval 7-ročný pacient Tomáško Podhradský zo Zvolena, ktorého do nemocnice dostali vysoké teploty a angína.
Akútnosť rekonštrukcie
Do projektu Farebných nemocníc sa ročne zapoja dve – tri nemocnice. „Pri výbere rozhoduje akútnosť rekonštrukcie,“ povedala marketingová riaditeľka spoločnosti Oriflame Lenka Štefániková.
„Je na každej nemocnici, aby sa rozhodla, ako peniaze využije. Môže to byť vymaľovanie priestorov, nový nábytok, okná, podlahy či nákup rôznych pomôcok,“ dodala. „Nemocnica musí predložiť projekt s finančným vyčíslením a nie každá má akčného človeka, ktorý ho pripraví.“
Najmenej sa o finančnú pomoc podľa nej uchádzajú štátne nemocnice.
Po osemnástich rokoch
Charitatívny projekt Farebné nemocnice podporuje slovenská tenistka Daniela Hantuchová. Zakaždým zanechá symbolický farebný odtlačok svojej ruky na obraze, ktorý sa stáva trvalou súčasťou interiéru obnoveného oddelenia.
„Nikto deťom nepraje, aby museli ísť do nemocnice, ale keď už musia byť hospitalizované, tak im ich pobyt chceme aspoň spríjemniť a spestriť,“ zdôvodnila svoju angažovanosť. Ako dieťa hospitalizovaná v nemocnici nikdy nebola. „Mala som veľké šťastie, že som nemala v detstve vážne problémy. Zrejme aj vďaka športu, že som stále niečo robila.“
Zvolen navštívila po osemnástich rokoch. „Zúčastnila som sa tu vtedy tenisového turnaja pre deti do 12 rokov. Dnes sa vraciam v úplne inej pozícii, keďže pomáham detským pacientom.“
Hantuchová má vlastnú nadáciu a podporuje projekt v Kambodži, kde sa venuje HIV pozitívnym deťom. „Ľudia by nemali byť egoisti a každý by mal by schopný podeliť sa s tým, čo mu život doprial,“ doplnila.
Vymaľovaná chodba. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
Daniela Hantuchová zanecháva odtlačok svojej ruky na obraze, ktorý zostane v nemocnici. FOTO: TASR